| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus azi intrebari si am constatat urmatoarele:

1. oamenii, fie genii, fie prosti, sunt la fel de importanti pentru societate
2. Inteligenta nu aduce dupa sine bunul simt, ci chiar din contra, oamenii inteligenti tind sa fie mai egoisti si "mai putin" amabili decat oamenii "normali"

Inca o intrebare:

Credeti ca oamenii prosti sunt mai fericiti decat cei inteligenti?

Avem exemple de genii in domeniul lor care au avut o viata trista, iar prosti fericiti gasim pe toate drumurile. De ce se intampla asta?

Ultima intrebare si renunt happy

Cum este de dorit sa fii? Prost sau geniu?

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Nu ai pus bine problema. Fie inteligenti, fie prosti, cei care ADUC VALOARE societatii sint utili. Asistatii social cu 2 clase care nu fac absolut nimic util si nici nu incearca macar sa se ridice deasupra conditiei lor merita sa crape.
2. Inteligenta te face fie sa fii extrem de tolerant, fie iti creste gradul de intoleranta si scade rabdarea catre nul.
Desigur ca oamenii "prosti" sint mai fericiti, fiindca pentru ei orice situatie si viata in general au mult mai putine variabile.
E de dorit sa fii OM.

| RAY a răspuns:

1 se spune ca de la geniu pana la nebunie e un pas, ai grija ce spui despre prosti, nu inseamna ca daca cineva nu e inteligent trebuie alungat din societate, fiecare are dreptul sa traiasca
2 depinde de fiecare, apropo ce inseamna inteligent? atata timp cat eu stiu ceva ce tu nu sti eu ce sunt tu ce esti?
3 nu cred ca exista oamenii fericiti, nu poti fi fericit si in viata e o nebunie, cred ca nu ne sinucidem de rusine /frica daca am putea neam sinucide cu toti poate ma insel
4 normal

| Goete a răspuns:

Eu cred ca de dorit este sa iti asculti sentimentele si nu minteawinking
asa sigur vei fi fericit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Nu. Eistein sau Tesla nu sunt la fel ca Ionel care vinde castraveti in piata. Ionel va vinde castraveti la 1000 de insi. Einstein si Tesla au imbunatatit viata pentru intreaga populatie a pamantului. Asa ca nu, 1000 de prosti nu vor conta la fel de mult ca un om inteligent.

2. Cand spui "inteligenta" tu te referi la ceva specific. In ziua de azi stim ca exista mai multe tipuri de inteligenta, stim ca exista afectiuni psihice si stim ca exista conjuncturi. Unii oameni inteligenti sunt aroganti pe cand altii se sacrifica pentru necunoscuti. Tipul firii fiecarui individ e definit de gene, inteligenta emotionala, mediul in care a crescut si educatie.

"Credeti ca oamenii prosti sunt mai fericiti decat cei inteligenti?"

Nu cred, stiu. Si explicatia este extrem de simpla: ce nu stii nu iti poate face rau.

"Avem exemple de genii in domeniul lor care au avut o viata trista, iar prosti fericiti gasim pe toate drumurile. De ce se intampla asta?"

Pentru ca oamenii inteligenti au o alta capacitate de a intelege lumea din jurul nostru. Iar lumea din jurul nostru nu e deloc un loc placut, cum nici soarta sau existenta nu sunt.

"Cum este de dorit sa fii? Prost sau geniu? "

De dorit este sa fii fericit, nici prost, nici geniu. Doar ca prost ai infinit mai multe sanse, decat geniu, sa realizezi asta.

| crytical a răspuns:

Aa o sa iti raspund cu o alta intrebare: Ce parere ai despre semafoare?

| soloangel01 a răspuns:

Cei destepti par a fi egoisti pentru ca se descurca foarte bine pe un domeniu.
Poate ti se pare, daca tu nu stii formula acidului clorhidric, un chimist iti va spune ca esti prost.
Si sa stii ca prostii sunt fericiti ca se multumesc cu ce au. La fel ca oamenii saraci, copiii care la 5 ani se joaca in nisip nu vor Iphone 6 spre deosebire de cei care la 5 ani au Iphone 5 (este un exemplu).
Nu vreau sa fiu nici prost nici geniu, ma multumesc cu ce stiu...

| MedionTcO a răspuns:

Raspunsul la prima intrebare:Norocul ni-l facem singuri.
Raspunsul la a doua intrebare:Cum te lasa Dumnezeu.Sa stii ca Dumnezeu stie ce face cand hotaraste ceva.Nu toti geniii lumii au o viata trista. Dumnezeu te pune la incercare.Sa vada daca poti sa-ti duci crucea.

| Dendoris a răspuns:

Mai omule, nu exista oameni sanatosi mintal care sa fie prosti. Fiecare e geniu la ceva.

Eu nu ma consider o persoana desteapta pentru ca nu stiu cum e acea persoana, mereu ma cred putin mai joc fata de cei cu care ies, fac chestii dar un lucru stiu, gandesc prea mult.

Credeti ca oamenii prosti sunt mai fericiti decat cei inteligenti?

Oamenii mai ignoranti sunt mai fericiti decat cei ce se gandesc si la alte lucruri. Faptul ca gandesc mai mult imi alimenteaza depresia deci prefer sa fiu un ignorant ce nu sufera de depresie ca boala sau fie, cum zici tu, VREAU SA FIU PROST! Serios acum.

Cum este de dorit sa fii? Prost sau geniu?

Este de dorit sa te duca capul. Nu sa fii " prost " sau geniu ci doar sa te duca capul.

" Omul ar trebui sa evolueze si sa contribuie mai mult la tezaurul cultural "

| Foxglove13 a răspuns:

Sincer? Aici cred ca e un "fix". Daca tu te consideri "destept si trsit" atunci asa te programezi si asa v-ei fii.Dar in legatura cu prostii, ai o oarecare dreptate.
Oamenii "prosti", nu-si pun atatea intrebari, nu analizeaza si nici nu stau sa se uite la amanunte.Ei fac ce li se zice, ce trebuie si ..cam asta e mersul lor.[si aici, am impresia ca ei stiu ca nu pot sa faca mai mult, punandu-se singuri pe ultimul loc.Nu cred ca au o stabilitate emotionala/psihica foarte buna].

Oamenii "destepti"(de obicei cei introvertiti), sunt aroganti, se enerveaza usor, cand o sa vorbesti cu ei probabil o sa se incurce in toate teoriile lor(asta daca nu au control de sine).

Eu cred ca toti suntem fericiti intr-o anumita masura."Fericirile" nu corespund intre ele, noi suntem aici sa gasim "fericiri" ce corespund intre ele.happy
Si..cum am zis si la inceput, noi ne programam.

Genii care au avut o viata trista, cred ca erau si anxiosi/depresivi.(cred).
Eu? Sincer? Nu ma consider nici geniu dar nici proasta.Cred ca undeva intre astea 2. Nici prost de dai in gropi, dar nici filosof happy

| Robert2526 a răspuns (pentru Foxglove13):

Atunci inseamna ca nu exista diferente intre destepti si prosti, atunci la ce bun sa te mai complici?happy

| Hokostbaby a răspuns:

Ce mai raspunsuri ai primit. Geniile au fost triste pentru ca nu au fost intelese si au fost criticate de societate si de marea majoritatea a oamenilor care o compun(prostimea). Mai toti oamenii sunt tristi, chiar daca sunt prosti si au reocupari superficiale sunt multi depresivi, exemple sunt toate barurile pline de oameni fara carte. Dupa parerea mea, cei destepti si nefericiti si-au dedicat timpul sudiului si nu au avut parteneri, ceea ce duce la depresie. Proust, Nietzsche, Sartre sunt niste exemple de oameni destepti care au fost singuri mai toata viata lor si au fost criticati fie pentru orientarea lor sexuala, aspectul fizic sau ideologia lor. Dumnezeu nu are niciun cuvant de spus. Cei ce gasesc raspuns pe dumnezeu la fiecare intrebare se pot abtine daca nu au nimic util de spus.

| LittleLady1 a răspuns:

Imi place intrebarea ta. Eu cred ca aceste doua insusiri sunt notiuni abstracte, depinde de viziunea fiecaruia. poate X se considera geniu, dar eu nu pot spune asta despre el deoarece: 1. Eu nu am aceeasi parere ca el 2. In baza unor probe, el chiar se inseala.
Nu putem cataloga un om ca fiind prost, caci nu putem sti ce presupune asta. Numim,, proasta'' o persoana care nu ofera informatiile dorite, dar e imposibil sa nu se priceapa intr-un alt domeniu.