| musicfan a întrebat:

nu inteleg de ce dar am momente, cand traiesc clipe ale vietii si parca le-am mai trait. dar imi amintesc doar in momentul in care traiesc acea experientza, si stiu ce o sa se intample si parca pot schimba acel lucru ce urmeaza sa se intample.Cui ii zic nu ma crede si ii vine sa rada. As vrea sa stiu ce se intampla si de ce.
Voua vi sa mai intamplat?

11 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa incerci sa exploatezi ceea ce ti se intampla (chiar daca aparent nu poti). Incearca sa 'cresti' in domeniul spiritualitatii si daca asta nu ti se pare prea coerent, te asigur ca daca iti doresti, lucrurile vor veni ele la tine singure. Restul. e frumos.

| DorelSudoru a răspuns:

Deja-vu tuturor ni se intampla.Patesc si eu uneori.

| anad a răspuns:

Sigmund Freud a afirmat ca "aceste experiente de tip deja vu sunt consecinta unor dorinte sau amintiri legate de un eveniment traumatic, pe care mintea umana le-a reprimat". Altii, ca am vazut imagini sau auzit povestindu-se despre aceasta cu multi ani inainte ori faptul ca anumite chestii sunt inevitabile si logice, iar intamplarea lor atat de logica iti da impresia ca ai mai trait momentul.

| Dexteo a răspuns:

Si mie mi se intampla.parerea mea este ca atunci cand dormim putem vedem viitorul doar cu subconstiientul.sau as mai putea spune ca mi-a trecut chiar si ideea indrazneasca prin cap ca noi de fapt traim invers, in reverse...ati auzit cum suna o melodie pusa invers? creierul nostru aseaza informatiile in logica. Dar cine poate stii cu adevarat? din moment ce folosim doar 2 la 100 din puterea creierului suntem prinsi in ceea ce ni se pare noua logic.

| вυттєяƒℓу a răspuns:

Si mie mi se intampla exact la fel si mi'e frica sa spun cuiva deoarece mi'e frica sa nu rada de mine thinking
Am povestit odata la o prietena si ea mi-a spus ca este sentimentul de deja vu si este normal, insa nu tuturor li se intampla.

Cum spuneam, acelasi lucru mi se intampla si mie, deci nu esti singurul/ singura.

| Lavynya95 a răspuns:

Da, la toata lumea...acest lucru se numeste : Deja-vu!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mi se întâmplă şi mie de multe ori.

| Irinna a răspuns:

Si mie mi se intampla asta.
Am ajuns la concluzia ca visez chestile astea.
Poate la tine nu este asta, dar la mine asa este.

| MariusPopa a răspuns:

Explicatia este logica si cat se poate de clara.Si mie mi se intampla lafel.Ca urmare si eu consider ca am mai trecut prin acele momente intr-o viata anterioara.

| Ciprianch28 a răspuns:

Se numesc deja vu si mie mi s-e intampla adesea.se intampla asta din cate am auzit pentru ca am mai trait o viata similara