| RAY a întrebat:

Ce inseamna a fi empatic? sincer sa fiu am citit o intrebare trista dar nu simt nimic, sunt convins ca daca eram in locul acelei persoane eram devastat emotional,daca nu simt nimic inseamna ca sunt psihopat sau socipat? am observat ca si la intrebarile de dragoste si iubire parca ma lasa rece, dar in scimb la filme dramatice ma determina sa plang cateodata

https://www.tpu.ro/......in-spital/

6 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Empatia se manifestă atunci când ți se transmite starea unei persoane cu care intri in contact, când te identifici afectiv cu acea persoană.
Reversul la empatic nu înseamnă psihopat sau sociopat. laughing
Orice om poate fi mai mult sau mai puțin empatic. Fiecare după "matricea" lui. A nu fi empatic nu înseamnă că îți lipsește ceva, că ai un handicap.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Trebuie sa plang cand citesc asemenea poveste?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu știu, man, depinde cât ai băut înainte. Eu, după 3-4 beri plâng și dacă citesc eticheta de la adidași... laughing
Dacă plângi pentru tot ce e trist în lumea asta, nu te mai oprești niciodată.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Haaaaaaaa man

Răspuns utilizator avertizat
| Apathy666 a răspuns:

A fi empatic inseamna a te pune in perspectiva emotionala celelatei persoane. Nu toate persoanele pot empatiza, cel putin nu cu oricine. Spre exemplu un sociopat si un psihopat nu pot empatiza. Autistiilor le e greu sa empatizeze cu oamenii normali.
Nu inseamna neaparat ca esti una din persoanele reci daca nu poti empatiza cu respectiva persoana ci ca ori nu te regasesti in situatia lor.