| IMC90 a întrebat:

Ati renunta la principiile pe care le considerati morale si totodata la onoare, in schimbul garantiei ca veti trai toata viata in conditii mai mult decat decente si nu veti duce niciodata lipsuri?

Vi-l imaginati ca pe un fel de pact, cu cine vreti voi. L-ati accepta, sa nu?

Răspuns Câştigător
| bobby90 a răspuns:

Deci daca nu ai avut o viata/o copilarie cum au avut-o altii, prietenii, cunostiintele si etc, AI ACCEPTA.
Dar daca in schimb a fost si "ceva soare" pe strada ta, banuiesc ca ar fi greu sa te schimbi atat de radical pentru o "viata decenta".
Inca ceva "Nu merita sa castigi, daca nu trebuie sa LUPTI"
Mult succes!

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ar trebui sa le mai si ai sa poti renunta la ele.Eu ma duc dunga total pe linga ele dar problema este ca nu prea as accepta s-a cam fiu trintor pentru ca stiu de inainte ca nu pot.Prea-s blestemat cu miscarea eterna pe cap in viata asta.Iar pactul nu l-as primi din cauza ca cine da garantii pentru "o viata fara lipsuri"obligat te cumpara,iar el se cheama negustor in care nu poti avea incredere pentru ca principiile lui vor ramine mereu la pretul pietii indiferent de"marfa" care, ca orice negustor, isi da seama ca "o marfa "va ramine marfa si va putea fi cumparata de altcineva exact asa cum a cumparat-o el.Cu toate ca initial te va face sa ai incredere in el dar el niciodata nu-ti va mai raspunde cu aceeasi incredere.De ce? Pentru ca esti de cumparat de aia.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca ai renunta la principiile dupa care te-ai ghidat in viata, ai invins sau ai razbatut...ai pierde tot! Si ai deveni un om de nimic!
Deci, nu!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Banii sau avutia facute "usor", cu usurinta le pierzi! Cu ce ramai?

| Chris a răspuns:

M-am gandit de cateva ori la acest lucru. Nu, nu as accepta, pentru ca acele principii ma definesc, e ca si cum as renunta la a mai fi eu, in schimbul unor obiecte materiale. Astfel, m-as calca pe mine in picioare si nu as fi cu nimic mai deosebit decat o prostituata.

| ChioruL14 a răspuns:

Depinde la ce principii si onoare te referi. daca sa renunt la principii inseamna sa ma dau in gãoaza pana ma imbogatesc...nu. tongue
la d-alea mai mici poate ca as renunta.

| Romanian a răspuns:

Asta o fac tradatorii conditiei umane, si argument imi este intreaga lume de acum.Cand renunti la constiinta pentru bunastarea materiala, ti-ai pierdut demnitatea de om.Caci si animalele fac exact la fel.Toata viata lor lupta pentru a le fi mai bine pe plan material.Asa ajung si oamenii ce uita a fi om.
Caci toate sunt efemere,nimic nu ne apartine,nici macar trupul, caci dupa ce murim, trupul va ramane pe pamant si va putrezi.Caci casele ne pot fi daramate,banii furati,prietenii ne pot parasi,familia ne poate muri, trupul ni se poate imbolnavi, dar ceea ce ai facut tu va afecata intreaga suflare de viata din aceasta lume.Caci precum cea mai mica adiere de vant poate avea,prin sistemul cauza-efect, consencinte si pe partea cealalta a lumii, atunci cum crezi ca faptele noastre afecteaza lumea? Extrem de mult.Caci faptele noastre sunt conduse de noi,iar noi suntem condusi de mentalitate,de caracter,personalitate,ganduri,decizii,sentimente.
Sa avem grija ce alegem in viata aceasta,caci acele alegeri nu numai ca vor afecat aceasta lume,dar ne vor urmari si dupa moarte,si ele ne vor reprezenta, bune sau rele, doar cu ele mai plecam de aici.Degeaba ne ingrijoram noi pentru viata noastra de aici,caci moartea vine pentru toti,bogat sau sarac, puternic sau slab, invingator sau pierzator.Si ce este viata aceasta, fata de vesnicia ce va urma? Nic a mia parte din farama unei clipe.Viata asta,in comparatie cu vesnicia,nu valoreaza nimic,dar totusi,valoreaza totul,caci aici ne stabilim cum ne va fi vesnicia.
Societatea asta,condusa de individualism,egoism, materialism, se intreapta spre distrugere.Si cu totii putem vedea asta,chiar si cel mai bogat,ori cel mai nestiutor poate observa asta,daca stie sa se uite.
Deci,in concluzie,mai bine traiesc o mie de ani im mizerie si saracie,decat sa renunt la caracterul meu, principiile mele morale, visele si ideologiile mele.Amin!

| KyraW a răspuns:

Hai,ma lasi.Toti au spus ca nu ar renunta nici in ruptul capului, dar la primul hop, cine crezi tu ca cedeaza? EI.Toti oamenii alearga dupa bani si dupa o viata mai buna.Cu ce pret? Ce urmeaza sa se ceara,sufletul? Important nu e despre ceea ce dai sau nu, ca e usor sa nu dai ce ai, dar e greu sa renunti la unele lucru pentru altii si pentru binele lor.Ca in exemplul tau.Dar si daca ai fi intrebat daca ar fi facut-o pentru altii,ar fi spus ca da, tot timpul lumea umbla sa aiba raspunsuri bune, sa nu para rau in ochii societatii.Eu as renunta, pentru ca eu stiu ca nu tin nimic pentru mine, impart totul cu oricine.Si ca sa stiu ca as avea cum sa dau tuturor, mi-am tine capul plecat si as renunta la onoare in fata oricui ca sa stiu ca cei din jurul meu vor fi bine.Deci,in cazul asta, voi nua ti face la fel? Siiigur ca daoh go on

| noktambul a răspuns:

Personal,in niciun caz. Dar depinde si de fiecare in parte ce intelege prin "conditii mai mult decat decente" si ce inseamna "a nu duce niciodata lipsuri". Oricum, e clar ca renuntand la principiile morale si la onoare pentru a nu mai avea niciodata lipsuri (dupa cum ti-ai formulat intrebarea) va insemna ca viata ta nu va mai fi una decenta si va fi lipsita de multe altele : prieteni adevarati, apreciere sincera, socializare reala etc. Va fi o viata trista.Vei fi ca regele unei tari ploioase : tanar dar foarte batran, bogat dar foarte sarac...

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Cu siguranţă nu.Nu suntem marionete într-un spectacol, ci oameni într-o viaţă.Mai bine duci un trai decent, dar să ştii că ai conştiinţa curată. Asta e cel mai important.Nu trebuie să-i laşi pe alţii să te calce în picioare, să-ţi terfelească onoarea, ci să-ţi impui punctul de vedere.să nu considere alţii că eşti prost.A fi un om cu principii morale înseamnă a pleca de la punctul 0/de la bază,să treci prin intrigi,insulte,dezamăgiri şi să ieşi cu fruntea sus, să nu te temi de nimeni şi de nimic, să fi tu însuţi şi să te bucuri pentru asta.Nu contează ce spun/gândesc/bârfesc alţii,contează ce eşti tu ca om,ca suflet, ca persoană, să ai sufletul pur asemeni unei ape limpezi şi conştiinţa curată precum albul fulgilor de nea.

| Remus82 a răspuns:

Daca as renunta la principii inseamna sa renunt si la prejudecati,ceea ce nu mi se intampla.Fac ceva pe el pact, daca eu nu ma simt bine, multumit!happy

| Crazyfish a răspuns:

Easy come, easy go!
I'm not easy!
Nu POT renunta.

| Kitty20 a răspuns:

Eu nu las acceptatongue poate alti care vor raspunde vor accepta dar eu numi schimb parereatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal, de multe ori m-am gandit la intrebarea ta, nu as renunta niciodata la nimic din tot ce cred nici pentru raiul crestinilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principiile nu sunt niste haine pe care sa le porti, sau sa le lasi in cuier, dupa cum este vremea. Eu le port mereu, chiar daca mor de cald cateodata.