| NicusorYo a întrebat:

Am 14 ani, va spun povestea mea, tati s-a despartit de mami in 2007 si statea cu noi in casa, eu am ramas la mami, vreau sa ma mut la tati, se poate? Dar cum va reactiona familia mamei si ea? Se poate in aceeasi zi cand ii zic tatalui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa fii incredintat tatalui va trebui sa te adresezi instantei judecatoresti cu o cerere, semnata si de tatal tau, prin care ceri schimbarea incredintarii. Cererea va trebui sa fie motivata temeinic ori va trebui ca si mama sa fie de acord cu reincredintarea. In caz de acceptarea a cererii mama ta va fi obligata la plata intretinerii. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Ruxuletz a răspuns:

Asta e intrebare de pus la categoria '' Familie & Relatii '', nu la '' Stiinte si Filosofie ''!

| Rebbbeca a răspuns:

O situatie discreta.Din pacate nu se poate.Pentru ca tu ai fost incredintata mamei si asa ca tatal tau trebuie sa iti dea pensie alimentara...Mama ta te are in grija, trebuie sa accepti asta.Desigur sa instanta poate sa se razgandeasca dar pana atunci nici o sansa sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te poti muta de capul tau ci cu acordul ambilor parinti, apoi daca a urmat un divort intre parintii tai mama ta are o hotarare judecatoreasca irevocabila si definitiva prin care ai esti incredintata ei.

| Gabryel98 a răspuns:

Legile sunt facute de adulti pentru adulti si obligatoriu respectate de copiii.Dar de comun acord apeland la coarda sensibila a ambilor parinti mai ai o sansa.Si daca nu si nu mai asteapta 4 ani ...pana cand vei avea dreptul de a decide tu pentru tine insuti. Bafta!

| ionela_3032 a răspuns:

Nu se poat ca trebuie sa ramai cu mama da poti frumoaso