| Maui a întrebat:

Ce legatura are muzica cu inteligenta? In detalii daca se poate...
Ca tot a adus cineva vorba de comerciale. Daca melodia suna bine la ureche si mesajele ne relaxeaza (ca ne regasim in ele, ne linisteste etc), atunci de ce mai conteaza scopul cu care au scos artistii, muzica?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Fiecare ascultă muzică pe măsura inteligenţei sale, cu alte cuvinte ascultă cât poate procesa. La fel şi cu filmele sau cărţile.
Cine spune că muzica nu are nici o legătură cu inteligenţa ascultă muzică comercială de tot câcatul.

75 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

S-a facut un studiu in america pe cateva mii de persoane, si s-a constatat ca fanii lui lil wayne au iq de 87 in general, iar fanii lui mozard au peste 125.
Alte detalii?

| whitewolf99 a răspuns:

Desigur ca legatura dintre muzica si inteligenta este: muzica poate aparea doar datorita unui om inteligent. Muzica apare doar datorita inteligentei!

| Anonymus314 a răspuns (pentru valentingb):

S-a facut un studiu... hai du-te ma... nu are legatura muzica cu inteligenta.

| Lette a răspuns:

Muzica pe care o asculti este in stransa legatura cu persoana ta.E un indiciu bun pentru a-ti da seama de comportamentul, sentimentele, caracterul unei persoane.De aici, probabil, vine chestia asta.Ex:un manelist convins gen „ohhh, viata meaa si ohhh, dusmanii mei" nu cred ca poate fi un geniubig grin

| MrAngelus a răspuns:

Il stii pe Adrian Tutu ala de la Romanii au talent?

Țuțu nu știe să scrie „iubiți-vă".

Ti se pare tie ca muzica are legatura cu inteligenta?

| harciog a răspuns:

Singura legatura nu o vad decit in perceperea mesajului transmis de acea muzica.

| Maui explică (pentru valentingb):

IQ si inteligenta nu e acelasi lucru. Sunt savanti/istorici care au si avut IQ mic. Nu vreau statistici, bazate pe nu stiu ce concluzii sau studii care pot fi si false.

| valentingb a răspuns (pentru Anonymus314):

Eu am auzit asta la europa fm...
si tind sa cred asta, sa fim serios, cine asculta lil wayne in afara de puscariasi? Viitorii puscariasi vei raspunde.
Iar iq-ul masoara educatia, nu neaparat inteligenta...

| Maui explică (pentru harciog):

Da conteaza si mesajul, dar muzica e si pentru relaxare, distractie.

| valentingb a răspuns (pentru Maui):

Iti dau dreptate la treaba cu iq-ul. Dar ce altceva vrei. Atata am stiut atata am raspuns.
Dar probabil cu cat ai nevoie de mai mult ritm ca sa intelegi o melodie, cu atat esti mai involuat. muzica a pornit de la bataile din palme si a continuat cu tobele...

| harciog a răspuns (pentru Maui):

Si cu ce naibii o percepi? Cu fundul?

| MrAngelus a răspuns (pentru valentingb):

Incep sa cred ca ai ceva cu Lil Wayne...

| valentingb a răspuns (pentru MrAngelus):

Chiar deloc, imi plac vreo 3 melodii de-ale lui.

| Anonymus314 a răspuns (pentru valentingb):

Uite, eu de exemplu ascult Eminem, Parazitii, Ombladon etc. dar in special Eminem, bine. uneori mai ascult melodii care-mi plac de genu' celor de la pariu cu viata... ma rog... asta inseamna am iq mic?
Colegul meu actual de banca e primul pe clasa, asculta Eminem, asta inseamna ca are IQ mic?

| Maui explică (pentru valentingb):

Sunt proaspete informatiile astea pentru mine despre IQ - Inteligenta. tongue
IQ este puterea de gandire, viteza de observare, logica etc. Inca nu am terminat capitolul ala.

| MrAngelus a răspuns (pentru valentingb):

Aa, atunci esti de-al meu.

| valentingb a răspuns:

Bravo.Nu neaparat la partea cu rock-ul, dar bravo, si eu consider ca muzica asta cu 3 versuri si doua note repetate 3 minute la rand, fara un pic de emotie sau mesaj, e doar o cale de a scoate bani de pe urma fraierilor.
Nu e ciudat ca un asa numit ''hit'', sta in top 3 luni si pe urma dispare in neant, pe cand melodiile lui sinatra sunt si acum hituri?

| Anonymus314 a răspuns:

Nu are ma legatura una cu alta, poti sa asculti si o bara pe care o bati de o piatra, daca iti place asta nu inseamna ca esti prost.

| Maui explică (pentru harciog):

Cu pepenele percepi mesajele. Dar cine e prost sa nu isi dea seama de mesajele transmise de melodii?

| afrodita3333 a răspuns:

Eu nu cred ca are freo mare legatura.Un om inteligent poate sa asculte o melodie aparent stupida doar pentru ca ii aduce aminde de ceva anume sau il binedispune.Muzica o ascultam in functie de starea de spirit de experientele pe care le avem de lucrurile care ne plac.Cei care ascumta manele nu au neaparat o inteligenta mai mica datorita muzicii pe care o asculta si datorita cercurilor in care se invart si personalitatii lor.Eu una ascumt de la Pavarotti la Pitbull asa ca nu cred ca are o legatura sticta dar e adevarat ca uneori infulenteaza gandurile si dorintele de viitor pe care o persoana le are. Eu am avut si perioada acum cativa ani cand am ascultat manele.Era atunci o mare insteria si tota lumea le asculta. Unele erau ok altele erau penibine si ma amuzam teribil pe seama lor cu prietenii.laughing Acest lucru nu mi-a afectat modul in care gandeam poate pentru ca anturajul meu nu era unul care avea ca scop in viata strangerea a 10 kg de aur si a 20 de palate cu turnulete.Acum nu as putea sa iti spun cum am ajuns sa ascultam manele...dar nu imi e rusine sa recunosc asta...a fost o experienta de viata interesanta laughing iar dupa aceea am trecut la rock laughing

| Maui explică (pentru afrodita3333):

Am ascultat si eu 2 ani manele laughing Acum multi ani, aveam niste prieteni care ascultau manele, zilnic. Cand eram pe la ei acasa, manele, la gratare, manele. Peste tot manele laughing dupa aceea revenisem inapoi muzica mea.

| Paulla a răspuns (pentru Anonymus314):

Ai dreptate, nu are nici o legătură. Maneliştii sunt printre cei mai inteligenţi şi mai culţi oameni, să moară duşmanii!

| Anonymus314 a răspuns (pentru Paulla):

Daca asculti manele nu inseamna ca esti prost. nici prea destept. ma rog laughing maneaua nici nu prea e un gen de muzica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Să știi că am avut ocazia să stau de vorbă, acum vreo 2 ani, cu un manelist, brunețel la față, ten datorat rasei sale. Plecam spre București din Pitești și a stat lângă mine tot drumul, deci am vorbit destule, și, spre surprinderea mea, omul era destul de doxat, se exprima extrem de elocvent, scria poezii (mediocrități, ce-i drept) și iubea literatura și istoria. Era tânăr, cred că în jur de 24-25 de ani. Dar țiganul tot la manea trage, indiferent de unde-l poartă aripile.

| Paulla a răspuns (pentru Anonymus314):

Cam evaziv răspunsul şi te contrazici cu cele anterioare. Unii consideră maneaua muzică, pentru că atât îi duce capul. Vezi cum are legătură?
Şi ca să nu mă axez doar pe partea proastă a muzicii, pune-l pe unul cu un iq sub medie să asculte Bach şi o să se uite strâmb la tine, probabil o să-ţi zică că este un gen muzical învechit şi plictisitor. Apoi pune-l pe unul cu un iq peste medie să asculte Bach şi vezi diferenţa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica si inteligenta din cate stiu au legatura doar atunci cand inveti sa canti la un instrument. E aceiasi treaba cu invatatul unei limbi straine. Creierul este antrenat in ambele cazuri.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Paulla):

Mda... poate ca ai dreptate...

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh, excepţii sunt. Am dat şi eu o dată peste un aşa zis ascultător de muzică clasică care avea o gramatică de am ameţit încercând să-mi dau seama ce spune.
Perosanele de genul probabil sunt îndoctrinate în materie de muzică şi ascultă ce au auzit pe la părinţi şi pe la semenii lor, în lipsa altor surse.
Îmi vine cam greu totuşi să-mi imaginez cum cineva o arde pe poezii când el ascultă versuri demne de manele...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

"De-acum nu te-oi mai vedea,
Rămâi, rămâi, cu bine!
Mă voi feri în calea mea
De tine.

De astăzi dar tu fă ce vrei,
De astăzi nu-mi mai pasă
Că cea mai dulce-ntre femei
Mă lasă." (Adio)

Mai scria și Eminescu d-alea, hai să-i acordăm circumstanțe atenuante.laughing
Uită-te mai sus: după unii, rapperii au un IQ mic... Dar ei cunosc 3 MC-i, legătura lor cu genul fiind practic nulă.