| Geanin a întrebat:

1.Mai este ceva dupa ridicarea la putere ( in matematica )? Exact cum ridicarea la putere este o imultire repetata mai exista ceva mai departe?
2. De ce infint x 0, 0/0 sau n/0 sunt imposibilitati matematice?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. exista puteri ale puterilor

2. ce dracu e logic... cum sa inmultesti o infinitate cu nimic?

cum sa imparti nimic la nimic

cum sa imparti ceva la nimic?

| stlucian a răspuns:

Astfel, în absența parantezelor, ordinea operațiilor este:

ridicarea la putere și extragerea radicalului;
înmulțirea și împărțirea;
adunarea și scăderea.
Deci nu este si altceva mai departe.

Rezultate pentru următoarele operații nu pot fi definite consistent cu regulile algebrice: 0 la puterea0, 0/0, 0×∞ și ∞ la puterea 0.

O definiție conceptuală a termenului „număr" este bazată pe o proprietate comună a tuturor mulțimilor cu acel număr de elemente (această definiție nu este riguroasă). Conform acestui concept, numărul 0 semnifică faptul că toate mulțimile de acel tip sunt vide (goale), neconținând niciun element. Remarcă suplimentară: există o singură mulțime vidă.

Nici grecii antici, dar nici romanii nu recunoașteau zero ca fiind o cifră. Probabil că în India, acum circa 4.500 de ani, se găsește prima documentare a necesității existenței cifrei zero, cu semnificația de gol, nimic sau absența a ceva ce există.

Totuși, matematicienii și filozofii marilor civilizații ale omenirii au conceptualizat că ne-existența unei cantități reale trebuie să aibă o identitate clară, de sine stătătoare.

Zero înseamnă, primordial în matematică, dar nu numai în matematică, absența oricărei cantități. Trăind într-o lume materială, omului i-a fost foarte greu să înțeleagă noțiunea de zero ca un concept.

| Radu284 a răspuns:

La 2:

Ai 10 copii si zece mere, pe car ele imparti egal. Cate mere va avea fiecare copil?

Ai 10 mere, 2 copii. Cate mere/copil?

Ai 10 mere, 0 copii. Cate mere va avea fiecare copil? Are sens?

| Duucu a răspuns:

1. Ridici puterea la putere, iar apoi acea putere la alta putere samd.
2.Tu ai două mere, iar eu le împart de zero(nimic) ori, adică deloc.Mai poate fi numită "împărțire"?

| Senzaționalul a răspuns:

Îmi place profilul tău.
Mafia 2 FTW!

| LordMuffinosawr a răspuns:

Există cazuri când avem 0/0, infinit/infinit, etc.În astfel de cazuri folosim limitele de funcții.