| sessori a întrebat:

Ce se intampla cu amenda ratb daca nu o platesti? Am primit amenda acum vreo 3 luni si am uitat sa o platesc ar fi ceva de care ar trebui sa imi fac griji?
scuze de categorie.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda se trimite la finante, care o sa te execute silit, prin oricare dintre formele de executare silita, incepand cu poprirea pe salariu, pe conturi din banci si continuand cu executarea silita mobiliara. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Pentru minorii de peste 14 ani, minimul si maximul amenzii se reduce la jumatate--- asta, ca informatie suplimentara!

| sessori explică:

Lol. a trecut o gramada de timp de cand am primit amenda si nu mi s-a pus la impozit, sau sa fi fost executat silit rolling on the floor), am aflat ca atata timp cat nu am nimica trecut pe numele meu nu are ce sa imi faca big grin.

| Flavyus07 a răspuns (pentru sessori):

Wa frate si mie mi s-a intamplat asta acum 5luni si am o intrebare chiar nu s-a pus la impozit am exact aceias situatie ca tine nu am nimic pe numele meu si sunt minor... si am semnat procesul, dar tu l-ai semnat? aaa si chiar ti-a venit acasa Executarea Silita?

| sessori explică (pentru Flavyus07):

Pai nu vine nimeni acasa nu primesti nici o scrisoare, cel putin mie asa mi s-a intamplat, si da am semnat procesul verbal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pricep de ce ai postat la categoria asta, e chiar asa de greu sa alegeti categoria potrivita?
In privinta amenzii, e cum spune Ioandelasal, numai ca nu te va executa pe tine silit, pentru ca sint sigur ca esti pusti. Or sa-i execute pe parinti. Asta inseamna ca va scot la vinzare bunurile care acopera valoarea amenzii si in acelasi timp al executarii silite (pentru ca toate cheltuielile ce tin de executarea silita sint suportate de cel executat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul IoandelaSal, chiar asa sa fie, pentru o nenorocita de amenda de 100 de lei o sa ne ia casa? nu mai, o sa te puna la munca in folosul comunitatii cateva zile si gata

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

@NICU, n-am zis de casa, aceea ar fi fost executare silita imobiliara. Executarea silita mobiliara inseamna ca iti vinde un obiect din casa, de regula electronice, electrocasnice etc ori alt bun mobil, de valoare apropiata cu amenda si cheltuielile de executare. Numai bine!

| cristinelM a răspuns:

Ai semnat procesul verbal cand te-au prins fara bilet? Dar faptul ca a trecut 3 luni, vei plati la impozitul pe casa anul viitor.

| Adrian2394 a răspuns:

Pai cam da, o sa se bage la impozit si o sa fie descoperita oricum...