| AvalohAlyn a întrebat:

Ce varsta credeti ca are Terra? Si credeti ca se va sfarsi vreodata viata pe Terra?

46 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Are 4,57 miliarde de ani. Plus minus cateva zeci de milioane.
Viata aici o sa se sfarseasca peste cam 3 miliarde de ani. Atunci cand soarele o sa se transforme intr-o supernova si o sa prajeasca la propriu planeta.
Totusi viata o sa continue in afara planetei.
Imi e greu sa cred ca oamenii nu o sa ajunga sa colonizeze planete pana la acest cataclism.

| Inferno a răspuns (pentru Apache):

Soarele nostru nu se va transforma intr-o supernova deoarece este o stea de marime medie ce nu contine elemente grele ca fierul in cantitate suficient de mare pentru ca reactiile corespunzatoare unei supernove sa se produca. Pur si simplu nu are suficienta energie.

| Apache a răspuns (pentru Inferno):

M-am grabit si am gresit.
Vroiam sa spun o giganta rosie,

| Inferno a răspuns:

4,6 miliarde de ani.

| WR104 a răspuns:

Terra are atatia ani cati am eu restul mai putin conteaza pentru ca oricum nu puteam sa stim cu siguranta cati ani are, poate miliarde sau milioane.
Terra a existat inaintea oamenilor si a animalelor si cu siguranta va mai exista si dupa ce noi, oamenii, vom disparea.

| Analy a răspuns:

Terra are 4.5 miliarde de ani.
Parerea mea este ca lumea nu se va sfarsi atat timp cat duminica la Sfanta Liturghie bisericile sunt pline de oameni care cred in Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Pamantul exista de 4, 6 miliarde de ani dovedit stiintific, viata se va termina in curand mai trebuie sa taiem inca 40 % din padurii, sa poulam mai mult, prin asta vom muri cu toti fara paduri nu exista aer fara aer murim plus 99% din specii, inca ceva daca ne mai inmultim mult ne vom manca ntre noi, aca pescuim ca nebuni vom ucide speciile alea, daca poulam se vor topi ghetari din antartica, totul sta in cea ce facem, cred ca vom distruge viata pe pamant noi cea mai a naibi specie din toate si apoi ne vom ucide intre noi

| harciog a răspuns (pentru RAY):

Viata ca viata nu cred sa dispara.Va ramine conservata in microbi, bacterii sau vietati unicelulare zeci de mii de ani intr-o alta era glaciara.Ca viata va lua alte forme nu-i vina nimanui.Dar viata in formele pe care le cunoastem sint sigur ca se va sfirsi cum s-a sfirsit si pentru celelalte forme pe care le-a adoptat de-a lungul miliardelor de ani.

| RAY a răspuns (pentru harciog):

La asta mam si referit cand am spus 99%

| doctorandus a răspuns:

Viata pe Terra se va sfarsi la un moment dat. O data peste cateva sute de milioane de ani continentele se vor reuni, ceea ce va incalzi foarte mult clima, practic va fi doar desert si ocean. Iar peste cateva miliarde de ani Soarele va straluci cu 40% mai puternic, va evapora toata apa din oceane, practic doar adanc sub pamant ar mai putea exista viata. Iar in cele din urma Soarele va arde (ingloba) planetele apropiate de el, printre care si Pamantul. Daca vom coloniza alte sisteme solare sau vom muri ca specie ramane de vazut. In orice caz, chiar Universul are un sfarsit, fie prin Big Rip, fie prin Big Crunch.

| Mădă0611 a răspuns:

Varsta o stie toata lumea (pe crestini nu-i pune), cat despre viata, da. Ma gandeam, fara sa cercetez (sa nu imi influenteze gandurile), ca daca Terra s-a format in urma coliziunii a 2 planete si ca impactul pur si simplu a topit cele 2 planete, poate a existat viata pe una din ele, sau pe amandoua, dar a disparut de tot.
2000 de ani nu e mult, poate pe Mercur, Venus sau Marte a fost viata si urmeaza sa reapara, asa o sa fie si cu Terra dupa ce o sa moara tot. Primele forme de viata au aparut in lipsa oxigenului, deci, e posibil.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu stie nimeni nimic, numai Dumnezeu, poate va fi poate nu, intrebarea e, esti pregatit sa-ti vezi Dumnezeul?
http://www.divinerevelations.info/....../index.htm

| KristalPop a răspuns:

Odată şi o dată, tot se va sfârşi viaţa pe Pământ datorită apropierii Terrei faţă de Soare. Pământul v-a deveni un mediu în care datorită încălzirii excesive, viaţa nu v-a mai putea fi posibilă.

| Nickname1890 a răspuns:

Pamantul a inceput sa se formeze acum 4. 57miliarde de ani si de atunci se afla intr-o continua transformare, chiar si in prezent.

Daca se va sfarsi vreodata viata pe Terra, este greu de spus.

| reihiuke a răspuns:

Da, cand se va sfarsi planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jur de 4, 5 miliarde de ani. Viata? Nu cred. Ca nu vor mai exista oameni, asta e altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culmea bigoteniei pe TPU: Pamantul nu are mai mult decat varsta mea.
Logic, dupa moartea mea nu va mai fi NIMIC!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli amice va ramane coarnele caprelor mele si moastele lui EmaS drept marturie ca a existat si dinozauri.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevar grait-ai prietene! Pentru soldatul care moare in razboi, rezultatul nici nu mai conteaza; el oricum a pierdut razboiul! laughing

| CryChristiAN a răspuns:

Din punct de vedere al creationismului, Terra are 10.000 de ani aproximativ.
Din punct de vedere al Big Bang-ului, Terra are 4, 5 miliarde de ani.

Dar, sustin creationismul si DUmnezeu ne-a creat prin puterea cuvantului Sau.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cum să aimbă Terra 10.000 de ani dacă s-au găsit chestii care datează de mai bine de10.000 de ani? straight face

| CryChristiAN a răspuns (pentru Woodenpints91):

Stiu ca exista dovezi, precum rocile si sisturile verzi cristaline din Podisul Casimcei, fragmente metamorfice din Nordul Podisului Moldovei care dateaza din Platforma este Europeana, etc...

http://www.tpu.ro/......00-de-ani/

| Woodenpints91 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Chiar pe teritoriul României au fost găsite situri ce datau cu mult înainte de de 10.000

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

N-ai inteles absolut nimic!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi cam ce ar fi trebuit să înţeleg? Sau ce nu m-am obosit să înţeleg?

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Exista civilizatii de oameni vechi de 12000 de ani...Mai incearca.Si nu din punct de vedere al Big Bang-ului Terra are 4, 5 miliarde de ani, ci din punctul geografiei, chimiei, biologiei, fizicii, istoriei etc. Daca zici ca Pamantul are 10000 de ani, practic contrazici toate aceste domenii.Nici nu ma mir, esti crestin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Sa inteleg ce a spus omu'. a spus si ceva de legat de 4 miliarde de ani etc

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus 10.000 de ani.
Chestia cu 4, 5 miliarde e aia demonstrată ştiinţific, pe care nu ai voie s-o crezi dacă eşti creştin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Siinta are prea multe dovezi ca lumea exista si mai bine de 10.000 cu mult. nu trebuie sa fim incuiati si sa acceptam asta

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi spune mie asta. Spune-le celor care au impersia că dumnezeu ne-a creat în 7 zile. De fapt 6, că în ultima s-a odihnit şi el, cu o bere şi-un meci.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Woodenpints91):

Tocmai asta zisesem mai sus...

| Dumnezău a răspuns (pentru Woodenpints91):

Tu esti la faculta la Istorie, deci oarecum ai ceva expertiza.Ca tot ai adus vorba de situri de +10000, nu-mi spune ca mata consideri ca Tablitele de la Tartaria, vazele alea de nu mai stiu unde sau alte prostii din astea sunt cumva "graitoare" pentru orice, nu doar pentru arheologie.Aia nici nu-i scriere, e rezultatul unora care se jucau prin piatra cu dalta si cica scriau.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Dumnezău):

Habar nu am, n-am fost niciodată la Tartaria să le văd, dar nu prea are cu msă fie scriere, având în vedere că oamenii din acea vreme abia ştiau să-şi decoreze vasele din lut cu roşu şi alb.
Am săpat pe situri, de la epoca romană până la începutul neoliticului, dar n-am găsit absolut nimic care să dovedească că atunci exista vreun tip de scriere pe teritoriul româniei. Şi nimeni n-a găsit nimic în legătură cu asta.

| Alexandru98 a răspuns:

Are câteva miliarde de ani
și Dumnezeu știe cănd se va întâmpla asta

| dodicuta a răspuns:

Nu stiu varsta, stiu doar ca s-a format odata cu soarele(aproximati) si sigur se va sfarsi candva viata pe Terra.De ce? Pentru ca soarele se mareste si la un momentdat va exploda.Acum e cam la jumatate din "vasta sa".

| tasmania a răspuns:

Ce varsta, nu stiu. N-ai cum sa determini (e parerea mea). Dar sfarsit cred ca va avea - ca toate lucrurile vii. Si e de ajuns sa ne uitam in natura, in jurul nostru.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tasmania):

Parerea ta e proasta, se poate determina cu aproximatie varsta Pamantului.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cine spune? Si prin ce metoda? Si de ce cu aproximatie? Cu cata aproximatie? Da-mi voie sa nu cred chestiile astea pseudo-stiintifice. Cand vine vorba de rezultate ale atat de apreciatei stiinte, de ce da cu rest solutia? Sa spuna stiinta exact ce varsta are Pamantul. Si sa dea si dovada clara ca poate sa masoare exact. Altfel, e doar o gogorita.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tasmania):

Http://lmgtfy.com/? q=Cum+s-a+determinat+varsta+Pamantului%3F Pot sa masoare cu o precizie de cateva milioane de ani, lucru destul de exact daca varsta Pamantului de e 4, 6 miliarde de ani.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

As vrea sa te intreb daca vorbesti serios, dar ma retine ceva. Tu chiar crezi asta? "precizie de cateva milioane de ani"? Sa fim seriosi: ce stiinta este aceea? Stiintele care se ocupa de cifre nu se numesc indeobste stiinte exacte? Ori, asta numai determinare a varstei Pamantului nu se poate numi. E doar o presupunere. Iar o asemenea "determinare" putea fi facuta si de Mama Omida. Scuze, dar nu pot crede asa ceva; adica nu mi se pare deloc stiintific.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tasmania):

Nu se poate deocamdata mai exact, nu putem sa stabilim nici varsta unui om daca nu are acte.Decat cu aproximatie, desigur.Cand zici ca e imposibil sa se determine varsta Pamantului, ai dreptate, dar se poate aproxima, nu inseamna ca sunt presupuneri sau ghicitori.Sa-ti dau un exemplu, desigur, prostesc, dar sa intelegi mai bine cum sta treaba.Sa zicem ca un om creste cu 2 cm pe an, timp de 100 de ani...Mai exista si mici deviatii de la regula, 2, 1 cm, 1, 9 cm etc, dar stim ca daca un om are in jur de 200 de cm, are in jur de 100 de ani, e o cifra aproximativa, dar nu-i departe de adevar, deci nu e ghicitoare.Eu zic ca e foarte bine ca macar putem sa aproximam...Ce faceau oamenii acum 500 de ani era ghicitoare.P.S.: Exemplul e pur fictiv, vroiam sa fac doar o comparatielaughing.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hi, hi, hi. Da, dar una este cu cei 200 de cm, iar alta cu cele cateva milioane (MILIOANE!) de ani. Eu am auzit undeva - daca vrei, ma pot stradui sa caut sursa - ca Terra n-ar avea mai mult de 10.000 de ani. Tot cu aproximatie. Oamenii aia de stiinta nu pot sa faca diferenta pe camp intre o balega de 3 ore si una de 6 ore si mai vorbesc de varsta Pamantului, de milioane si miliarde de ani. Bleah! tongue

| Smile2BHappy a răspuns:

Apache nu are dreptate. Exista mai multe posibilitati ca planeta sa se sfarseasca:
1) vine apocalipsa
2) murim de foame/de criza
3)cel mai tare: o sa se invarta pamantul foarte repede si marile o sa vina peste noi.
Dar cu durata pamantului, Apache are dreptate.

| armygirl a răspuns:

Se va sfarsi caci asa spune Biblia, insa nu stie nici Fiul, doar Tatal Sfant

| мızυκı a răspuns:

Se va sfârși, destul de curând (cam prin 3400 după mine).

| gabi13579 a răspuns:

Cred ca are in jur de 4, 5 miliarde de ani dar nu stiu cand sau daca se va sfarsi, dar in orice caz nu acum ci poate din cauza incaalzirii globale peste 4 miliarde de ani