| Shayen a întrebat:

Am o nelamurire, Dumnezeu a creat lumea si omul, dar stiintificii spun ca omul se trage de la maimute. Care este raspunsul corect? Dau Funda winking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca o intrebare de genul acesta...
Raspunsul corect: Un cerc nu are inceput.winking

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt miscarea de rotatie a unui punct in jurul altui punct la o distanta data creeaza un cerc... Deci tot ce ai spus tu e irelevant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

Cercul nu are inceput si nici sfarsit. Totul e logic.winking

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Inceput si sfarsit? Pai daca o luam logic, spatial vorbind, pe axa x, incepe din stanga si se termina in dreapta. Generalizand la plan: incepe dintr o parte si se termina in alta.
Temporal vorbind el incepe din momentul in care i se termina constructia (vezi raspunsul meu anterior) si pana in momentul nonexistentei sau degenerarii lui in alta forma geometrica mai difuza sau mai complexa.

Cercul "are incepul si sfarsit". Dreapta este figura geometrica cu intindere infinita pe axa directiei ei iar semidreapta prezinta o intindere infinita pe axa si un sens al ei. Generalizand ajugem la plan, spatii si hiperspatii (euclidiene desigur caci in cele hiperbolice se complica).

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

Nu ne mai intelegem... laughing
Fa un cerc pe o foaie,shadovv! Un simplu cerc. Si uita-te la el,dupa ce termini. Unde e inceputul? Dar sfarsitul? Cercul se continua,shad, de un numar infinit de ori, in el insusi.winking

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut un cerc. Acest cerc a inceput atunci cand i am terminat conturul. Eu nu mai vad nici o continuare a cercului in afara lui si nici nu pot observa o infinitate de cercuri in acest cerc. Dupa experiment am ars foaia. Cercul si a terminat existenta. Cercul s-a sfarsit.

Concluzii: probabili suferi de defecte de vedere sau de disfunctii cerebrale. Negi un adevar din punct de vedere logic ergo esti irational/a.

Nu te pune cu logica de tip vulcanian...

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

Poate sunt irationala.winking Si in legatura cu defectele de vedere,vad foarte bine, tin sa te anunt. laughing Si vad ca oricum nu intelegi ce vreau sa zic, so...Ramai cu presupusa ta logica! tongue

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ce vrei sa spui dar eram curios cata intindere poate capata acest dialog inutil. Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

Si tie!

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Dumnezeu a creat omul. Apoi omul sa babuinizat.

| aladinbeci a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu dupa chipul Sau. Din punctul meu de vedere nu incape indoiala.

| Narcis2007 a răspuns:

Ca omul si maimuta au avut un stramos comun

| ateu123 a răspuns:

Stiintific suntem maimute nu ca ne tragem ce tampenii spun uni,asa cum cainii +lupi=acelasi specie asa, noi am evoluat dar tot maimute am ramas a disparut parul de pe corp, coada din cauza climitaului si am stapanit lumea daca doresti te poti documenta aici http://liber-cugetatorii.blogspot.com/ isi ofera articole stintifice despre big bang, evolutie si mai multe lucruri interesante

| Elektro a răspuns:

Bineinteles ca Dumnezeu a creat lumea si omul...