| Andreasx a întrebat:

O am pe mama mea care are cancer la ovare cu metastaza la cap in stadiu 4.Medicii ne-au zis sa o luam acasa din spital de unde a fost 2luni in urma unui atac vascular,a fost suspecta de tumoare pe creier, nu a fost, apoi de diabet pentru o perioada apoi i s-a dat intr-un final diagnosticul de cancer.Acasa nu poate rezista durerilor decat cu morfina, doctorul a zis ca nu mai are mult de trait si sa fim alaturi de ea pana in ultima clipa.Am inteles ca se va produce un accident vascular cand va muri si fiind al doilea o sa fie fatal, mi-e frica de acel moment, imi va fi greu sa o vad in acele momente.As vrea sa stiu cum sa procedez cand se va intampla asta, sun la 112 ca sa o poata lua la morga? trebuie sa platim ceva, cum procedez? Am inteles ca trebuie sa deschid un geam cand se va intampla pentru ca sufletul sa nu ramana acolo.Destul de trist si ciudat totul pentru mine cand ma gandesc ca o sa moara si de aceea vreau sa stiu cum sa procedez in acele momente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru starea mamei tale! Stiu ce inseamna, am avut si eu o ruda apropiata in aceea stare.

Iti explic procedura de urmat in caz de deces:
1. Prima data un medic trebuie sa constate decesul. Sunand la 112 va veni un medic care sa elibereze certificatul medical costatator.
2. Cu certificatul constatator mergi la primarie, unde se va intocmi certificatul de deces. Trebuie sa ai la tine cartea de identitate al persoanei decedate. E bine sa ai si certificatul ei de nastere si de casatorie la tine, e posibil sa le ceara (cu toate ca aceste date le au pe calculator deja in momentul eliberarii CI).
3. Cu cecertificatul de deces mergi la o firma de pompe funebre pentru a rezolva toata procedura de inmormantare. Majoritatea din aceste firme (care se respecta) suporta cheltuielile de mormantare integral si le recupereaza din ajutorul de deces ce se va primi la decontare.
4. Vorbesti la cimitir si cu preotul pentru stabilirea datei si orei de mormantare.
5. Cine suporta cheltuielile de mormantare va depune facturile (trebuie sa fie pe un singur nume) la oficiul de pensii si va primi suma actuala de ajutor de deces, pe baza facturilor depuse spre decont.

Este bine sa intrebi la biroul de eliberare a certificatului de deces sau la firma de pompe funebre toate detaliile si ordinea cronologica al intregii proceduri.

| Andreasx explică:

Multumesc pentru toti pasii.Dar dupa ce vine si constata decesul si pana ma duc la primarie cu certificatul ce se intampla cu ea? o tinem acasa ca apoi sa o duca cei de la pompe funebre la morga sau o iau cei de la medicina legala cand se cheama ambulanta?

| Bula a răspuns:

Asta depinde de la caz la caz.
La oras se transporta la balsamare, dupa care la capela cimitirului. In fiecare oras se procedeaza conform obiceiurilor locale (de exemplu: suni la firma de mormantare si ei transporta decedatul, pe urma sau inainte mergi dupa certificatul de deces.
La tara, de obicei, mortul se pastreaza in casa pana la mormantare.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ati incercat la toate spitalele? toti doctori? chiar numai se poate face nimic? este grav prin ceea ce treci si trist,macar acum cat mai traieste sa fi alaturi de ea,cate zile mai are,nu va fi usor, va fi greu, greul de abia acum incepe, dar asta e viata ce sa faci, din pacate cancerul ucide multe suflete, condoleante ce sa spun

| TPU.ro a răspuns:

Ne pare rau pentru situatia prin care treci. Intreaga echipa TPU este alaturi de tine, multa putere iti dorim! :-(

| gratargratar a răspuns:

Cum o cheama pe mama ta?
Daca ai bani, sunt firme de pompe funebre care se ocupa de tot. De la imbaiere pana la pomana si inmormantarea propriu-zisa.
Desigur ca ar trebui mai intai sa chemi ambulanta, pentru ca speranta exista pana in ultima clipa.

In rest - rugaciune. Sa fie spovedita si impartasita. Asta e cel mai important.

Doamne ajuta!

| Victor453 a răspuns:

De fapt, Bula ti-a spus totul. Imi pare rau de mama ta, am fost in aceeasi situatie, mama mea era diagnosticata cu cancer al pieptului, si simtea dureri groaznice, ca sa scape de ele veneau medicii de 4-8 ori pe zi sa-i puna morfina. Dupa moarte am chemat medicul de familie pentru constatare a decesului si dupa am sunat pe cunoscutii nostri dintr-o firma rituala care ne-a ajutat sa facem totul.

| RAY a răspuns (pentru Victor453):

Trist victor

| Victor453 a răspuns (pentru RAY):

Mda, din pacate nu putem controla ce ni se intampla noua((

| Alex0000000000 a răspuns:

Imi pare sincer sincer sincer rau fa doar cateva lucruri facetii un sfarsit frumos si cand isi da duhul aprindetii o lumanare sa aiba lumină crying tine minte in primele 10 minute te aude cere-ti scuze pentru tot ce ai facut macar atat crying( Cel mai trist raspuns pe care l-am scris... Fundiță