| suffarstar a întrebat:

Ce secrete ne ascunde subconstientul nostru? Putem gasi printr-o hipnoza un nume uitat,o amintire? Si daca da,pot fi ele accesate prin hipnoza? Se spune ca un lucru nu este uitat niciodata, doar este stocat in profunzimea mintii. Putem astfel sa aflam totul despre noi? Are subconstientul vreo legatura cu informatia ADN?

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Buna. chiar nu vad de ce ar fi necesar sa apelezi la hipnoza pentru asta. la fel ca si in hipnoza poti sa faci o incursiune in universul tau interior de unul singur. pentru asta ai nevoie de patru ingrediente principale si binenteles trebuie sa stii ce vrei sa faci, sa afli.
primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-ti construiesti un plan, exact ca atunci cand planifici o excursie, o calatorie cu prietenii. sa spunem ca doresti o calatorie inapoi in primul an de liceu dupa terminarea gimnaziului ca sa vezi ce anume ai lasat acolo nerezolvat.
al doilea pas este sa stabilesti o durata in timp pe care doresti sa o aloci pentru acest experiment. sa spunem o saptamana. aceasta poate fi lungita daca gasesti necesar insa nu recomand sa o scurtezi.
pasul al treilea este o relaxare musculara profunda pe care trebuie sa o realizezi inainte de a incepe calatoria.

http://yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=4305

odata relaxat pur si simplu orienteaza-ti atentia asupra amintirilor. pornesti de la o amintire care apare si urmezi firul evenimentelor atat cat se poate pe moment.
pentru rezultate foarte bune urmareste in primul rand sa nu-ti lasi imaginatia sa te poarte la voia intamplarii. de aceea am specificat ca ai nevoie de un plan bine stabilit pe care trebuie sa-l urmezi.
facand astfel poti nu doar sa-ti amintesti lucruri uitate ci chiar sa-ti modifici perceptia asupra trecutului tau si implicit iti modifici viitorul.
am sa te ajut cu un exemplu.
sa spunem ca prima experienta cu o persoana de sex opus nu a fost asa cum ti-ai fi dorit. dupa ce vei urma pasii de mai sus, odata ce acea amintire redevine proaspata in memorie urmareste sa intelegi ce anume ai putea acum sa faci in acea situatie cu maturitatea pe care ai dobindit-o pana acum. inlocuind starile de jena, frica, anxietate cu altele de curaj, tenacitate, veselie, bucurie.
memoria este distorsionata la inceput deoarece este stocata pe mai multe niveluri de perceptie. nu uita ca avem cinci simturi prin care facem schimb de informatii cu exteriorul si un al saselea "simt" care este holografic, interior, si care este felul in care creierul tau a interpretat memoriile accesate acum, la acel moment. ma refer la acel "moment" ca fiind durata cat acele evenimente au durat implicand amintirile din acea zi dar nu numai.
asadar este nevoie sa reiei experimentul de mai multe ori pentru a-l percepe din mai multe unghiri sau puncte de vedere. la fel cum avem mai multe tipuri de inteligente avem si diferite tipuri de memorie vizuala, emotionala, kinestetica...etc
ultimul pas presupune sa reiei acea experienta mult imbogatita acum si sa lucrezi asupra experientelor in prezent, incercand sa aplici ce ai inteles. nu trebuie sa fie neaparat experienta cu o domnisoara, poti sa te focalizezi asupra capacitatii de a invata la facultate sa spunem, a felului cum conduci prelegere, prezentare sau un curs, a relatiilor interumane pentru a intelege de ce esti evitat si lista este nesfarsita.

| suffarstar explică (pentru Xpressurself):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, am sa incerc metoda prospusa de tine, as vrea sa te intreb, daca nu sunt indiscret, ai obtinut rezultate folosind aceasta metoda?

| Xpressurself a răspuns (pentru suffarstar):

Sigur ca se obtin rezultate, din moment ce schimbi felul in care percepi o amintire se schimba si felul in care privesti tu o situatie care decurge de acolo.
La urma urmei in timpul vietii cu totii practicam aceasta metoda insa nu ne prea dam seama ca o facem. Asa ne maturizam. Asa ajung oamenii sa nu se mai bata, sa ramana fideli, sa nu mai bea etc Nu? Sunt acele momente cand stai singur, relaxat si depeni amintiri si dintr-o data intelegi un aspect al vietii tale care scartie si decizi: Gata, am terminat cu asta. E o prostie sa continui asa.
Dar depinde si daca vrem. Functioneaza la fel si daca doresti sa-ti aduci aminte detalii. Trebuie sa fii foarte bine relaxat.
E o metoda pentru ca o faci in mod constient. Dar gandeste-te, psihologii de unde au invatat-o ca sa o puna intr-un manual? In esenta e natural.
Ce doresti sa faci? Hai sa o luam metodic.

| suffarstar explică (pentru Xpressurself):

Intrebarea pe care am pus-o era una mai mult existentialasi pe baza raspunsurilor sa-mi formez niste idei: cum ar raspunde subconstientul la intrebarea "Cine esti? " De aici am intrebat si daca exista vreo legatura intre ADN si subconstient. E ca un fel de cautare a propriei mele identitati.
Mi-ai propus o varianta de raspuns intr-o alta directie, pentru care iti multumesc foarte mult, si am considerat ca poate e un semn ca mai intai trebuie sa imi modific conceptia asupra trecutului. Intr-adevar, am avut momente in care am reflectat asupra trecutului, insa inconstient sau fara sa-i acord o importanta prea mare. Crezi o vindecare, ca sa-i spun asa, a subconstientului ma va ajuta in cautarea mea a sinelui?

| Xpressurself a răspuns (pentru suffarstar):

Am incercat sa fiu practic pentru ca filosofia nu este foarte folositoare de la un moment dat. o intrebare intotdeauna va genera alte intrebari. trimite-mi un mesaj privat cu un id ca sa putem conversa online si putem sa intram in amanunte. yahoo messanger, gmail, hotmail, skype. depinde ce folosesti
pana atunci sa stii ca tu esti constiinta. aceasta nu poate fi localizata fizic. este ca si cand te privesti in oglinda. vei observa atunci ca prezenta ta nu poate exista in imaginea din oglinda. in oglinda este o imagine a ta. exact asta esti si tu. o imagine a ta. mintea este oglinda. daca oglinda distorsioneaza si este prafuita atunci tu crezi ca esti mai gras, mai inalt, mai slab decat altii. daca oglinda este curata si deapta, atunci te vezi asa cum esti.
asadar cand esti relaxat si in mintea ta nu abunda atatea intrebari vei vedea mai clar. cu cat ve repeta, cu atata va deveni mai clar cine esti. nimic si totusi totul. nimic in oglinda pentru ca nu este fizic, este o imagine, o proiectie si totusi esti totul happy tu poti intelege insa mintea ta nu poate. lasa mintea deoparte si ai sa vezi cine esti.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

O data ce stii cine esti poti fi ce vrei, ce mai ramane de vindecat sunt doar felul in care ai perceput tu o amintire happy o poti face, nu-i nimic rau in asta. amintirile tale pot fi vindecate, dorintele tale pot fi rafinate. insa tu esti perfect, nu ai ce sa vindeci. cand esti impacat cu tine si felul in care esti te bucuri de orice prieten sau iubita pe care o ai. cand nu, nu te va putea multumi nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xpressurself):

Eu zic, sa apeleze la transa. Odata am intrat involuntar intr-o transa profunda si am "ajuns" in loc care semana cu casa in care am copilarit, desi nu am putut sa mentin starea.

8 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Sunt accesate prin hipnoză, dar de multe ori hipnoza e un subiect tabu. De obicei ca să îţi aminteşti un lucru trebuie să ai un fir de îneput ca să îţi poţi aminti. Presupun că de la vârstele sub 7-4 ani amintirele nu prea se stochează, deoarece mintea nu e dezvoltată cum trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cezar):

Ba,da se stocheaza, dar sunt uitate, deoarece trebuie inlocuite cu memoria recenta.