| Theo94 a întrebat:

Ce este acela un razboi hibrid?

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

E un termen nou, usor inexact, dar n-avem altul mai bun, ce isi propune sa denumeasca aceasta noua metoda, inventata de Rusia, de a interveni pe teritoriul altui stat, agresiv, cu trupe regulate, dar fara insemne (incalcand prevederile Conventiei de la Geneva) si pe care nu le recunoaste ca facand parte din efectivele militare ordinare, in plus, nedeclarand razboi statului respectiv, astfel incat aceasta aduce avantaje tactice agresorului si pune agresatul in imposibilitatea de a se preleva de dreptul sau de a se apara (dreptul international face distinctia dintre populatie civila si combatanti). Intr-un sens mai larg aceasta noua manevra tactica pune in discutie tratatele si conventiile internationale pentru ca nu respecta regulile stabilite prin adoptarea lor si ridica semne de intrebare cu privire la eficienta aliantelor defensive, atata timp cat acestea se refera la agresiuni din partea unor state si nu din partea unor "militari plecati in vacanta pe teritoriul altor state".

| doctorandus a răspuns:

Cam ce se face acum in Ucraina, lupta soldati rusi, dar Rusia in mod oficial nu se amesteca in Ucraina.