| Foxie2 a întrebat:

Care credeti ca este motivul pentru care o persoana se rateaza in viata?

9 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

E doar un punct de vedere, o persoana orice ce are face in viata e o experienta din care invata ceva

| foxsilver a răspuns:

Pot fi mai multe motive:
- lipsa unui scop sau ambitiei
- caracterul slab, chiar influentabil
- absenta sustinerii de catre cei apropiati
- o educatie deficitara, si nu in ultimul rand, anturajul in care individul traieste, adica, prieteni cu un caracter indoielnic.
Acum, mai depinde si cum defineste fiecare " ratarea". Pentru ca a-ti rata viata, nu inseamna neaparat lipsa unei cariere de success, sau faptul ca nu ai putut face avere, ca nu ai 5 masini in garaj, si vile prin Elvetia.
Cand cineva afirma ca si-a ratat viata, trebuie sa CONSTIENTIZEZE valoarea lui umana, ceea ce presupune o cunoastere de sine.
Din punctual meu de vedere, a-ti rata viata, inseamna, a nu lasa nimic in urma ta, pe unde treci, si a nu exista nici macar un singur om care sa-ti fi spus un simplu " multumesc ", chiar si pentru un banal gest pe care l-ai facut in toata viata ta.

| αndï a răspuns:

Se rateaza cand nu-si face partea fata de aproapele lui, cand crede ca universul se invarte in jurul lui ( egocentrism in general ), cand isi greseste vocatia din lipsa unei indrumari bune sau poate dintr-o indrumare fortata... Alcoolul, drogurile iar sunt si ele o modalitate de scapare pe moment, care se pare ca nu rezolva nimic... etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierderea sperantei. Cand un om isi pierde speranta, se resemneaza cu ceea ce este si nu mai incearca sa schimbe nimic.

| zaratu a răspuns:

O persoana in rateaza viata cand cade in patima alcoolui si devine dependent de droguri

| slenderica a răspuns:

Femeia.

| SteinZer0 a răspuns:

Comoditatea este singurul motiv care imi vine acum in minte.

| MoltenMoon a răspuns:

Nu cunoaste profunzimea grandioasa a existentei.N-o cunoaste deoarece viciile i-au umbrit viata.Trebuie ajutat.Are nevoie de un impuls din exterior... Ajuta-l.

| iulia1610 a răspuns:

Sa-ti ratezi viata nu este o expresie atat de bine definita dar totusi cred ca o persoana isi rateaza viata din momentul in car nu e sigur pe el; si ia in considefare doar cuvintele altor persoane ca mai tarziu cand ajungi la o varsfa sa realizeze ca a fost doar o marioneta a populatiei si ca nu a fost, nu a facut, zis ceva cum trebuie ci doar o simpla marioneta scoasa din cutia ei numai cand,, publicul" ramanea fara amuzament