| RAY a întrebat:

Ce ar putea motiva o persoană nilhista sa mai vrea sa trăiască? Mi se cam pare prea extrem nilhismul plus că nu oferă nici nici o soluție e că și apocalipsa creștină,nu putem face nimic că deja e predestinat, in religie sinuciderea e păcat în nilhism nu

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cel mai bine e să nu fii nihilist.

| mODIN a răspuns:

De obicei persoanele nihiliste nu se prea bucura de viata si nu sunt nici motivate in alt fel. Ai vazut vreun nihilist care sa coordoneze un ong, sau sa fie campion in vreun sport, sau scriitor de succes? Astia sunt oameni care au abandonat ideea de sens in viata, si-si duc traiul ca atare

| RAY explică (pentru mODIN):

Pai ce sens are existenta?

| mODIN a răspuns (pentru RAY):

Daca trei milenii de filosofie nu au gasit raspuns la intrebarea asta, eu sigur nu pot sa-ti dau unul laughing

| RAY explică (pentru mODIN):

Nici unul, existența e un non sens, totul ce faci e un non sens, tot ce simți sunt niste reacții neurochimice, oameni inteligenți sunt tot mai puțini

| mODIN a răspuns (pentru RAY):

Existenta nu are cum sa fie un non sens daca tu ii dai unulwinking

Răspuns utilizator avertizat