| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca mai bine de 35% din populatia Terrei este narcisista? Estimati ca va mai creste numarul considerabil in urmatorii ani?

Răspuns Câştigător
| PsihopatX3 a răspuns:

Narcisiştii sunt o categorie de oameni de care trebuie să ne ferim, ei nu pot stabilii nici un fel de relații.

57 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Având în vedere consumerismul ăsta și comercialismul care există pe Terra, cred că procentul va depăși ușor 50%. Prea multe reclame care te îndeamnă să te gândești la tine însuți. Iar prin 'a te gândi' ei nu înțeleg decât 'a te adora'.

| Drolja a răspuns:

Şi tu ce părere ai despre faptul că mai bine de 99% din populaţia Terrei este egocentrică? Mai bine de 99% fiind 100%.

Nu înţelege greşit, e o afirmaţie, chiar dacă are formă de întrebare.

| Drolja a răspuns:

Citatele astea şi vorbele în care voi credeţi nu sunt decât noroiul cu care ipocriţii aruncă în cei din jur.
Afirmaţi ideologic şi cu o pseudo-modestie că "Cu cât ştii mai mult, cu atât e mai mic ego-ul, şi viceversa", dar când realitatea vă loveşte în faţă, nu rataţi nicio şansă de a vă demonstra cunoştiinţele, fie ele cât de neprobate şi proaspăt dobândite, şi v-aţi simţi profund jigniţi şi neglijaţi dacă, cumva, cineva nu ar ştii că o anumită realizare este a voastră.

Ce anume este ego-ul vostru mic?! Păi simplu, este de fapt falsa modestie pricinuită de o anevoioasă analiză şi înţelepciune.

În ce priveşte narcisismul şi subiectul discuţiei, eu consider că am fost destul de clară. Succes cu ciondănelile de grădiniţă în continuare!

| Air?nMeid?n a răspuns:

e bine
nu, de fapt nu e bine
hai sa ii ardem si sa ramanem noi cei superiori pentru ca nu suntem narcisisti si asta ne face mult mai buni decat idiotii aia

| anonim_4396 explică (pentru Air?nMeid?n):

Nu e vorba de superioritate aici.
Narcisismul este o afectiune psihica. Practic, bolnavie.
N-ai cum sa te consideri superior fata de un omulet bolnav. E absurd.
Sau tu credeai ca narcisismul e doar o alta trasatura de personalitate?

| Balaclava a răspuns (pentru anonim_4396):

"N-ai cum sa te consideri superior fata de un omulet bolnav. E absurd."

gandeste-te mai bine ce am vorbit noi legat de superioritate, imi dadusei dreptate si recunoscusei ca ai fost superior, chiar ti-a facut placere sa-l domini mental putin asa.

| anonim_4396 explică (pentru Balaclava):

Am recitit chiar adineauri. Delirezi. Ai visat ca am zis eu asa ceva.
In plus, nu era nevoie sa recunosc ce era pana la urma evident, doar te-ai convins si tu ca ala era prostalau. Dar sa zici ca imi facea mie asta placere chiar mananci mult c.acat.

| Balaclava a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca ai zis asta numai sa ma faci sa intru iar acolo si sa-ti dau cu vorbele tale peste ochi.
nu vei primi satisfactia asta.

| anonim_4396 explică (pentru Balaclava):

Stii prea bine de ce mi-ai dat block. Pentru ca te-am facut pz_pr pe buna dreptate si n-aveai cu ce sa imi mai dai peste ochi. Imi pare rau. Dar mai analizeaza-ti defectele, nu mai arunca gunoiul doar la mine-n curte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici o parere, nu ma deranjeaza narcisismul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, fiindca n-ai dat peste ei.
Sau esti unul din ei? happy

| Balaclava a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am mai zis, schimba postul cand dai peste Mircea Badea.

| anonim_4396 explică (pentru Balaclava):

Nu ma uit la TV. Bine ca imi bagi alt maimutoi oligofren pe gat acum.

| Balaclava a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te uiti la el dar mi-l criticai si ii stiai din emisiuni.

| anonim_4396 explică (pentru Balaclava):

Altfel cum as fi stiut ca si el e tot un maimutoi apreciat de maimutoi?

| Balaclava a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu mai spune ca nu te uiti la TV! la ce dreacu mai ai TV acasa?
ce-mi place mie de astia care se cred superiori ca "nu se uita la TV" dar la cancanuri nu ii intrece nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru Balaclava):

Nu ma mai uit de 6-7 ani.
Din cate stiu eu, Badea avea emisiune la Antena 3 si pe atunci.

| Balaclava a răspuns (pentru anonim_4396):

Baaah cat minte laughing pe mine nu ma faci bah. stiu ce am vorbit cu tine si am o memorie foarte buna.
asa ca, save it.

| anonim_4396 explică (pentru Balaclava):

Iti sugerez sa revizionezi conversatiile pe Skype. Stiu si eu ce am scris.

| Balaclava a răspuns (pentru anonim_4396):

As intra pe tine acum pe skype ca sa te scot de la block si sa-ti dau iar block de sa te julesc.

| anonim_4396 explică (pentru Balaclava):

In fine, fa ce vrei. Acum muta chatul in alta parte. Vreau raspunsuri relevante la intrebarea mea. Eu am dat bani pe intrebarea asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am intalnit destui in liceu, nu ma deranjeaza.
Eu nu ma consider narcisist.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci nu ti-au fost apropiati.
Normal ca astfel nu te deranjeaza.
Insa asemenea persoane pot deveni toxice pentru cei apropiati. Mai devreme sau mai tarziu se observa probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

să fie sănătoși.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu sunt sanatosi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing dacă altcineva nu-i iubește, măcar ei s-o facă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai asta e problema. Nu pot fi depistati de la bun inceput. Si ajung sa fie probabil iubiti, dar apoi respectivele persoane care s-au atasat de ei devin ranite, neputand face fata narcisismului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

experiență proprie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, am avut un amic care s-a defectat cu timpul (daca nu cumva asa a fost mai tot timpul).
Plus ce am observat documentandu-ma cu genul lui de persoane, plus colegi din liceu sau facultate cu grad apropiat de narcisism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facebook ajuta mult la chestia asta. cica majoritatea de acolo sunt asa. si cum dracu sa nu fie. cand stai ca un ratat sa iti faci poze toata ziua numai sa le bagi acolo sa te pupe lumea in dos, esti clar dus cu pluta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. Este fapt confirmat si de psihologi si psihiatri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te-am umplut de niciun link. Tu le-ai acumulat fiindcă te credeai vreo speciala care nu are timp sa vada nu stiu ce porcarie neinsemnata de la persoane la fel de neînsemnate.
In rest, nu ai simtul ridicolului. Oricum in final nu mai contează nimic. Tot o defectă ramai. Sănătate ca măcar ai nevoie si știi la ce ma refer!
Hai farewell. Chiar îmi pare rau de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I will find another. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar deja am gasit.
Oricum, pe bune de nu pun pe TPU intrebare despre tine. Sa vad eu cati infirma ce bengoasa, bandita si dasteapta ai fi.
Fa-ti si tu conturi doar in weekend. Macar rezisti 2-3 zile fara suspensii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant. Imi place unde iti asociai fosta pozitie cu mine. Ha ha
rolling on the floor
Nu stiu daca te poti indragosti tu de cineva cu adevarat. Esti prea narcisista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refeream la faptul ca tu te puneai in pozitia de gagica pentru mine. laughing
Ma crezi prea muci ca sa crezi ca am astfel de aspiratii de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Egoismul nu e rau. Face parte din firea umana. E relativ innascut. Problema e cand egoismul se transforma in narcisism. happy
In rest, egoismul in doze mici e chiar benefic.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Când vei înţelege că absolut fiecare lucru pe care îl facem este din egoism şi cu tendinţe egocentrice, atunci îţi vei putea face şi o imagine corectă despre narcisism.

Şi tot atunci, vei alege dacă egocentrismul (şi narcisismul, deci) e într-adevăr bun cum zici, sau nu.
Şi ar fi recomandat să nu fie văzut ca un lucru bun, ci evitat pe cât posibil- asta indicând o gândire sănătoasă.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

E ca în cazul în care fiecare dintre noi suntem în acelaşi bar, cu diferite intenţii, şi toţi bem. Cât de ipocrit ar putea fi cineva să acuze pe un altul că a băut cu un shot în plus...

Şi lăsând alegoria la o parte, unii dintre noi au motive bune să fie narcisişti. Ar fi culmea să acuzi un individ inteligent, talentat şi cult că e narcisist, când asta ar fi cursul logic al lucrurilor. La fel cum ar fi greşit şi să îl pui în acelaşi oală cu un narcisist care e dobitoc, incult şi grobian, a cărui stimă de sine se naşte din idioţenia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi place cum incerci inutil sa te tot scoti.
Si acum 1, 2, 3 si: Acest profil nu este accesibil, utilizatorul fiind suspendat pe termen nedeterminat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Narcisism = egoism?

Daca esti narcisist e imperios sa ai si un caracter slab? Nu poti fi o persoana deosebita si indragostit/a de propria imagine in acelasi timp? Nu ca as fi cunoscut pe cineva, intreb de curiozitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E normal sa te agreezi si accepti asa cum esti. E chiar mai rau sa n-o faci.
Dar sa fii obsedat de imaginea ta e altceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar tu esti sigur ca stii sa-l identifici? Pentru ca l-ai putea confunda foarte usor cu un egoism mai pregnant. Sau, mai rau, i-ai putea percepe pe restul ca si narcisisti prin prisma propriilor frustrari. Doar pentru ca o pitzi are 1000 de poze cu boticul tuguiat pe Facebook nu o face narcisista, o face nesigura, dar tu o vei percepe ca si narcisista. La fel cum pe unul dintre prietenii tai, care poate are un caracter de rahat, il vei percepe tot narcisist, el fiind indiferent sau doar mai nociv de fel. Sincer, eu nu prea cunosc oameni narcisisti, in adevaratul sens al cuvantului, pe cand tu pari sa atribui aceasta trasatura de personalitate mai tuturor din jurul tau. Motiv pentru care ma vad indreptatit sa cred ca tu nu prea intelegi ce e cu adevarat narcisismul. De aceea te si intrebam daca narcisim = egoism, sa vad daca intelegi conceptul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se poate observa si doar din pozele de pe FB daca respectiva persoana e o narcisista sau doar una care strange review-uri profesioniste din niste like-uri date in sila.
Nu, narcisism nu este egal cu egoism. Poate cândva vei cunoaste si tu persoane narcisiste, desi nu-ti doresc. Oh, dar numarul lor e in continua crestere. Crezi ca am scos procentul de la mine din burta? Cel mai usor gasesti narcisismul in lumea corporatista.

Ca sa vedeti oameni narcisisti trebuie sa aveti contact frecvent cu ei, eventual sa va fie prieteni. Degeaba ma acuzati pe mine ca nu stiu eu ce e aia narcisism, ca-l studiez de ani de zile (mai ales in ultimul an). E o supozitie falsa datorita propriei voastre lipse de experienta proprie si chiar si de documentare.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Arată-ne şi nouă studiul ăsta, că am impresia că am făcut o greşeală fatală crezându-te până acum doar prost luându-ne după schimbul de relipici dintre tine şi Cocina.
Poate tu chiar eşti un ilustru sociolog, şi noi nu am reuşit să vedem asta pentru că am fost orbiţi de incapacitatea ta de a înţelege discuţia la nivel elementar. Arată-ne deci, te rugăm, cât eşti de profund, şi lasă prefăcătoria asta că eşti idiot cu care ne-ai obişnuit. E păcat, strici un dialog care ar fi putut fi de calitate.
Ce nu ştim, deci?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este. Pana sa si respiri este o dovada de egoism. De ce sa traiesti?
E greu de caracterizat egoismul ca fiind bun sau rau, el fiind oricum natural.
Problema apare cand devine sesizabil!
Nu cred ca poti tu sa stabilesti ce e sanatos pe tonul tau infatuat.

Cazul tau cu barul nu probeaza realitatea. Nu beau toti aceleasi rahaturi. Eu, unul, nici macar nu consum alcool. In fine, revii tu cu alt exemplu mai edificator.

Nu exista motive pentru narcisism. Inteligenta clar nu e un asemenea motiv.
Narcisismul e deja un lucru toxic pentru relatiile sociale. Nu e acceptat nicaieri ca fiind ceva firesc.

Cum zicea si Einstein despre egoism.
http://c1.staticflickr.com/9/8525/8499268982_0c55762b39.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ai vreo problema cu stima de sine incat simti nevoia de a te afisa ca o ciufuta superioara pe aici aruncand afirmatii la fel de "ideologice"?
", şi v-aţi simţi profund jigniţi şi neglijaţi dacă, cumva, cineva nu ar ştii că o anumită realizare este a voastră."
Fals. Eu ador anonimitatea. Mai ales ca in domeniul tehnic omul de rand cu greu apuca sa recunoasca realizarile cuiva care nu e mediatizat. La polul opus, un artist, actor, un scriitor, un filozof, culege laurii si dupa moarte. Pe cand majoritatea inginerilor raman anonimi si nici n-au nevoie sa stie cineva de ei, desi inventiile lor au adus lumea in confortul in care ne scaldam actualmente.

"Ce anume este ego-ul vostru mic?! Păi simplu, este de fapt falsa modestie pricinuită de o anevoioasă analiză şi înţelepciune."
Cu siguranta asta e spusa de cineva care se considera intelept, dar nu e.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca să îţi răspund, e relativ... că tu "adori anonimitatea". Nu e ca şi cum ai avea vreo realizare, iar anonimitatea e alegerea ta.
Nu deţin vreo statistică, să îţi spun câte personalităţi umaniste sunt arhi-cunoscute, şi câte sunt realiste. Dar, putem confirma toţi că Einstein e la fel de cunoscut ca DaVinci, şi asta datorită meritelor peste medie.
Pe de altă parte, domeniul de interes al fiecărui individ nu coincide cu al altuia, prin urmare şi personalităţile sunt altele. (dacă eu nu ştiu prea mult despre Schrodinger, de Broglie, şi Pauli asta nu înseamnă că ei nu sunt recunoscuţi de nimeni, la fel cum domeniul meu de interes se învârte mai mult în jurul lui Cicero, Socrate, Platon şi Aristotel- iar asta, iar, ar putea fi un domeniu necunoscut pentru altcineva)

Dar deja decazi într-o temă care nu are legătură cu subiectul, şi pe care, fără supărare, nici nu o stăpâneşti prea bine.
Aşa că nu te supăra dacă aleg să nu mai contribui, având în vedere că elementarele lucruri pe care le-am expus la început nu au ajuns la tine, iar pe restul le iei ca un atac la persoană.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am zis clar omul de rand. Omul de rand a auzit de Mihai Eminescu, nu de Anghel Saligny. In rest, ai enumerat niste savanti de care se poate invata fugitiv pe la scoala/facultate, dar cam atat. Indubitabil umanistii sau figurile reprezentative din razboaie/revolutii sunt mult mai bine cunoscute, nu doar nume auzite in vânt. Ca tanti Leana de la Baicoi a auzit de Eminescu, abia stie sa citeasca o strofa din Luceafarul, ce sa stie ea de dualitatea luminii a lui De Broglie. Nici de Broglie nu stie sa pronunte.

Chiar faci atac la persoana. Invata sa discuti civilizat altfel doar te bagi ca musca-n lapte parand ridicola, semidocta, degeaba ma insulti pe mine cu nu stiu ce decadere, caci tu ai facut asta de la primul raspuns pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc ca mi-ai confirmat tot ce am spus chiar eu deja despre tine. Te voi omagia la următoarea suspendare.
Tu însă nu ai reusit sa demonstrezi nimic in privința mea. Cateva tentative esuate.

Scuze pentru chatul de dinainte daca cumva ti-a cazut tie fisa. Eu pusesem initial întrebarea la Conversații. Apoi cineva a considerat ca isi are locul pe aici...dar eu stiam din start ca nu e locul ei aici. Ma si temeam ca dau peste baba Drolja.

Îmi mai place cum te iei de ce scriu altii si nu te priveste, chiar te iei si de greșelile de scriere ale altora...insa daca te uiti chiar peste răspunsurile tale de aici ai putea avea surprize.

Nu te mai obosi sa dai reply. Si asa esti previzibila si nu avem ce sa mai discutam. Nu am nimic relevant de citit de la tine in afara de o teribila aroganță si fudulie. Mai nou si insulte gratuite.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc că ai observat că sunt arogantă, ai făcut în sfârşit O afirmaţie corectă în cadrul acestei discuţii. În rest, nu pricep de ce trebuie să trag ca să te concentrezi pe tema aleasă de tine, şi să ne spui şi nouă odată ceva consistent despre ceea ce te lauzi că ai studiat!
În schimb, tu te laşi derutat de fentă, şi te agăţi de orice în afara subiectului care mă interesează şi pentru care am ales să îmi dedic timp aici, iar asta e descurajant. Nu numai pentru mine, ci în general, pentru că narcisismul e ceva ce ar trebui să intereseze pe toţi.

Prin urmare, nu ne dai de înţeles decât că a fost o alarmă falsă, şi tu de fapt nu numai că nu ştii nimic despre narcisism, dar nici nu eşti interesat să duci conversaţia în sensul ăsta.

Cât despre greşelile făcute de mine, chiar te-aş ruga să mi le semnalezi, nu aş vrea să par o... ipocrită, corecându-le altora erorile, iar eu scriind ca o agramată.

(Edit) Şi dacă tot ţii să mă compari cu amica ta turbată, lucru pe care nu o să îl iau decât ca un gest de ostilitate şi jignire: suspendarea mea s-a produs sub cu totul alte contexte, iar atitudinea mea a fost cu totul alta. De asemenea, eu nici nu am revenit pe site sub alte nşpe mii de conturi. Numai pe ţigani îi dai afară pe uşă, şi intră pe fereastră, sau pe reduşii mintal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Drolja, mie de ce imi dai ignore? Reao. sad Nu stii ca cine da ignore pe site se face de cacao? Pana la urma ne-am ciondanit doar la postarea asta. Nu sunt your godfather pe intreg site-ul.

Of, dar de ce esti asa ofuscata de un chat (ce-i drept irelevant intrebarii)?
Eu si coquina ne ciondanim (stiu ca la un nivel mai putin rafinat) de luni de zile.
Hai fii serioasa, la cat de boooring e TPU mai merita sa vezi putin divertisment tocmai pe unde nu-si are rostul, doar asta e farmecul. Ah, dar tu erai oricum scarbita in general de orice, e firesc, mai ales cand cineva face bascalie bine de tine si te simti cu musca pe caciula.

De ce ma acuzi pe mine despre faptul ca mie nu-mi pasa de subiectul intrebarii? Dar atacurile tale tot mai progresive au fost datorate faptului ca te dispera chatul anterior dintre mine si dusmanca ta. laughing
Ipocrizie detectata de scannerele noastre inteligente.

Si faza e ca nu faci asa doar pe aici. Te-am vazut pe la mai multe postari de pe site ca iti mentii atitudinea asta. Nu inteleg de ce o tot arzi asa arogant unde nu e cazul. Nu iti zice nimeni bravo. Sau te admira cineva? straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

„ Poezia nu-i decât instrumentul unui funebru narcisism. " { Emil Cioran }

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Evident, fabulez, dar acest lucru este adevărat. Cât despre oamenii care sunt narcisiști fără a avea o legătură cu latura artistică a viații, chiar nu știu ce să cred despre ei. Probabil că numărul lor va crește, însă nu știu cât de grav este acest lucru. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scumpa mea, Cioran juca fotbal cu cranii.
Nu dau 2 lei pe ineptiile acelui omulet.

Narcisismul in arta/literatura? Nimic mai fals.
E absurd sa consideram narcisisti toti oamenii care chiar se pricep sa faca ceva pentru relaxarea sau placerile altora!

| nlko a răspuns:

Recunoaste ca uneori e haios sa te uiti la ei...ma rog, nu am nici o părere, nimeni nu este perfect.

| anonim_4396 explică (pentru nlko):

Da. big grin