Întrebare recomandată | Ermer a întrebat:

De cand eram mic am vrut sa stiu cat mai multe despre vise.Visele sunt create de subconstientul nostru dar daca noi realizam ca in acel moment ne aflam intr-un vis putem oare sa il controlam? Am avut astfel de experiente in care am realizat ca visez dar despre manipularea lui este ceva ce nu am reusit pe deplin sa stapanesc.

Intrebarea mea pentru voi este:Cum realizam ca ne aflam intr-un vis si cum il putem manipula asa cum dorim?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ştii ce e interesant, Ermer? Imediat după ce am început să-mi pun astfel de întrebări (şi m-am documentat în prostie), visele de acest tip, care până atunci erau zilnice în cazul meu, s-au rărit considerabil...aşa, mai spre zero.
Probabil subconştientul meu s-a prins că fac trucuri cu el şi îmi face trucuri. ((=
Vezi să nu ai aceeaşi soartă!

| Ermer explică (pentru NOname):

E foarte interesanta teoria ta.

| valentingb a răspuns:

Daca esti preocupat de acest lucru, iti va fi mai usor sa iti dai seama ca visezi. Visele in general prezinta situatii incredibile, deci daca visezi o vaca cu aripi poti realiza ca nu e posibil si constientul va prelua comanda. La inceput te vei trezi dupa cateva secunde, dar mai pe urma vei putea ramane semiconstient mai mult timp. Totusi visele sunt necesare, sunt o eliberare a fricilor de exemplu, ajuta foarte mult functionarea ta normala. Te vei convinge foarte curand ca e mult mai odihnitor, atat fizic cat si psihic, sa visezi liber. Iti va fi greu sa revii la normal pe urma, pentru ca orice vis te va face sa te trezesti. Pe la 17 ani ma trezeam de 7-8 ori pe noapte din cauza asta. Visele sunt naturale, nu le controla.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Too much Freddy Krueger?

| M25M a răspuns:

Nu poti controla inconstientul (dupa Freud) el domina intregul proces somatic.

| WhatheWow a răspuns:

Prin antrenament iar după o perioadă chiar ajungi să-ți controlezi într-o oarecare măsură visele.

| introduaicinumele a răspuns:

Chiar tu ai zis: visele sunt create de subconstient, adica de minte, de creier, daca poti controla creierul poti controla si subconstientul, intr-un fel sau altul, sau cel putin influenta. Dar trebuie antrenament mult.

PS: cea mai nasoala experienta a mea legata de vise a fost cand eram mic (7-8 ani) sa trezeam noaptea si nu puteam respira, incercam sa tip sa ma auda un parinte sa ma ajute dar nu puteam laughing mi s-a mai intamplat asta inca o data acum 1-2 ani, era dimineata, afara era lumina, si nu ma puteam misca, nici respira (de fapt aveam senzatia ca nu puteam respira, ca daca chiar nu puteam respira insemna ca muream ca nu mai aveam oxigen). In fine, mintea e ceva complicat, chiar si pentru noi.

| Ermer explică (pentru introduaicinumele):

Am patit acelasi lucru de cateva orihappySingurul motiv pentru care nu te poti trezi este acela ca esti prea obosit.Chiar daca vrei sa te trezesti este aproape imposibil dar pana la urma te trezesti deparece intervine instinctul de conservare.

| introduaicinumele a răspuns (pentru Ermer):

Citisem mai de mult si despre starea alpha, cand intri in aceasta stare cica ai putea influenta subconstientul, trebuie sa fi foarte relaxat, dar fara sa dormi, in fine, o data mi-a reusit si m-am gandit la lucruri pozitive, si stiu ca in acea zi am avut o zi mai frumoasa la scoala happy

| Prunela a răspuns:

Nu stiu sigur, dar sunt ferm convinsa ca se poate, fac chestia asta de cand sunt mica.De cele mai multe ori realizez ca visez atunci cand imi dau seama ca locul in care sunt prezenta nu e acelasi cu locul in care am adormit.Sau dupa comportamentele oamenilor, in vise majoritatea nu sunt cum ii vad in realitate.Desi este o serie de vise repetitive si obsesive, in care o persoana continua sa moara pe care nici nu le pot opri, nici controla.Restul sunt floare la ureche.

| Razvanp69 a răspuns:

E imposibil sa manipulezi un vis. De ce crezi ca te trezesti imediat dupa ce ai visat? Visul se porduce instantant mai repede decat ai pocni din degete.

| CristiSeeker a răspuns:

Am auzit despre ceea ce se numeste "vis lucid", o stare pe care ti-o induci ramanand nemiscat pentru o perioada indelungata, dar perfect constient in acelasi timp. Astfel corpul tau va crede ca dormi, dar mintea ta va putea controla ceea ce se intampla. Cred ca este o experienta foarte abstracta, dar stiu ca este si aproape imposibil de ajuns la asa ceva. De asemenea, cred ca exista si o serie de substante legale/ilegale ce pot induce un efect asemanator, cu posibile efecte secundare, totusi.
Trebuie sa fii constient totusi ca principala problema aici este ca in timpul somnului, partea din creier responsabila de ratiune, logica, control, este inactiva, lucru ce face visele sa para ilogice, fara ca noi sa realizam pe moment. Ai observat vreodata ca niciodata nu stii cum ajungi in actiunea unui vis si cum pleci de acolo? Pur si simplu esti aruncat in el, lucrurile nemai urmand un sir logicwinking.

| Ermer explică (pentru CristiSeeker):

Este foarte adevarat sunt sigur ca nimeni de aici nu isi poate aduce aminte inceputul unui singur vis din intreaga sa viata.

| ZOZOKid a răspuns:

Eu am reusit de mai multe ori treaba asta. Cheia consta in faptul ca trebuie sa fii constient de faptul ca nu esti treaz si tot ce ti se intampla nu este real. Spre exemplu, eu am visat odata ca eram intr-o padure intunecata si un soi de monstru ma alerga pe acolo si voia sa ma ucida. Eram ingrozita de frica. Pana la un moment dat cand mi-am dat seama ca de fapt eu inca dorm si asta este un vis. Mi-am zis asa : e doar un vis, si pot sa fac ce vreau in el. Si am facut sa-mi creasca niste aripi in spate si am zburat din padurea aia si de langa monstrul nebun. Dupa aia, m-am trezit.

| Andreea304 a răspuns:

Cum dracu' vrei sa manipulezi un vis? Adica, daca in vis, stai langa o gagica misto, buna de tot, tu ai vrea sa si sari pe ea?

| valentingb a răspuns (pentru Andreea304):

Este chiar usor sa controlezi un vis,dar pierzi din savoarea visului. Dispare suspansul,emotia si trairea. Cand visezi ceva parca e real,auzi, mirosi, simti ca si cum ar fi real. Dar daca il controlezi nu mai simti nimic. Teoretic ar trebui sa poti sa intri in subconstient, sa te cunosti mai bine ca om, dar eu n-am reusit decat sa imi stric somnul.

| TheBlackEmo a răspuns:

Da,am avut experiente în care mi-am controlat visele si era super tare, dar sincer nu stiu cum!

| ShyBirds a răspuns:

Ermer,intrebarea ta e pur si simplu fascinanta! Dar nu cred ca iti voi putea raspunde.Pentru mine e greu sa inteleg si cum adorm, ce se intampla caci nu imi amintesc nimic.Stiu doar ca dimineata ma trezesc din somn.Visele,hmmm...nu cred il voi putea manipula vreodata, el merge in ideea lui, isi continua drumul.

| BaIeTzaS a răspuns:

Ermer uite si eu am avut experiente de genul si crede-ma mi-am dat seama ca sunt in vis in unele vise chiar ma faceam erou, in altele ma dadeam la fete pentru ca realizam ca nu e adevarat. Dar ca sa iti dai seama mereu ca esti in vis si sa il poti controla asa ceva niciodata nu ai sa poti pentru ca tu nu te culci cu gandul ca trebuie sa ma pun la culcare ca sa mai prind experienta in controlarea viselor proprii. Dar apropo cu visele cel mai interesant vis a fost un deja-vu, ce visasem intr-o seara peste vreo 3-4 zile s-a intamplat si am ramas farte uimit. A fost cea mai palpitanta experienta.