| blondissima a întrebat:

Cel ce are un motiv ca sa traiasca, poate indura orice?

22 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Eu, in evitarea mortii, vad cel mai bun motiv pentru a trai. Induri orice pentru a nu muri, lupti pentru viata ta. Sta in instinctul uman, vrei nu vrei.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Teoretic, poate. Dar, de ce-ar face-o, cand ii sta in putere sa actioneze?
Induratul asta presupune lipsa actiunii/reactiei. Deci, exact ceea ce NU-ti lipseste atunci cand ai motive sa traiesti.
E ca si cand, in drum spre casa, te-ar prinde o ploaie cu grindina si n-ai avea umbrela dar, totusi, in loc sa te adapostesti sub prima streasina, ai merge de nauc mai departe pentru ca, deh: acolo te-a prins ploaia si acolo trebuie sa ramai, sa "induri". Desi exista 90% sanse ca grindina sa-ti sparga capul.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu ma gandeam la statul pe loc. Chiar si mersul printr-o asemenea ploaie ar fi o dovada de prostie, atata timp cat EXISTA o streasina sub care sa stai. Ca doar ploaia aia n-o tine o vesnicie.

| Klepto a răspuns:

Nu merge asa intotdeauna, exista oameni infipti in viata si incapatanati asa cum era Excalibur, dar dupa multe "cutremure" si oameni care au tras de ei, priza lor asupra vietii scade.
Indura orice acela care poate sa elibereze presiunea vietii asupra sa.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu...durerea fizica o sa doar intotdeauna

| Necrophagist a răspuns:

Depinde de raport suferinta-scop

| DianaScorpio a răspuns:

Nu este o regula. Depinde ce anume e pus sa indure si depinde cat de puternic este acel motiv pe care il are. In functie de situatie raspunsul poate fi da sau nu. Sau asa cum a zis si Necrophagist, depinde de raport.

| blondissima explică:

Kron, de ce?

| blondissima explică:

@ardnaxur1961, in exemplul tau, a indura(cu sensul pe care l-ai dat) nu ar insemna sa se opreasca pe loc, exact acolo unde este? Atata timp cat isi continua drumul, nu inseamna ca actioneaza (gresit sau nu, face ceva sa scape de situatie)?

| blondissima explică:

@kron, a fi viu si a trai nu-i acelasi lucru, a trai implica mult mai mult decat a respira. Dar, a fi mort e opusul ambelor.

@ardnaxur1961, de acord. In exemplul tau optiuni sunt mai multe dar, din cele trei despre care vorbim,a sta pe loc, a merge inainte, si a te adaposti, pentru mine doar "a sta pe loc " inseamna a indura (la propriu). Pentru tine a merge inainte. Unii actionam mai precaut, altii mai inconstient. Tot actiune este.

@baru, n-am de ce sa ma supar. Stiu ce zici. Si eu cred ca nu primim mai mult decat putem "duce". Doar ca noi nu realizam asta decat la sfarsit.

| blondissima explică:

@kron, ne cunoastem! Oricum ai inteles ce-am spus, dar ai gasit o placere orgasmica in a te juca cu sensul cuvintelor. Nu-i rau deloc.

| a1doru a răspuns:

Absolut.

| baru a răspuns:

Sall. Intregul ne=a dat atata numai cat putem duce. Intr-o carte celebra se spune> Mi-ar fi placut ca Dumnezeu sa nu ma creada asa de puternica, ca sa trebuieasca sa indur atatea. Mediteaza, si te rog sa nu te superi pe mine sau sa interpretezi gresit. Pa!

| totElodia a răspuns:

Da. Cu alte cuvinte, obstacolele vietii sunt doar niste banalitati, niste "complicatii" fara de care nu am putea trai, nu am putea intelege cine suntem. Tocmai rolul acestor "mici obstacole" este acela de a ne face sa induram relalitatea, chiar si obstacolele care ne imping oarecum cu gandul spre "prima oara".

| andrasstefan a răspuns:

Sa presupunem ca cineva te arunca intr-un lac unde sunt crocodili.Ramai cumva acolo ca sa sfarsesti pe post de desert? Sa presupunem ca sotul isi maltrateaza sotia.Carei femei ai place bataia? Si daca nici unei femei nu ai place bataia care inseamna suferinta atunci de ce sta sa o suporte? Simplu:pentru ca viata ei nu este in pericol chiar daca dintii din gura ei sunt doar o amintire frumoasa.Un sot nu o poate sfasia, un crocodil da.Nu conteaza cat poti indura ci conteaza ce poti face ca sa eviti sa induri pina la limita ta umana.Consider ca un om care renunta la asi schimba viata tine umbra la pamatul acesta degeaba, mai ales daca exista alte persoane care sa il traga in sus.A accepta suferinta nu este neputiinta ci pur si simplu nebunie.Asi putea enumera o multime de motive pentru care oamenii nu vor sa mai lupte.Sunt convins ca doamna sau domnisoara care a pus aceasta intrebare are probleme grave si ca pur si simplu aceasta intrebare ar putea fi tradusa cam asa:AM vreun motiv ca sa traiesc ca sa indur toate porcariile prin care trec? Cei de langa tine iti fac viata un calvar. Daca efectiv vrei sa ai un motiv ca sa traiesti atunci schimba cercul de prieteni in care te afli si cauta oameni asemeni tie.Atunci vei indura orice insa mult mai usor fiind ca nu vei fi singura.id mess:numaisuntsingur

| papusikatha a răspuns:

DA, cu siguranta DA, Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem duce, fericit sa fie cel care are boala, necazuri. caci el va fi cel vindecat.Niciodata sa nu spui De ce Doamne mi-ai dat? Ci de ce Doamne nu mi-ai dat, sa imi spal pacatele pe lumea asta, caci pe lumea cealalta va fi mai greu. Dumnezeu iubeste omul sarac, omul bolnav, omul cu necazuri, caci daca nu ne-ar fi iubit, nu ne-ar mai fi lovit cu astfel de probleme care sunt folositoare sufletului.

| MuJaRdIn a răspuns:

Viata este unoeri foarte zgarcita: trec zile, saptamani, luni si ani fara sa simti nimic nou. Totusi, odata ce se deschide o usa, o adevarata avalansa patrunde prin spatiul deschis. Acum nu ai nimic, iar in clipa urmatoare ai mai mult decat poti accepta. Daca traiesti pentru acel lucru, induri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om are un motiv sa traiasca si ar trebui sa lupte si sa indure orice,pentru asta. Uneori insa,problemele sint atit de mari si complicate,incit omul cedeaza psihic, nu se mai poate controla, clacheaza.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

99.99% nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@blondissima, pentru ca viata traita sub amenintare, injosire, cruzime, etc., se poate numi oricum, dar nu viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@blondissima laughing Pai, a trai implica automat faptul de a fi viu. Cu toate ca intrebarea ta este foarte vaga, eu am dezvoltat putin raspunsul cand m-ai intrebat "de ce?". Apoi, POC! Imi spui ca a trai nu inseamna a fi viu... Sa ma ia toti dracii daca mai inteleg ceva. De fapt, cred ca intrebarea ta a fost pusa pentru a lasa loc de speculatii, si de discutii nesfarsite big grin

| St3luta a răspuns:

Normaallll...de aia suntem oameni.nu in fiecare moment trebui sa avem o viata roz. avem si greutati sa invatam sa fim mai puternici