| Gabi3021 a întrebat:

Cam cate secvente poate cuprinde un vis? Si cam cat de multe iti poti tu aminti cand te trezesti?

Răspuns Câştigător
| paco28 a răspuns:

Salut, s-a demonstrat ca un vis ar dura cam 4-5 min. daca ti se pare ca toata noapte ai avut un vis, nu e posibil. daca nu visezi inseamna ca nu te gamdesti la nimic(intr-un fel). noi vasam intr-o noapte cam 30 de visuri... dar oamenii nu-si amintesc.noi credem ca un vis dureaza cam 9 ore, chiar o zi, dar nu e adevarat.
Toti specialistii spun ca persoanele care beau lapte, mananca cascaval sau branza sau iaurt inainte de culcare au visele mai lungi.In visele voastre apar situatiile cele mai incredibile... Sunt multe cele care escaladeaza munti, cad vertiginos in hauri fara fund
Altii, urca in spatiu, viseaza gari, bagaje pierdute, fugi disperate in situatii complicate sau imposibil de solutionat... Milioane de persoane decente viseaza lucruri de care-si amintesc apoi cu oroare. Visul este un gand anume al unui creier cvasiadormit. Multe persoane se trezesc marcate puternic de visele de peste noapte. Unele sunt incantate, incurajate, altele triste sau dezamagite. Ele cauta sa le patrunda sensul profubnd. Mai mult Exista maladii mentale care pot debuta ca urmare a unui vis a carui amintire persoana o pastreaza treaza si care se poate transforma intr-o obsesie.In ciuda experientelor, nu exista date certe in aceasta privinta. In orice caz, e falsa parerea ca un vis dureaza numai cateva secunde. Putem fi siguri ca unele vise dureaza atita timp ca si cand actiunea s-ar fi desfasurat in stare de trezire.

Totusi, alte vise, sunt foarte scurte, desi ne fac sa traversam o multime de evenimente sau situratii. Si, acest desfasuratori cu viteza este valabil, mai ales, pentru visele consumate cu putin timp inainte de trezire.

De exemplu: Se trage un foc de arma in apropierea locuintei celui care doarme; acesta se va trezi aproape imediat. Va va povesti visul pe care tocmai l-a avut; s-a intalnit cu prietenii la un bar; unul s-a imbatat; a urmat o incaierare si totul s-a terminat cu impuscaturi...

Povestitorul are, deci, impresia ca a visat mult timp, cand de fapt, au trecut... Sper ca ai inteles ceva de aici happy

| Zizica14 a răspuns (pentru paco28):

M-ai ajutat și pe minehappy (o sa beau lapte înainte sa ma culc) Merci

4 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Nu exista un numar exact de secvente, si chiar daca tu ai impresia ca ai visat toata noaptea, ai visat doar cateva minute de fapt. Visele sunt tot felul de situatii in care esti pus, ca participant sau ca observator, creierul si imaginatia se ocupa de reproducerea acelor scenarii cat timp tu dormi. happy

| Miauti a răspuns:

Nu stiu la ce te referi cand spui "secvente"
Visul mi-l pot aminti pe tot.

| Thesinger1 a răspuns:

Depinde de tine cat iti amintesti.De obicei ne amintim lucrurile mai importante.
Si asta cu secventele...noaptea e lunga, si putem visa multe.