| Maui a întrebat:

Ce legatura are muzica cu inteligenta? In detalii daca se poate...
Ca tot a adus cineva vorba de comerciale. Daca melodia suna bine la ureche si mesajele ne relaxeaza (ca ne regasim in ele, ne linisteste etc), atunci de ce mai conteaza scopul cu care au scos artistii, muzica?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Fiecare ascultă muzică pe măsura inteligenţei sale, cu alte cuvinte ascultă cât poate procesa. La fel şi cu filmele sau cărţile.
Cine spune că muzica nu are nici o legătură cu inteligenţa ascultă muzică comercială de tot câcatul.

75 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Si fiindca tot suntem pe categoria asta, hai sa si filosofam putin. De ce suntem noi oamenii asa mult atrasi de muzica? Unele activitati intelectuale, cum ar fi fizica, chimia pot aduce niste foloase imediate. Dar muzica ce foloase aduce? Cum a aparut ea in viata noastra? A contribuit candva la supravietuirea celui mai bine adaptat? Sau cum?

| Paulla a răspuns (pentru sabin89):

Dar filosofia ce folos aduce? Că nu-i departe de muzică.
Muzica, literatura, pictura, cinematografia(mai nou) şi arta-n general te relaxează, te ajută să te detaşezi şi-ţi dezvoltă creativitate, memoria, vocabularul şi simţul critic(or mai fi şi alte beneficii, da' îmi scapă mie momentan). Arta, la fel ca ştiinţa, te ajută să evoluiezi ca individ. Evoluţia nu constă doar în cunoştinţe practice şi-n tehnologie de ultima clasă, aşa cum susţin mulţi. Altfel spus, dacă iei arta din lume, iei o parte semnificativă din frumuseţea ei.
Cum a apărut? Păi probabil au găsit ei din greşeală vreun zgomot mai melodios, ceva.
Dacă tot vrei să filosofezi, eu am altă întrebare. Cum a căpătat specia noastră -cu excepţii- conştiinţă şi l-a ce ajută(ştiu că e pe lângă subiect)?

| ZvT a răspuns:

Muzica din cluburi este pentru oameni inteligenti, not. De la manele la muzică de club mai e un pas, iar maneliştii sunt la fel de inteligenţi ca fanii Lil Wayne.
Eu vă recomand Havasi, Bach, Mozard, Tchaikovsky, Nimeni Altu', Paraziţii, Spike. La fel ca şi în arta picturii sau oricare alta, trebuie să-i promovăm pe cei mai buni.

| sabin89 a răspuns (pentru Paulla):

Hi, Imi dau seama ca esti o persoana cu care se poate discuta, desi uneori mi s-a parut ca iti indrepti capacitatea de a filosofa spre o tinta gresita. Dar cine sunt eu sa judec felul in care gandesc altii? Poate ca tinta inspre care ma indrept eu sa fie gresita, who knows? De exemplu, mi se pare simplist sa spui ca poate au auzit ei cumva vreun zgomot mai melodios (chiar daca ai spus-o in gluma). Pentru ca ar trebui atunci sa gasesti ceva explicatii asemanatoare si pentru pictura, si arta in general, ceea ce ma indoiesc ca ai putea gasi. Cat despre constiinta, ar fi chiar o provocare (a real challange) o discutie pe tema asta. Nu stiu, ma gandesc ca s-ar putea supara autoarea acestei intrebari ca ne abatem de la subiectul propus de ea. O idee ar fi sa "deschidem" o intrebare separata.

| Paulla a răspuns (pentru sabin89):

E normal să suţinem principii şi idei diferite, că avem o mentalitate diferită. Cine are dreptate, cine n-are...Meh, e o chestie prea subiectivă ca să o dezbatem.
Era o glumă, după cum ţi-ai dat tu seama. Toate au apărut în nevoia omului de a se exprima, de a îşi manifesta creativitatea, poate chiar de a impresiona(unele animaluri cântă la ritualurile de împechere, right?). Cum au apărut, nu pot să apreciez exact, dar cert e că au apărut.
Utilizatoare m-a liniştit în alt răspuns, la altă întrebare de a sa(unde fac chat, evident), că e în regulă. Dar ar fi de preferat să postăm o întrebare nouă, ca să vină şi alţii cu ideile lor la care noi poate nu ne-am gândit. Sau măcar să purtăm discuţia prin mesaje.

| Anonymus314 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu sunt fan lil' wayne, dar imi place Eminem.

| Anonymus314 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

De fapt se vede in playlist cam ce melodii imi plac.

| Maui explică:

Pare incitant, dar ramane doar un vis fierbinte in mintea ta, dulceata.

| Lette a răspuns (pentru MrAngelus):

Da,de cand e Adrian Tutu cantaret?

| MauiNight a răspuns (pentru Maui):

Maui? Tu esti?

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns (pentru wdexwjmwd):

sad Hai ca iti fac cinste cu Jack Daniels, tu trebuie doar sa asculti tot ce am pe suflet. sad ce repede trec anii... offf viata mea... si cand ma gandesc ca Maui era primul meu cont.

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns (pentru wdexwjmwd):

love struck e frumoasa tigroaica, asa-i? love struck

Răspuns utilizator avertizat