| oprescudorin11 a întrebat:

Care este viteza maxima de propagare a intunericului?

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Intunericul nu se poate propagap entru ca el nu exista.

| oprescudorin11 explică (pentru Inferno):

Daca nu ar exista, nu am vorbi despre el! Despre intuneric.Cum sa nu existe? Cand stingi lumina, nu apare intunericul? Sau la tine se instaleaza clarobscurul?

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vorbim si despre Mos Craciun, asta inseamna ca exista?
Vorbim si despre Zeus, Hades, Caron, si ei exista?
"Cand stingi lumina, nu apare intunericul?"
La mine nu apare niciun intuneric, dispare doar lumina.
Tu cand iti pierzi portofelul spui ca a aparut nimicul in locul lui, sau ca a disparut?

| oprescudorin11 explică (pentru Inferno):

Sunt mai cinic decat tine:Imi propun sa-mi cumpar altul, mai stufos in bani!

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Si ca sa intram in tema propusa:nu ma voi uita niciodata in urma, pana umplu portofelul nou.De teama ca intunericul sa ma ajunga din urma! De aia voiam sa stiu cu ce viteza merge 'nemernicul'.

| oprescudorin11 explică:

Pe vremea lui Newton, vitezele se calculau in raport cu gravitatia pamantului si masele uzuale, a venit Einstein, alt plagiator care a decretat ca E=mc2
Si ca c este viteza luminii si nu poate fi atinsa nici depasita de vreun corpuscul cu masa.
Apoi s-au descoperit 'gaurile negre'.
Dati-mi formula si facem nobelul pe din doua!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru oprescudorin11):

Einstein n-a afirmat niciodata ca viteza luminii nu poate fi depasita. El a declarat doar ca nicio masa nu poate accelera pana la viteza luminii fara a se descompune. El n-a zis nimic de masele care circula deja cu viteza luminii sau peste (si a caror frecventa nu poate fi perceputa de ochiul uman)

Un exemplu concret ar fi fotonul, care in pofida a ceea ce crede majoritatea are masa. Daca fotonul n-ar avea masa nu ar putea exista gaurile negre. Fotonul de ce nu se descompune? Raspunsul este simplu, fiindca este propagat deja la viteza respectiva.

| oprescudorin11 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Gaurile negre nu sunt create de fotoni, care nu stiu cine ti-a zis ca ar avea masa.Gaurile negre sunt create de protoni, neutroni presati atat de mult incat ocupa un volum neglijabil, dar masa si efectul ei ramane! Intr-un singur punct ai o masa disperat de mare.Cu proprietatile respective de atractie, magnetice, gravitationale. De aceea este gaura neagra, pentru ca fotonii se duc in acel astru cu volum zero si masa infinita. Lumina avand caracter si corpusular si ondulatoriu, nu-si mai urmareste traictoria aproximativ rectilinie. Probabil nici viteza.

| oprescudorin11 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Einstein este acum, precum era Newton acum 200ani.Citeaza ceva recent, nu ma intereseaza dinozaurii.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru oprescudorin11):

Gravitatia gaurilor negre atrage in ele pana si fotonii. D-aia sunt negre, ca lumina nu poate sta langa ele. Daca fotonii n-ar avea masa, cum ar putea fi atrasi de gravitatie?

| oprescudorin11 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Magnetic! Credeam ca stii ca lumina face slalom printre astri. Ca-si altereaza 'linia dreapta'. Poti experimenta, daca nu ma crezi, dar e deja dovedit de pe vremea faraonului einstein.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru oprescudorin11):

Einstein s-a inselat. Lumina este atrasa de gravitatia astrilor de aceea stelele nici macar nu sunt acolo unde le vedem noi. Fiindca gravitatia influenetaza traiectoria luminii.

| oprescudorin11 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Magnetic! Credeam ca stii ca lumina face slalom printre astri. Ca-si altereaza 'linia dreapta'. Poti experimenta, daca nu ma crezi, dar e deja dovedit de pe vremea faraonului einstein. Lumina stiam ca e o cuanta.O infatisare energetica. Nu exclud sa ai dreptate! Ai revolutiona stiinta cu o dovada in acest sens. Formalismul matematic a fost facut in ipoteza (gresita sau nu ) ca fotonul nu are masa.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu e teoria mea, e tot teoria unor oameni de stiinta. Din punctul meu de vedere cea mai plauzibila happy

| Florenta16 a răspuns:

Intunericul nu are viteza de propagare.

| oprescudorin11 explică (pentru Florenta16):

Pai nu s-a calculat ca nu se stie sau?
O gaura neagra, cu cata vitez absoarbe planetele si tot ce e in jur? Stii ce e aia?
Sa-ti mai dau un pont. Daca lumina merge cu 300. 000m/s (cu aproximatie), tu mergi cu viteza luminii si eu merg mai repede cu 5m/s, ma mai vezi?
Sau apare intunericul?
Eu sunt intunericul?

| C8 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu s-a calculat pentru ca nu exista conceptul. Intunericul nu e un fenomen fizic ca sa poata avea o viteza de propagare.

Viteza luminii (care e de fapt 300.000 KILOm/s) e o limita axiomatica, deci nu poti merge mai repede... Asa ca si a doua ta intrebare e tot invalida.

Bafta cu Nobelul ala!

| usuk a răspuns:

Daca intunericul este lipsa luminii, putem spune ca, intr-o incapere luminata, odata cu retragerea luminii>apare intunericul(cu viteza de retragere a luminii), deci viteza intunericului e aceeasi cu cea a luminii

| oprescudorin11 explică (pentru usuk):

Pai la acea viteza cum calculezi doar constatativ? Daca o fractiune de o micronanosecunda apar interferente imperceptibile? Intre lumina si intuneric?

| sergiu2 a răspuns:

Intunericul este lipsa luminii.Doar lumina se misca si pentru ca in intuneric nu e lumina rezulta ca intunericul nu se propaga

| oprescudorin11 explică (pentru sergiu2):

De ce nu zici invers:Ca lumina este lipsa intunercului? Ca sa fiu foarte riguros, "intunericul nu exista ' decat pentru noi care nu putem percepe decat cateva 'octave' de unde.Caci cu aparate ultrasofisticate nu s-a gasit lipsa de materie infra si ultra fotonica.Sa stii ca cainii nu percep culoarea.Nu au instrumentul, nici nu le trebuie.Totusi nu i-am vazut sa treaca pe 'rosu' decat pe cei nebuni!