| anonim_4396 a întrebat:

Cand putem fii noi declarati morti 100% pana la urma? ce vreau sa zic. ati vazut si in filme poate si in realitate, cand un om se prabuseste la pamant. gata, ai impresia ca e mort. dar deseori medici incep sa il resusiteze (sper ca se scrie asa. ) chiar si pentru perioade mari de timp ca 40 de minute. uneori se trezesc, alte ori nu. Deci, de fapt si de drept, acel corp care sta fara suflare inca e persoana de dinainte, dar e ca un tv care numai are energie.

ps. sunt ateu, asa ca nu cred in basmele cu "suflet" si alte chestii!

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Orice deces trebuie constatat si declarat de catre un medic, asa ca nu iti fa probleme... sunt oameni pregatiti pentru asta.

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Asta nu inseamna ca nu e bine sa stii cate ceva, nu crezi?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand e rece ca gheata si incepe sa puta sigur e mort.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alphawolf):

Unii put inca dinainte de a fi morti...

| sappy a răspuns:

Activitatea cerebrala a pacientului ii face pe medici sa incerce sa-l resusciteze minute in sir! Cred ca se aseamana cu moartea clinica!

| StefanKogut a răspuns:

I doua cazuri: Stop cardio-respirator neresucitabil (adica au trecut mai mult de 45 de minute de cand ai intrat in stop si in perioda asta fie nu ai fost resuscitat fie ai fost dar fara success) sau lipsa semnalelor electrice in trunchiul cerebral, asta e partea cea mai primitiva a creierului si se ocupa cu mentinerea vietii, adica administreaza in special respiratia si circulatia. Desigur ca de regula mai intai faci stop cardio-respirator si pe urma se instaleaza moartea trunchiului cerebral, de unde si intervalul de 45 de minute de posibilitate de resuscitare, dar exista si situatia in care moartea trunchiului cerebral este pusa in evidenta inainte de a aparea stopul deoarece pacientul beneficiaza de terapie de sustinere, adica e conectat la aparate.

| Mădă0611 a răspuns:

Cand nu ti se incalzeste berea la doza daca o pui pe el si o lasi acolo vreo 30 de minute. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E dupa voia Domnului...laughing scuze, nu m-am putut abtine.
Esti mort cu siguranta atunci cand inima inceteaza sa mai bata.
Am citit undeva ca si dupa ce esti decapitat ramai constient pentru un timp scurt.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma duce cu gandul la gaini cand le tai capul si ele inca fug.

| SiLaS a răspuns:

Daca nu reusesc sa te resusciteze si inima nu iti mai bate atunci sigur esti mort.Si iti vor face autopsie ca sa isi dea seama de cauza mortii, daca nu este una evidenta.