| DJohnny a întrebat:

Ce credeti, exista noroc si ghinion?
Eu cred ca nu, cred ca toate lucrurile sunt urmari ale faptelor noastre.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Sunt unele persoane care pur si simplu parca se hranesc cu noroc. Eu tind sa cred ca persoanele foarte inteligente nu au noroc, pe cand cei de rand sunt norocosi.
Ia uite ce zice Eminescu despre noroc. "Eu " este Luceafarul adica geniul.
"Traind în cercul vostru strâmt/ Norocul va petrece,/ Ci eu în lumea mea ma simt /
Nemuritor si rece."
Versurile astea sunt profunde. Analizeaza-le atent.

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai da....sunt urmari ale actiunilor noastre.

Dar atata timp cat nu esti 100 % sigur cum o sa influenteze aceste actiuni,, norocul,, sau,, ghinionul,, pe care o sa il ai ....atunci ramane un concept valabil.

Exemplu :

Un porumbel reuseste sa nimereasca de la 300 de metri inaltime canea mea cu cafea....cu ce a mancat el acum cateva ore.

Da..eu constient fiind am stat in respectiva pozitie si astfel s-a intamplat asta.

Dar de unde era sa stiu? E ghinion...

Sau un om castiga la loto. Da...numerele le-a ales prin actiunea lui constienta.
Dar sunt sanse de 1 la 1 milion...
Asta nu-i noroc?

| neutrino a răspuns:

Daca tu crezi asta, inseamna ca deja esti un om fericit, pentru ca viitorul tau nu va depinde decat de faptele tale. Eu cred ca exista si noroc, si ghinion, nu neaparat distribuite uniform, dar sigur mai exista si destin.

| sublime89 a răspuns:

Nu chiar totul depinde de faptele noastre. Gandeste-te la soldatii din transeele primului razboi mondial, si obuzele cadeau la intamplare peste tot in jurul lor. Cateodata mai nimerea unul si in transeu, iar soldatii din acea zona erau omorati sau raniti grav. Cred ca putem spune ca acei soldati au avut ghinion, pentru ca s-au nimerit sa fie la locul nepotrivit in momentul nepotrivit. Bineinteles ca poti spune ca acel ghinion nu s-ar fi intamplat daca ei ar fi stat acasa. Pana la urma si faptul ca am ajuns sa existam poate fi considerat un noroc, lucru care sigur nu a tinut de actiunile noastre.

| DJohnny explică (pentru sublime89):

Urmare a faptului ca au trecut pe acolo, daca mergeau in alta parte si nu erau impuscati din intamplare se spune ca au avut noroc? Nu, asta are legatura cu ce faci tu.

| iurii75 a răspuns:

Nu este noroc sau ghinion, sânt urmările faptelor. Doar că mai sânt şi alţi factori - timpul şi evenimentele neprevăzute (întâmplarea)

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Pai norocul sau ghinionul n-ar insemna energie din nimic?

| Swan39 a răspuns:

Nu toate lucrurile prin care trecem sunt urmări ale faptelor noastre. Sigur că în mare măsură, cam aşa ar fi, dar nu putem controla rezultatul de fiecare dată şi pentru toate întâmplările din viaţă. Exemple ţi-au dat sublime89 şi Apache, deci nu-ţi mai dau şi eu...

| Netrider a răspuns:

Da, ai dreptate. toate lucrurile sunt urmari ale faptelor noastre aici incluzand si gandurile pe care le avem.

| sarah15 a răspuns:

Eu cred in destin, mai exact. Cum unii oameni se nasc cu tot felul de boli sau altora li se da o viata in care sa faca ceva in lumea asta, inseamna ca asa le-a fost scris. Cum unii se nasc genii si schimba lumea sau inventeaza tot felul de lucruri la care noi nici nu ne-am fi gandit macar, inseamna ca asta a fost rolul lor pe pamant.

| DJohnny explică (pentru sarah15):

Daca te nasti cu o boala *doamne fereste* sunt anumite cauze infaptuite de mama. Poate alimentatia, pozitia somnului, etc. Dar nu ma refeream la destin, ma refeream strict la noroc si ghinion

| dadionetwothree a răspuns:

Hmm, sa stii ca asta cred si eu. De multe ori atunci cand intampinam un esec spunem ca ne-a lovit ghinionul ...si gasim tot felul de scuze dinacestea. Mai apoi cand reusim ne consideram norocosi, cand de fapt uitam ca pentru a reusi ceva ne-am zbatut putin... happy

| Al3rT a răspuns:

Johhny daca asta crezi imi pare rau sa te anunt, dar ai o parere foarte proasta. Adevarat conteaza si ce faci tu, dar chiar si asa exista noroc si ghinion si te poate ajuta sau darama. Ai sa observi mai incolo cum o sa ti se schimbe soartawinking. In noroc si ghinion cred, dar cum a spus neutrino de destin nu prea cred in el. Cum ar fi destinul de a te intalni cu o persoana sau sa fii impreuna cu ea. Asta nu e adevarat destinul ti-l creezi singur cu faptele tale.

| DJohnny explică (pentru Al3rT):

Da-mi un exemplu de intamplare in care ai avut ghinion sa-ti explic ce am vrut sa spun prin "urmari ale faptelor tale"winking