| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce stiti voi despre Calea Lactee? Dar depre ace,, dunga" alba?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Intai acea ''dunga'' alba'', este de fapt galaxia. Tu esti in interiorul ei, ea este sub forma spirala, e imposibil sa vezi un patrat, e normal sa vezi o dunga. Alba, nu e chiar alba, dar sunt stele in mare parte si se formeaza o dunga pentru ca le vezi si pe alea apropiate si pe alea mai indepartate.

Ce stim despre Calea Lactee?
- Ca in mijloc se afla o gaura neagra uriasa, numita Sagittarius A*
- Ca in aproximativ 4-5 miliarde de ani se va ciocni cu Andromeda.
- Contine mai mult de 100 de miliarde stele
- Exista galaxii de cel putin 10-20 de ori mai mari
- Sistemul nostru solar orbiteaza intreaga galaxie in 250 de milioane de ani
- Folosind ecuatia lui Drake, am putea afirma ca exista peste 15.000 de civilizatii in Calea Lactee
- Posibil sa contina milioane de planete asemanatoare pamantului
- Posibil una dintre cele mai batrane galaxii.
- Poti sa vezi numai 0. 000003% din ea. ( noapte, cer senin si te uiti la cer)
- Nu exista vreo imagine adevarata a galaxiei. Orice imagine ai vazut, ori este imaginea unei alte galaxii ori photoshop. Traim inauntrul galaxiei, nu suntem suficient de avansati incat sa iesim si sa facem poze.

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Stim prea putine, iar cu cat aflam mai multe, realizam ca stim tot mai putine lucruri. Sunt atat de multe de explorat, dar prea putin timp intr-o viata de om, doar de cateva zeci de ani. Daca omul ar trai vesnic, am putea sa aflam foarte multe, oamenii ar putea pleca in calatorii de sute de ani, fara sa se teama de faptul ca vor muri si nu vor ajunge acolo. Ar fi fost fantastic. Am fi descoperit si chiar si colonizat alte planete cu potential de a sustine viata, la fel ca Pamantul, daca oamenii ar fi fost nemuritori.

| N0xEterniS a răspuns (pentru Mayhem666):

Raspunsul tau e total afon. Tu ai citi intrebarea?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Mayhem666):

Intai acea ''dunga'' alba'', este de fapt galaxia. Tu esti in interiorul ei, ea este sub forma spirala, e imposibil sa vezi un patrat, e normal sa vezi o dunga. Alba, nu e chiar alba, dar sunt stele in mare parte si se formeaza o dunga pentru ca le vezi si pe alea apropiate si pe alea mai indepartate.

Ce stim despre Calea Lactee?
- Ca in mijloc se afla o gaura neagra uriasa, numita Sagittarius A*
- Ca in aproximativ 4-5 miliarde de ani se va ciocni cu Andromeda.
- Contine mai mult de 100 de miliarde stele
- Exista galaxii de cel putin 10-20 de ori mai mari
- Sistemul nostru solar orbiteaza intreaga galaxie in 250 de milioane de ani
- Folosind ecuatia lui Drake, am putea afirma ca exista peste 15.000 de civilizatii in Calea Lactee
- Posibil sa contina milioane de planete asemanatoare pamantului
- Posibil una dintre cele mai batrane galaxii.
- Poti sa vezi numai 0. 000003% din ea. ( noapte, cer senin si te uiti la cer)
- Nu exista vreo imagine adevarata a galaxiei. Orice imagine ai vazut, ori este imaginea unei alte galaxii ori photoshop. Traim inauntrul galaxiei, nu suntem suficient de avansati incat sa iesim si sa facem poze.

| KNST a răspuns:

Eu? Nimic!

| RandomStudent a răspuns:

Calea Lactee este este galaxia in care ne aflam noi, iar acea dunga alba este tot ea vazuta "din interior"(noi ne aflam pe la margine), care probabil se va ciocni cu Galaxia Andromed in urmatorii 4M ani.