| anonim_4396 a întrebat:

Care e melodia care va defineste viziunea asupra existentei?
stiti ca schopenhauer credea ca viata este suferinta, ca viata este absurda si ca nimicul de dinaintea nasterii este acelasi cu cel de dupa moarte si ma intrebam ce muzica asculta schopenhauer cand spunea ca muzica e melodia lumii. poate era un requiem sau o nocturna sau un cantec de betie sau nu era muzica deloc, sau era un strigat de disperare. ma rog, care ar fi melodia lumii din punctul vostru de vedere

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Fenomenal,si ma gandesc iarasi ce noroc am cateodata.
Mi-e imposibil.
Cred ca exista melodii de stari, complexe, de reconstruit amintirile, si cred ca m-am blocat.Nici macar nu ma pot exprima, atat de profund este ceea ce ai intrebat.
Imi trece prin minte Aida de Verdi sau Requiemul lui Mozart, sunt acolo asa, se balanseaza, si in acelasi timp ma gandesc la un cello(fie el al celor de la Apocaliptyca). Daca ti-as lasa o melodie parca as avea senzatia ca imi tradez multele stari create de muzica si oameni.

47 răspunsuri:
| DimaIsTheBoss a răspuns:

Eminem superman

| fuzzer a răspuns:

Lacul lebedelor- Ceaikovski.

NOname
| NOname a răspuns:

O întrebare frumoasă, dar imposibilă pentru mine.
Simt că mă sufoc...fiind pusă să redau totul printr-o infimitate.
A defini înseamnă a limita, a constrânge, a interzice schimbarea... Oricât aş iubi muzica şi aş fi tentată să-ţi înşir o listă, nu-mi permit să fac asta.

| petriinna a răspuns:

Frumoasa intrebare!
imi pare rau, nu sunt in stare sa raspund, cand citesc intrebarea nu stiu daca sa ma gandesc la toate sunetele de pe fata pamantului sau la niciunul.

| Polaris a răspuns:

Mă simt ca un nimic dându-mi cu părerea.
https://www.youtube.com/watch?v=zbKQPqs-cqc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Doamne noname inca ma chinui sa demonstrez printr-un comentariu demn de tine al psihanalizei lui jung de ce a spus ca gandirea si a fi nu sunt identice
stii ceva pentru astenopie chiar sufar acum si ar trebui sa renunt la calculator dar avand in vedere problemele mele de memorie il folosesc mult la citit si da, imi face viata un chin
am incercat sa scad la jumatate contrastul si sa scad lumina si folosesc doua veioze in camera.
dar viata chiar e un chin si filozofia o face si mai teribila. cred ca daca ar putea fi pusa in practica ar putea face niste chestii teribile si de nedezlegat pentru creierul nostru muritor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma simt ca un nebun care merita starpit pentru ca-mi permit sa spun ca stiu sa raspund la intrebarea asta. pur si simplu nu exista nimic in univers care sa nu fiu eu.
cred ca daca sufletul meu ar putea sa isi arate pe fata numai rusinea si modestia lui, daca ar ramane la astea fara sa se adanceasca totusi in ele ar arata ca o casa de nebuni a caror voce ar suna ca ragetul unei pisici invartite de coada de la etajul 8, sinistra si plina de ecouri ciudate ale unor creaturi care o locuiesc desi nu fiinteaza, numite subiectivitate.

| wannabeyourlover a răspuns:

Asta reprezinta cel mai bine viziunea mea asupra vietii!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=5YvF1-P6FVw

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de ce să te simţi prost. Te-ai gândit frumos. Doar că, pentru a răspunde, toate melodiile şi tăcerile lumii nu ar fi de ajuns.

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar pentru astenopie încearcă somnul şi ochelarii de protecţie pentru calculator (îţi vei simţi ochii mai relaxaţi).

| Inferno a răspuns:

O melodie? Ar trebui sa am o viziune tare ingusta asupra lumii sa poata fi descrisa printr-o singura aglomerare de sunete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Lumea ca vointa si reprezentare, inferno, lumea ca vointa si reprezentare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu m-am gandit niciodata la asta.dar doamne sunt oribili, laughing lentilele au un fel de galben foarte matrixlaughing
multumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunetul de tren in viteza cand totul merge asa cum vrei
http://youtu.be/GKYdrj5Gqto?t=1m11s

Sunetul de tren la demarare cand mergi mai departe cu o oarecare teama.
http://youtu.be/lAWvou8vRgw?t=25s

Sunetul de tren blocat cand nu mai stii ce sa faci si iti trebuie o perioada buna de meditat pentru a merge mai departe sau pana cand altcineva te scoate din groapa.
http://youtu.be/koXLyshtz-g?t=1m36s

| Duucu a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=CZm96PKwtHc
*** it, goodnight everybody :)) dorm toată ziua, doar că nu mă numesc Irene

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum sa te omagiez aero, m-ai captivat pe viata. e cel mai frumos si perfect exemplu ca sunetul e complet integral cu viata si istoria si ca vine din orice cauza in orice fel

https://www.youtube.com/......tps?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Duucu):

Da, si eu, visez tot timpul, de parca inimii mele i s-a dat sa-si gaseasca propria formula pentru eternitate, umblu ca un hipnotizat. d-zeu stie de ce ma pierd asa in mine am o inima de sticla

| Swan39 a răspuns:

Imposibilă întrebare. Nu cred că există vreo melodie pe lumea asta care să cuprindă absolut TOT ce înseamnă cuvântul "viaţă", care să te cuprindă cu un întreg val de tot felul de sentimente, toate în acelaşi timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Du-te, mă! Ca și ascultătoare de Enya aveam pretenții de la tine. :P

http://www.youtube.com/watch?v=Oi8rHrhlLBU

Melodia asta e doar una dintre ele...
Citește liniar cu melodia versurile și asociază totul cu întrebarea de aici. O să vezi că iese eventual.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

E drept că melodia prezintă acel echilibru şi armonie între instrumental şi versuri+voce, dar nu e o melodie care să cuprindă tot ceea ce cuprinde întreaga viaţa. O astfel de melodie ar trebui să asocieze sentimente, emoţii, gânduri total contradictorii în aceeaşi compoziţie: bucurie-tristeţe, furie-linişte, optimism-pesimism, deznădejde-speranţă, bine-rău... pentru că până la urmă aşa e şi viaţa, o linie care merge ba în sus, ba în jos, ba într-o extremă, ba în cealaltă; nu e ceva continuu, e chiar haotic, într-un fel.
Deci eu rămân la ideea că nu existe o melodie care să descrie viaţa şi întreaga existenţă aşa cum e ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Sa incercam instrumentale atunci.
http://www.youtube.com/watch?v=-JzYr1T-OoQ

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Si exista 2 tipuri de ascultatori Enya: cei care "aud" Enya pentru relaxare si pentru ca e cica o muzica placuta care imbina armonios instrumentalul+vocalul...si a doua categorie, cei ca mine, la care muzica Enyei lucreaza la alt nivel.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar pentru asta o ascult. Aş fi cam limitată să ascult o anumită muzică doar pentru un singur motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

N-ai inteles absolut nimic.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Superbă melodia, dar, din nou, nu curpinde totul. Poate sunt eu pretenţioasă, dar asta e părerea mea.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, oi fi eu o idioată, inutilă, care nu înţelege nimic. Iluminează-mă tu atunci, te rog, poate mai învăţ şi eu ceva (nu sunt sarcastică, apropo, vorbesc foarte serios).

| DatMikassa a răspuns:

Tool-Parabola din perspectiva mea, desigur.
www.youtube.com/watch?v=fxiFoYMsIJw

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Tu pari sa iti imaginezi ca trebuie sa existe o viziune obiectiva asupra existentei(lumii) ca si ambalaj la viziunea ta subiectiva(cu amalgamul de sentimente contradictorii pe care probabil nici tu nu le vei putea enumera/experimenta pe toate), o viziune cica completa, unica, definitorie. Oare?
Daca viata asta ar putea fi privita asa obiectiv atunci probabil toti am trai viata la fel. Dar n-o facem.
Nu cred ca rolul acestei intrebari e sa avem vreo epifanie pe plan muzical sau un gand universal(care nu poate exista decat eronat fara intentia de a exagera).
Tu ai plecat probabil de la premisa ca-ti dau niste melodii universale. Sunt doar melodii bune pe subiect. Tu ai zis ca nu exista deloc o melodie care sa exprime complet viziunea despre lume(asta de fapt dupa criteriile tale putin absurde, sa nu-ti fie cu suparare: daca consideri ca ar fi fost complet s-o auzi pe Enya facand growling la un moment dat in China Roses doar ca sa auzim si niste furie). Dar se cerea asta? Sau e macar relevant sa fie ceva complet? Nu prea cred. It's in your head, in your head, zombie, zombie!
http://youtu.be/6Ejga4kJUts?t=3m7s