| AvalohAlyn a întrebat:

Cauti fericirea? Ai gasit-o? Ce inseamna fericirea pentru tine? E greu de gasit?

Răspuns Câştigător
| Scherimuvi a răspuns:

Fericirea e lucrul cel mai greu de obtinut.
Fericirea nu sta in bani, femei, alcool sau droguri. Asta este "placerea" care multi o incurca cu fericirea.
Fericirea nu este Dumnezeu, Buddha sau meditatia.
Fericirea este munca pe care o depui pentru a deveni cea mai buna forma a ta, e satisfactia completa, nemasurata si neegalata.
Fericirea este visul tau pe care il transformi in realitate prin munca pe care o depui.

Sa-ti explic ce inseamna fericirea pentru mine. Pentru mine fericirea este momentul in care vad rezultatele dupa munca extrema pe care am depus-o.
Fie ca citesc literatura, filosofie, matematica, fizica, chimie, informatica, psihologie, sunt conştient ca toate aceste eforturi se vor aseza sub mine si ma vor ridica.
Pentru mine fericirea inseamna sa-i domin pe altii cu mintea, nu cu muschii, banii sau personalitatea.
Altii sunt invidiosi pe mine pentru ca am luat o nota mare si el nu.
Eu citesc in fiecare zi pentru a-mi creste inteligenta si stau cel putin 5 ore pe calculator pentru a invata sa programez.
Pierd cel putin 13 ore pe zi pentru a invata, dar el nu stie acest lucru, el se distreaza si isi pierde timpul cu lucruri nesemnificative.

Fa un mic exercitiu de imaginatie. Doreste-ti ceva si dupa imagineaza-ti ca dupa multa munca visul s-a transformat in realitate. Simti! Asta e fericirea, sentimentul ca ai ajuns undeva si ca meriti acest lucru pentru ca doar tu stii cate ore pierdute de somn ai avut, doar tu stii ca stateai pana tarziu in noapte si invatai, doar tu stii peste cate mese ai sarit pentru a nu-ti pierde ideea, si acum, ca in final iti primesti rasplata simti ca esti un om special, un om care a facut multe pentru a ajunge aici, si care de-abia acuma incepe sa isi finiseze opera.

Mult succes si crede-ma, munca pe care o depui pentru a deveni ceea ce vrei sa devii e cea mai mare satisfactie.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Fericirea capătă o formă distinctă la fiecare dintre noi și de asemenea în funcție de noi este accesibilă mai mult sau mai puțin. Fericirea este scopul nostru în viață.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru mine asa arata: 1. o copilarie cu parinti, bunici si frati/surori; 2. o adolescenta cu prieteni; 3. casatorie cu copii; 4. un servici renumerat suficient; 5. devenit bunic; 6. toate tratate cu moderatie si credinta; 7. o relatie de prietenie cu Dumnezeu

| mentholinks a răspuns:

"Departe de casa Ta, Doamne
Rataceam singur prin lume
Cautand doar fericirea
Dar sunt trist si inselat."

| halogen001 a răspuns:

Fericirea e atunci cand reusesti sa fii multumit cu ce ai happy, altfel esti permanent nefericit.

| RareşTPUro a răspuns:

Fericirea o gasesti doar in momentul in care persoanele dragi tie iti sunt alaturi indiferent de situatie

| Dorotheea21 a răspuns:

Fericirea este doar o stare, nu un tel, daca ar fi un tel universal spre care tinde toata omenirea, n-ar mai exista mizantropi.

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Este un țel și ceea ce ai spus în legătură cu mizantropii nu are nicio legătură. Fiecare e fericit în felul său. Când vrei să ajungi într-un punct vrei să ajungi acolo deoarece acela îți oferă acea stare. Deci ca să băgăm toate țelurile în aceeași oală putem scrie pe oală "fericire".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea chiar si cel mai mic gest te poate face fericit.Sti cum ii vorba aia:banii nu aduc fericirea, dar cu ei intretii fericirea!

| BigG a răspuns:

Pentru mine melodia asta zice multe despre fericire www.youtube.com/watch?v=8VIOS_rKenI