| ewfwefwe a întrebat:

Ce rol au ritualurile masoneriei?
adica de ce sunt practicate daca nu au nici un sens?
o gramada de societati secrete cu oameni destul de capabili si inteligenti practica ritualuri de diferite forme... dar cu ce scop?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu scopul de a mentine legenda si magia. Oamenii inteligenti au nevoie de imaginatie, de poveste in viata lor, pentru a atinge fericirea, nu se multumesc doar cu mancare, apa si adapost

| ewfwefwe explică (pentru Brigaela):

Nu poate fi asta povestea! ai habar de 2-3 nume, oameni care sunt membrii ale societatilor secrete precm francmasoneria, masoneria, skull and bones, bohemian grove? oamenii ce fac parte din acele societati sunt detinatorii celor mai mari lanturi de corporatii internationale din lume, cele mai puternice banci si cei mai influenti politicieni si lideri ai sectelor religioase, ma gandesc ca nu au timp de joaca dea magia, dar totusi fac ritualuri de genul ( multe din ele fiind chiar sataniste si cu practici pagane precum cel prezentat in eyes wide shut) precum bohemian grove unde au fost surprinsi facand un ritual de sacrificiu! in 2000 si ceva au fost surprinse pe camera ritualuri de la skull and bones ( de unde au iesit o gramada de presedinti americani) cu o femeie membra a societatii care tipa isterica prin cimitir! toate au o explicatie mult mai ampla decat ce ai zis tu acolo! si multe din ele au si un scop anume!

| Brigaela a răspuns (pentru ewfwefwe):

Oamenii puternici au timp mult. Daca citesti legendele masoneriei, vei vedea ca sunt evident legende, crezi in ele numai daca vrei. Rolul legendelor este important in viata celor ocupati, inteligenti si puternici, sunt ca povestile pentru copii. Acesti oameni nu vor sta ca fraierii cu gura cascata la telenovele, stiri mondene si reality-showuri. Dar si ei se distreaza si se relaxeaza. Daca un muncitor in fabrica are timp sa stea aproape zilnic la tv, de ce crezi ca un om care munceste cateva ore pe luna nu are timp de distractii?
Tu vrei sa crezi ca e ceva măreț, care ti se ascunde. Dar explicatia e mult mai simpla: e o distractie pentru elite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au nici un rol. intalnirea in sine trebuie sa aiba un motiv.

| Ushsisisn a răspuns:

Aceste ritualuri încep sa aibă efect dacă sunt făcute des. După cum ai spus și tu sunt ritualuri masonice. Sunt niște ritualuri demonice iar cei mai puternici oameni de pe pământ le fac pentru a rămâne conducători însă ei nu își dau seama cât de jos ajung. Satan nu e putere, Iisus e puterea