| blondissima a întrebat:

Conform Bibliei, Dumnezeu i-a zis lui Moise: Voi ridica pentru ei un Prooroc ca tine de la mijlocul fratilor lor, voi pune cuvintele Mele in gura lui, şi el va spune tot ce i-am comandat.
Profetul descris in versetul de mai sus trebuie sa aiba urmatoarele trei caracteristici:

1. El va fi ca Moise.

2. El va veni din poporul fratilor lui Israel, adica Ismaelitii.

3. Dumnezeu va pune cuvintele Lui in gura de profet si el va declara ceea ce Dumnezeu i-a poruncit.

"18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraţilor lor, cum eşti tu, şi voi pune cuvintele Mele în gura Lui şi El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu. "- sursa
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/17/Deuter onomul

Despre ce profet era vorba?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Intrând in polemica cu prea sfantul @ochila am uitat de intrebare, cred ca e vorba de prorocul Mahoamed in care se spune ca ingerul Gavril si-a pus vorbele lui Alah in gura lui in pestera unde isi petrecea recluziunea (un fel de pedapsa) anuala.
Intre Moise si Mahomed sunt asemanari in actiunile lor si amandoi au emis legi si coduri de de viata si Mahomed este ismaielit. Vad ca unii spune ca Isus, nu are nici-o legatura cu Moise care este "original blend" pamantean pe cand Isus este "original half" divin.

50 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai prea sfinte @ochila, stii care e adevarul? Biblia e o mare minciuna.
Cap. 6:1 Fiii lui Dumnezeu văzând ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit.
Cap 6:4 In vremea aceea s-au ivit pe pământ uriasi mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu incepuseră a intra la ficele oamenilor si acestea incepusera a le naste fii: acestia sunt vestiti viteji din vechime.
Deci in in urma incrucisarii dintre pamantene si fiii lui Dumnezeu s-a nascut uriasi!?!?
Cap 6:5 Vazand insa Domnul Dumnezeu ca rautatea oamenilor s-a marit pe pamant si ca toate cugetele si dorintele inimi lor sunt indreptate la rău in toate zilele.
Cap 6:6 I-a părut rău lui Dumnezeu ca a facut pe om pe pământ.
Si ne oprim aici,(dupa aceea urmeaza Noie si potopul cu tot tacamul de aberatii) insa nedumerirea mare este aceea că: despre ce oameni este vorba in nemultumirea lui Dumnezeu, aceia rezultati din impreunarea dintre fiii Lui si pământene iar rezultatul a fost "ca răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ" si atunci ne intrebăm, materialul genetic (fiii) al lui Dumnezeu nu era bun!?!? S-au creatia Lui personală, omul, s-au amandouă? Astept lămuriri de la credinciosi.

| Hombre a răspuns:

Xxx

| Hombre a răspuns:

Păi iti spun eu fă Leanţă, blonda cu pricina avea simtul umorului dezvoltat si ii placea tare să râdă, iar pre-romanii erau preocupati mai mult cu razboiele si când prindeau stătuţii cate o blonda îi dătea p*loşi măciuci de se uita aia in pasarica ca milogul in traista si de aia a preferat in final chinezii cu lula mica s-ă fie gâdilată.

| Hombre a răspuns:

Atunci dăunătorilor dati-le cu flit.rolling on the floor

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
Ce parere ai, crestinii sunt daunatori societatii, sau nu?

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
De ce? Argumenteaza.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
De ce? Argumenteaza.Eu cred ca daca ai avea dreptate, puscariile ar fi pline de crestini. Logic, nu? Si fii atent ca jignesti 90 la suta din poporul roman, care se declara crestin!

| EmaS a răspuns:

Aphawolf
Dar ce te face sa crezi ca tu detii adevarul absolut? Nu este acesta un aer de superioritate? Iti recomand sa citesti cartea:,,Si totusi Biblia are dreptate,, de Werner Keller. Datorita abordarii documentate a istoriei arheologiei biblice, demonstrand stiintific ca Biblia contine date reale.De-a lungul Marii Moarte si Marii Mediterane arheologii au descoperit atat de multe dovezi stravechi a celor spuse de Biblie incat oamenii de stiinta din cele mai variante domenii au putut sa prezinte pas cu pas explicatiile pentru istorisirile biblice.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
NEBÚN1 ~ă (~i, ~e) 1) și substantival (despre persoane) Care are tulburări psihice grave; care și-a ieșit din minți; alienat mintal; dement. ◊ ~ de cap se spune despre cineva care suferă de o boală mintală. Casă de ~i spital de boli psihice. Ești ~? se spune pentru a-și exprima dezacordul în legătură cu acțiunile, afirmațiile sau cu intențiile cuiva.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
Nu mi-as permite sa fac pe cineva nebun.Sunt cuvintele tale:Blondy, pentru mine nebunii sunt cei care sar din standard, cei care prin faptele si comportamentul lor sunt daunatori societatii. Ce as putea intelege la ei? Ca sunt bolnavi si trebuie tratati ca atare. Apropos de frica:eu urmez invataturile Lui din dragostea ce o port pentru El.

| EmaS a răspuns:

Proorocul cel promis este Mesia, adica Domnul Isus.Afirmatia din incheierea cartii Deutronomul,,potrivit careia,,In Israel nu s-a mai ridicat un prooroc ca Moise,pe care Domnul sa-l fi cunoscut fata in fata,,ofera lui Israel un context corespunzator pentru a anticipa venirea,,Profetului,,. Aceasta explica intrebarea pe care preotii si levitii,multi ani mai tarziu, au adresat-o lui Ioan Botezatorul.,, Esti prorocul?,,(Ioan21:1)De asemenea vedem reactia multimii cand a hranit cei cinci mii de oameni:,,Oamenii aceia cand au vazut minunea,pe care o facuse Isus,ziceau,, Cu adevarat, acesta este prorocul cel asteptat in lume.,,(Ioan6:14)Probabil ca si Filip se gandea la acest pasajcand l-a gasit pe Natanael si i-a spus:,, Noi am gasit pe acela despre care a scris Moise in lege, pe Isus din Nazaret fiul lui Iosif.,,(Ioan1:45)Chiar si femeia din Samaria a zis,, Stiu ca are sa vina Mesia cand va veni El are sa ne spuna toate lucrurile,,(Ioan4:25)Unii din norod cand au auzit aceste cuvinte, ziceau:Acesta este cu adevarat Prorocul.,,(Ioan 7:40)

| EmaS a răspuns:

Cristina
Ce inseamna bubuli? Sau a scris papusica aia de la avatar?

| EmaS a răspuns:

Apalwolf
Departe de mine gandul sa te fac nebun! Nu imi sta in caracter sa fac asta.Este raspunsul tau:
Blondy, pentru mine nebunii sunt cei care sar din standard, cei care prin faptele si comportamentul lor sunt daunatori societatii. Ce as putea intelege la ei? Ca sunt bolnavi si trebuie tratati ca atare. La fel si eu iti dau voie sa ma faci cum vrei tu daca poti sa imi demonstrezi ca eu prin atitudinea mea, prin comportamentul meu,prin modul meu de viata, prin felul in care ma raportez la semenii mei sunt periculoasa pentru societate.Dar eu iti spun daca fiecare ar face macar atat cat fac eu pentru cei din jur, iti garantez ca am avea o societate mai buna!

| EmaS a răspuns:

Cristina
Draga mea, nu uita ca eu sunt mai noua pe aici.Eu nu stiu despre cine este vorba.

| EmaS a răspuns:

Pai atunci sa-ti spun Cristin?

| EmaS a răspuns:

Draga blondissima
Probabil ca tu te referi la Duhul Sfant, dar aici este vorba cu siguranta de Isus.Citeste trimiterile care ti le-am dat.

| EmaS a răspuns:

Blondissima
Draga mea Duhul Sfant vine de la Tatal si nici El nu se incadreaza in cele trei categorii.Lucrarea Duhului Sfant este sa convinga lumea ca este pacatoasa,sa ne calauzeasca in tot adevarul,sa ne mangaie,sa ne dea putere,intelepciune, sa pricepem voia Lui Dumnezeu. Daca doresti, iti scot trimiteri din Biblie referitoare la Duhul Sfant.El va fi cu voi si in voi.

| EmaS a răspuns:

Blondissima
Daca nu crezi ca este vorba despre Domnul Isus, spune-mi care este parerea ta.Lumineaza-ma si pe mine.

| EmaS a răspuns:

Blondissima
Fiecare primim o lumina, vedem din alta perspectiva, si punand toate cap in cap putem sa ne formam o viziune mai ampla.Ne complectam unii pe altii.

| Alphawolf a răspuns:

Plina de nebuni, pardon, de profeti Biblia. Dar ce au prezis? Povesti!

| Alphawolf a răspuns:

Blondy, pentru mine nebunii sunt cei care sar din standard, cei care prin faptele si comportamentul lor sunt daunatori societatii. Ce as putea intelege la ei? Ca sunt bolnavi si trebuie tratati ca atare.

| Alphawolf a răspuns:

Blondy, nu avem un standard, dar am specificat cam ce numesc eu standard: "cei care prin faptele si comportamentul lor sunt daunatori societatii." Doar ca nu am folosit paranteze.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, in convingerea mea, foarte daunatori.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, e convingerea mea. Am spus adevarul(chiar daca este doar al meu). Eu nu-s curios ca jignesc 90% din populatia Romaniei daca asta este adevarul, daca stiu ca am dreptate.
Puscariile sunt pline mai mult de credinciosi decat de atei. Aproape toti care ajung la puscarie se pocaiesc. Sunt patetici.
Nu prin comportament crestinii sunt daunatori societatii, ci prin ceea ce sustin - religia cu tot ce cuprinde ea(biserici aproape pe fiecare strada, personal, piedici stiintei, actiuni bisericesti, moaste, exorcizari etc). Toata propaganda religioasa este, din punctul meu de vedere, anormala. Ea sustine superstitia, inlatura realismul, prosteste omul. Ea ii ataca slabiciunile omului(frica, dorinta, emotivitate, egoismul etc). Toate astea sunt sustinute de credinciosii religiosi, iar in convingerea mea ele sunt daunatoare societatii.

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, am specificat: "in convingerea mea". Deci din punctul meu de vedere. Bineinteles, ma pot insela, dar eu nu prea cred. Propaganda religioasa inspira frica! Daca tu sau oricare altcineva puteti sa-mi argumentati ca inspirand frica obtii rezultate bune eu imi schimb parerea!

| Alphawolf a răspuns:

Draga Blondy, afirmatia mea: "Daca tu sau oricare altcineva puteti sa-mi argumentati ca inspirand frica obtii rezultate bune eu imi schimb parerea!" este valabila pentru intreaga omenire(si pentru cele mai luminate capete).

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, nici vorba ca eu detin adevarul absolut, este doar o convingere. Asa cum tu ai impresia ca detii adevarul absolut, la fel si eu. Dar, decat sa ma ataci cu vorbe mai bine mi-ai argumenta ca gresesc. Argumenteaza-mi ca raspunsul meu adresat lui @blondissima este aberant. Omul pune un argument in discutie si nu primeste niciun contraargument valabil, doar povesti, sau se evita cu povesti. Nu asa se procedeaza. Cu povesti nu se poate castiga(eventual printre naivi).
Da-mi voie sa fiu sceptic la dovezile prezentate de Werner Keller. Eu am mai zis-o, eu nu neg istoria prezentata de Biblie, eu neg ideea povesti biblice.
Da Ema, sunt "nebun" pentru tine(daca asta doresti), dar chiar daca eu sunt nebun, tot nu inseamna ca cele zise de mine nu contin adevar. Povestea biblica inspira frica! Este un adevar! Demonstreaza-mi ca frica educa.

| Alphawolf a răspuns:

Blondy, nu-mi mai aminti ca-nebunesc...ma bagi in boala¨¸¸˝˝
PS: Nu m-am referit la tine in raspunsul anterior, ma refeream la discutiile mele pe acesta tema in general. Tu nu prea te bagi in asfel de discutii.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, ma indoiesc ca ai dreptate, ca definitia cuvantului "nebun" mi s-ar potrivi mie conform celor spuse de mine. Daca se poate demonstra ca comportamentul meu este daunator societatii sunt gata sa recunosc ca sunt nebun. Comportamentul unui nebun nu este cu semnul intrebari, el este doar deranjant, fara sanse de a fi productiv. Deci, nu stiu...

@CristinaFreacaMentaLista, ce sunt aia Bubuli? ai uitat sa lasi traducerea.