| Uvuvwevwevwe a întrebat:

Am o intrebare pe care o pun mai mult de curiozitate: Voi credeti in sfarsitul lumii de pe 21.12. 2012? argumentati de ce nu sau de ce da.

Răspuns Câştigător
| Szabii a răspuns:

Desigur, NU!
Eu cred ca e o prostie totala, nu avem de unde stie cand va fi sfarsitul lumii.

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ce sa mai argumentez, pune mana si dă tot ce ai la saraci să ajungi la God, da ce esti fraier, le da-i foc.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu...de mere laughing

| onasis1961 a răspuns:

De venit va veni sigur, sigur! Dar peste foarte mult timp.Sigur noi nu o să mai fim pe aici să prindem aşa ceva.

| karlikuicsddd a răspuns:

NASA a dat noi explicatii despre „apocalipsa" -Anumite persoane cred ca civilizatia umana va fi distrusa de un eveniment apocaliptic pe 21 decembrie 2012, dezastrul fiind prezis de catre civilizatia Maya. Pentru a raspunde la zvonurile pe tema „apocalipsei maiase", specialistii NASA au dat publicitatii un nou videoclip în care ofera un raspuns celor ce cred în teoriile apocaliptice.NASA l-a ales pe Dan Yeomans, seful programului Near-Earth Objects din cadrul Jet Propulsion Laboratory, pentru a raspunde ipotezelor apocaliptice populare pe Internet.Multe persoane cred ca în luna decembrie a acestui an calendarul folosit de civilizatia Maya va ajunge la final, moment ce va coincide cu un eveniment cataclismic. Acest lucru este gresit, afirma expertul NASA. „Calendarul maias nu se încheie pe data de 21 decembrie 2012. Aceasta reprezinta doar finalul unui ciclu si începutul unuia nou. Ceva similar se întâmpla în cazul zilei de 31 decembrie: calendarul nostru ajunge la final, dar unul nou începe cu 1 ianuarie", a explicat Yeomans.O alta ipoteza ce a facut furori pe Internet se refera la o planeta imaginara, denumita Nibiru. Multi oameni cred ca aceasta planeta se apropie de Pamânt din afara Sistemului Solar, urmând sa intre în coliziune cu Terra în luna decembrie. „Aceasta planeta enorma despre care se presupune ca s-ar apropia de Terra nu exista. Daca ar fi existat, am fi zarit-o de mult timp. Si daca aceasta planeta ar fi invizibila, am fi observat efectele gravitationale pe care le-ar fi avut asupra planetelor din apropiere. Niciunul din miile de astronomi care urmaresc cerul zilnic nu a observat un asemenea efect", a spus Yeomans.Yeomans a adaugat ca este imposibil ca NASA sa ascunda adevarul în acest caz. „Va închipuiti ca miile de astronomi care studiaza cerul ar fi putut tine secret acest lucru de-a lungul anilor?", întreaba Yeomans. Specialistul NASA a comentat si ipoteza conform careia modul în care planetele si Soarele se vor alinia în luna decembrie va provoca valuri gigant, cu un efect devastator asupra Pamântului. „În primul rând, nu va exista nicio aliniere a planetelor în luna decembrie. Apoi, chiar daca ea ar avea loc, nu ar avea niciun efect asupra oceanelor Terrei. Sunt doar doua corpuri în sistemul nostru solar ce pot afecta oceanele Terrei: Luna, pentru ca este foarte aproape, si Soarele, care este masiv si relativ aproape. Planetele au un efect neglijabil asupra Pamântului", a afirmat Yeomans.O alta afirmatie a celor ce cred ca apocalipsa va avea loc în acest an este aceea ca axele Pamântului se vor inversa pe 21 decembrie 2012. „Axa de rotatie a Pamântului nu se poate modifica, deoarece orbita Lunii în jurul Terrei o stabilizeaza si nu îi permite sa se schimbe. În ceea ce priveste câmpul magnetic al Pamântului, acesta se schimba la aproximativ 500.000 de ani, însa nu exista nicio dovada ca acest lucru se va întâmpla în decembrie. Daca s-ar schimba, ar dura câteva mii de ani. Iar acest eveniment nu ar crea o problema pe Pamânt, ar trebui doar sa ne recalibram busolele", a explicat Yeomans.Pentru a concluziona, Yeomans l-a citat pe celebrul astronom Carl Sagan, care sustinea ca „afirmatiile extraordinare necesita dovezi extraordinare". Yeomans a adaugat: „de la începutul timpurilor au existat sute de mii de profetii cu referire la sfârsitul lumii, însa iata-ne tot aici".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind sfirshitul lumii de pe 21 sa anulat inca peste citeva 10 de ani.Sa luam dupa calcule deja de vreo 100 de ori sa anulat.E prostesc sa crezi, eu de exemplu nu mai cred, Dumnezeu stie cin va fi sfirshitul nimeni nu poate stii, el poate fi si miine...Insa e o prostie sa crezi ce spune pe la TV sau internt despre sfirshitul lumiii. Ashaca fii pe pace el se anuleaza de fiecare data. fundita:d

| TheKillerOfKillers a răspuns:

laughing Tu chiar crei in asa ceva? sunt nu mai miunciuni!

| Ƨirenia a răspuns:

Nu!
Ca nu!

| Blackyuu a răspuns:

E o prostie inventata de mass-media. o ma ga. Abia astept sa le vad mutrele cand o sa se trezeasca de dimineata (22.12.2012) si o sa se vada in oglinda vii. -.-`'Doar Dumnezeu stie cind va fi, cum nu s-a creat lumea intr-o singura zi nici ne se va sfirsi intr-o zi. Daca ai citit Biblia acolo scrie cum va fi. Funda?

| bogdytzu a răspuns:

Nu. pentru ca pe punga mea de cipsuri zicea ca expira pe 27.12. 2012

| DaNy3lL098 a răspuns:

Sall! Nu o sa vina sfarsitul lumii deoarece, cei de la NASA ne-au asigurat ca nici un asteroid nu va lovi Pamantul! Asa ca nu va temeti oameni buni nu o sa vina sfarsitul lumii happy

| Raress09 a răspuns:

Buna. Eu nu cred ca lumea se va sfarsi pentru ca ea a fost creata de D-zeu, iar tot El o poate distruge, nu noi.

| andreifybra a răspuns:

Nu-mi vine să cred pentru câteva motive. Una dintre ele este faptul că oamenii au prezis sfârșitul lumii atât de des și niciodată nu sa adeverit. Poate că lumea se va sfârși mâine, și poate că se va încheia în 10.000 de ani. Oricum, nu vom ști când se va întâmpla. Maiasii nu au prezis sfârșitul lumii. Am urmarit destul de puține și oferte speciale Discovery History Channel în acest sens. Ei au prezis pur și simplu, cicluri și noi începuturi. Potrivit lor pronosticuri, 2012 va marca un nou început. Ar putea fi bine, sau ar putea fi rău, dar ei spun ca va fi diferit. Am auzit din bătrani că prima data ar fi 7 ani de săracie pentru toată lumea și 7 ani de bogație si pe urma sfarsitul lumii. happy

| anonimyus0021 a răspuns:

Char daca ar fi tear ajuta cu ceva
eu nul nu creds toate chestile de la tv cu provizi dupa apocalipsa nu te ajuta
pentru ca in biblie zice ca tot va arde (cel mai probabil va pica un meteorit)
s va distruge totchar si buncarele s-ar distruge