| StelutaDintreNori a întrebat:

Am dreptate daca cred ca dupa suferinta vine si rasplata? sunt atatea persoane care sufera si nu au nici o alinare. Oare e corect sa cred ca dupa o viata chinuita vine paradisul? nu ma refer la persoanele care isi fac un destin de genul cu propriile maini.

10 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Eu cred ca mai bine te gandesti ca dupa moarte nu mai e nimic. Traieste-ti viata aici; de suferit cu totii suferim si numai de noi depinde daca ne facem viata asa cum o visam. Nu exista nici un paradis nicaieri, nici zei si nici zane sau sfinti, suntem doar noi oamenii adica tot niste animale.

| Razvan a răspuns:

Doar ca rasplata s-ar putea sa fie mai indepartata decat credem.Noi nu stim ca insasi asteptarea rasplatei e un test in sine.Cati dintre cei care spera, renunta chiar cand mai au putin si ajung la finish?hee heePrea multi.Ne inecam ca tiganu` la malhappyAsta e bubathinking
Paradis/Rai/Iad.Nu avem inca certitudinea ca exista.Doar speram sa gasim un loc mai bun pe lumea cealalatahappyNimeni nu s-a intors sa ne povesteasca cum e asa ca pana la urma totul se invarte si jurul celebrei si mediatizatei intrebari:a crede sau nu?thinking

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa gura poporului as zice ca da.Am constatat ca in viata aproape totul este ciclic, daca te uiti numai la anotimpuri si vegetatie. Daca este sa te uiti la bioritm atunci vezi ca ti-e sotit sa alternezi intre bine si rau si dpdv fizic cat si intelectual sau emotional.Nu stiu daca dupa chin vine paradisul, dar de multe ori lipsa chinului o percepi ca pe paradis.Asa ca atunci cand te doare ceva si cand iti trece ti-e foarte bine, cu toate ca nu s-a schimbat nimic fata de data cand te-ai imbolnavit. Este un banc pe tema asta:Un om se plange ca traieste inghesuit cu nevasta, soacra si 2 copii, in aceiasi odaie.Se duce la un intelept si il intreaba ce sa faca! Inteleptul ii spune ca a doua zi sa bage gainile in casa cu ei.Se intoarce omul la intelept si se plange ca acum este mai rau ca inainte.Inteleptul ii spune sa bage in casa si porcul! Omul vine si mai nemultumit inapoi.Baga si vaca, i-a zis inteleptul! Omul s-a conformat si a venit suparat foc la intelept ca este ingrozitor acum.Inteleptul ii spune :Eh, acum scoate vaca din casa si sa -mi spui cum este! Omul vine inapoi si zice, da este mai bine.Scoate si porcul, i-a zis inteleptul.Omul s-a conformat si a venit la intelept si i-a zis ca acum este mult mai bine.Scoate si gainile, i-a zis inteleptul. A doua zi omul nostru a venit fericit la intelept si i-a zis ca acum este ff bine.Concluzia:Situatia de acum era identica cu cea de la inceput, dar acum este privita pozitiv din cauza ca vine dupa o situatie mult mai rea! Scuza-mi plologhia!

| anad a răspuns:

Foarte rar se schimba viata unui om mai ales dupa o perioada de timp. Mai scapa de unele griji odata cu cresterea copiilor, dar intervin altele si de regula, cel care a pornit cu stangul in viata, cam asa o duce.

soothe
| soothe a răspuns:

Se pare ca inainte de a veni aici ne alegem fiecare experientele prin care vrem sa trecem. Observa ca unii oameni si-o cauta cu lumanarea. Viata le ofera atatea sanse si ei le dau cu piciorul. Se mai spune ca este si karma sau plata a ceva care poate veni din urma cu pana la 7 generatii. Englezul are o vorba "Everything is for good", adica pana la urma este bine. Poate este paradisul! Am sa incerc sa vad, cat mai tarziu, nu ma grabesc.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu este o regula generala, dar asa ar trebui sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca in natura. dupa nor vine senin, dupa bucurie, chin.este o vreme pentru ras, este o vreme pentru plans. e valabil pentru tata lumea.trebuie doar sa fii optimist si sa razi des.sa primesti binele dar si raul ca pe ceva normal.natural.si sa faci totul sa elimini efectul neplacut al relelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul nu mai cred...

| nobody_7406 a răspuns:

Nu tot timpul se-ntoarce roata, dar in cele mai multe cazuri se-ntoarcelaughing

| Admin_2575 a răspuns:

Pai...thinking

asa ar trebui sa fie...

dar nu intotdeauna se intampla cum vrem noi!sad