| AvalohAlyn a întrebat:

Ce varsta credeti ca are Terra? Si credeti ca se va sfarsi vreodata viata pe Terra?

46 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Pamantul a inceput sa se formeze acum 4. 57miliarde de ani si de atunci se afla intr-o continua transformare, chiar si in prezent.

Daca se va sfarsi vreodata viata pe Terra, este greu de spus.

| CryChristiAN a răspuns:

Din punct de vedere al creationismului, Terra are 10.000 de ani aproximativ.
Din punct de vedere al Big Bang-ului, Terra are 4, 5 miliarde de ani.

Dar, sustin creationismul si DUmnezeu ne-a creat prin puterea cuvantului Sau.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cum să aimbă Terra 10.000 de ani dacă s-au găsit chestii care datează de mai bine de10.000 de ani? straight face

| CryChristiAN a răspuns (pentru Woodenpints91):

Stiu ca exista dovezi, precum rocile si sisturile verzi cristaline din Podisul Casimcei, fragmente metamorfice din Nordul Podisului Moldovei care dateaza din Platforma este Europeana, etc...

http://www.tpu.ro/......00-de-ani/

| Woodenpints91 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Chiar pe teritoriul României au fost găsite situri ce datau cu mult înainte de de 10.000

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu stie nimeni nimic, numai Dumnezeu, poate va fi poate nu, intrebarea e, esti pregatit sa-ti vezi Dumnezeul?
http://www.divinerevelations.info/....../index.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

N-ai inteles absolut nimic!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi cam ce ar fi trebuit să înţeleg? Sau ce nu m-am obosit să înţeleg?

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Exista civilizatii de oameni vechi de 12000 de ani...Mai incearca.Si nu din punct de vedere al Big Bang-ului Terra are 4, 5 miliarde de ani, ci din punctul geografiei, chimiei, biologiei, fizicii, istoriei etc. Daca zici ca Pamantul are 10000 de ani, practic contrazici toate aceste domenii.Nici nu ma mir, esti crestin.

Apache
| Apache a răspuns:

Are 4,57 miliarde de ani. Plus minus cateva zeci de milioane.
Viata aici o sa se sfarseasca peste cam 3 miliarde de ani. Atunci cand soarele o sa se transforme intr-o supernova si o sa prajeasca la propriu planeta.
Totusi viata o sa continue in afara planetei.
Imi e greu sa cred ca oamenii nu o sa ajunga sa colonizeze planete pana la acest cataclism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Sa inteleg ce a spus omu'. a spus si ceva de legat de 4 miliarde de ani etc

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus 10.000 de ani.
Chestia cu 4, 5 miliarde e aia demonstrată ştiinţific, pe care nu ai voie s-o crezi dacă eşti creştin.

| Inferno a răspuns:

4,6 miliarde de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Siinta are prea multe dovezi ca lumea exista si mai bine de 10.000 cu mult. nu trebuie sa fim incuiati si sa acceptam asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jur de 4, 5 miliarde de ani. Viata? Nu cred. Ca nu vor mai exista oameni, asta e altceva.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi spune mie asta. Spune-le celor care au impersia că dumnezeu ne-a creat în 7 zile. De fapt 6, că în ultima s-a odihnit şi el, cu o bere şi-un meci.

| Inferno a răspuns (pentru Apache):

Soarele nostru nu se va transforma intr-o supernova deoarece este o stea de marime medie ce nu contine elemente grele ca fierul in cantitate suficient de mare pentru ca reactiile corespunzatoare unei supernove sa se produca. Pur si simplu nu are suficienta energie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culmea bigoteniei pe TPU: Pamantul nu are mai mult decat varsta mea.
Logic, dupa moartea mea nu va mai fi NIMIC!

Apache
| Apache a răspuns (pentru Inferno):

M-am grabit si am gresit.
Vroiam sa spun o giganta rosie,

| tasmania a răspuns:

Ce varsta, nu stiu. N-ai cum sa determini (e parerea mea). Dar sfarsit cred ca va avea - ca toate lucrurile vii. Si e de ajuns sa ne uitam in natura, in jurul nostru.

| Mădă0611 a răspuns:

Varsta o stie toata lumea (pe crestini nu-i pune), cat despre viata, da. Ma gandeam, fara sa cercetez (sa nu imi influenteze gandurile), ca daca Terra s-a format in urma coliziunii a 2 planete si ca impactul pur si simplu a topit cele 2 planete, poate a existat viata pe una din ele, sau pe amandoua, dar a disparut de tot.
2000 de ani nu e mult, poate pe Mercur, Venus sau Marte a fost viata si urmeaza sa reapara, asa o sa fie si cu Terra dupa ce o sa moara tot. Primele forme de viata au aparut in lipsa oxigenului, deci, e posibil.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli amice va ramane coarnele caprelor mele si moastele lui EmaS drept marturie ca a existat si dinozauri.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevar grait-ai prietene! Pentru soldatul care moare in razboi, rezultatul nici nu mai conteaza; el oricum a pierdut razboiul! laughing

| RAY a răspuns:

Pamantul exista de 4, 6 miliarde de ani dovedit stiintific, viata se va termina in curand mai trebuie sa taiem inca 40 % din padurii, sa poulam mai mult, prin asta vom muri cu toti fara paduri nu exista aer fara aer murim plus 99% din specii, inca ceva daca ne mai inmultim mult ne vom manca ntre noi, aca pescuim ca nebuni vom ucide speciile alea, daca poulam se vor topi ghetari din antartica, totul sta in cea ce facem, cred ca vom distruge viata pe pamant noi cea mai a naibi specie din toate si apoi ne vom ucide intre noi

| harciog a răspuns (pentru RAY):

Viata ca viata nu cred sa dispara.Va ramine conservata in microbi, bacterii sau vietati unicelulare zeci de mii de ani intr-o alta era glaciara.Ca viata va lua alte forme nu-i vina nimanui.Dar viata in formele pe care le cunoastem sint sigur ca se va sfirsi cum s-a sfirsit si pentru celelalte forme pe care le-a adoptat de-a lungul miliardelor de ani.

| RAY a răspuns (pentru harciog):

La asta mam si referit cand am spus 99%

| CryChristiAN a răspuns (pentru Woodenpints91):

Tocmai asta zisesem mai sus...

| Thunderstruck a răspuns (pentru tasmania):

Parerea ta e proasta, se poate determina cu aproximatie varsta Pamantului.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cine spune? Si prin ce metoda? Si de ce cu aproximatie? Cu cata aproximatie? Da-mi voie sa nu cred chestiile astea pseudo-stiintifice. Cand vine vorba de rezultate ale atat de apreciatei stiinte, de ce da cu rest solutia? Sa spuna stiinta exact ce varsta are Pamantul. Si sa dea si dovada clara ca poate sa masoare exact. Altfel, e doar o gogorita.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tasmania):

Http://lmgtfy.com/? q=Cum+s-a+determinat+varsta+Pamantului%3F Pot sa masoare cu o precizie de cateva milioane de ani, lucru destul de exact daca varsta Pamantului de e 4, 6 miliarde de ani.