| LanguageMaster a întrebat:

Călăii din Evul Mediu care executau oamenii condamnați la moarte erau nişte oameni răi, duri sau violenți?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Si in ziua de azi exista calai, chiar si in tari "dezvoltate", care executa condamnatii la moarte. Cel mai cunoscut este SUA, unde executiile se fac prin injectii letale sau scaun electric.
Tradatorii din armate (si nu numai) sunt executati prin impuscare sau spanzurare.
Sunt si executii prin decapitare, metoda folosita de ISIS.

In majoritatea cazurilor, "calaii" de azi sunt persoane invatate cu razboiul si sunt trase la sorti sau numiti direct, dupa caz.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Erau niste iepurasi cu urechile pufoase.

| T0T a răspuns:

Nu poți zice că erau răi, doar își făceau datoria și duceau la final dreptatea care trebuia făcută. Ăsta nu era considerat un lucru rău pe atunci. Însă pentru a face asta e normal că trebuie să fii dur, dar lumea care privea și se încânta, cum era? Așa erau vremurile atunci, era ceva normal.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu pot spune ca erau rai, duri sau violenti, pot spune ca ei doar isi faceau datoria, mai rai erau oamenii care voiau ca alti oameni sa fie executati, si oamenii care priveau si aclamau atunci cand cineva era executat. *How awful*

| ALGator a răspuns:

Mai răi, duri și violenti erau privitorii.

| LanguageMaster explică (pentru ALGator):

Dar călăii cam ce fel de personalitate aveau?

| ALGator a răspuns (pentru LanguageMaster):

Erau profesioniști.

Am citit de exemplu un interviu cu o asistenta medicala care lucrează la o policlinică pentru copii muribunzi. Oare ce caracter trebuie să aibă? Probabil să fie obișnuită să lucreze cu moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, adevarul e ca nu erau rai.
Oamenii acelor timpuri erau obligati sa practice meseria parintilor.Asa erau organizata societatea.Deci nu tu erai cel care decide daca ucizi sau nu.
Existau numeroase superstitii, una dintre ele,spre exemplu, spunea ca unui om atins de calau ii va muri un membru al familiei.Si trebuie sa reamintesc ca superstitiile alea nu sunt vazute ca cele de azi, erau puternic inradacinate si afectau toate aspectele vietii de zi cu zi.
Nimeni nu voia sa fie calau.
Multi se duceau beti tocmai ca sa le fie mai usor sa ucida, sa nu fie perfect cosntienti de ce fac.