| anonim_4396 a întrebat:

Conform teoriei evolutioniste bazata pe pura intamplare si hazard TREBUIE omul sa iubeasca?

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Și câtă iubire mai e în lume...Nu știu dacă trebuie sau nu însă nu știu nici măcar dacă a fost hazard. Degeaba caut explicații la ceva ce nu știu, nu sunt un geniu, iar asta știu. Nu mi se pare dovadă de inteligență nici să o dai pe Gică Contra dar nici viceversa.
Văd că te-a prins rău de tot mania TPU laughing

| drutzix a răspuns:

Teoria evolutiei nu e bazata pe hazard, mai incearca

| drutzix a răspuns:

Si daca esti asa curios. Da teoria evolutiei are o explicatie pentru sentimentul de iubire

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Inseamna ca tu NU cunosti bazele teoriei evolutioniste.

"HAZÁRD, hazarduri, s. n. Împrejurare sau concurs de împrejurări (favorabile sau nefavorabile) a căror cauză rămâne în general necunoscută; p. ext. INTAMPLARE neprevăzută."

Teoria evolutionista impreuna cu teoria Big Bang se bazeaza pe PURA INTAMPLARE sau pe HAZARD. HAZARDUL nu are nimic de a face cu legi fizice sau evolutioniste precum supravietuirea celui mai adaptat. Cand vorbim de fenomene repetitive sau periodice vorbim de fapt de stabilitate. Hazardul nu are nimic de a face cu fenomene repetitive sau periodice sau cu stabilitatea.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Care este acea explicatie?

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragostea ajuta la inmultire, ajuta la cresterea copilului, ajuta la intarirea legaturii dintre membrii familiei si incurajeaza cooperarea.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Hazardul nu tine cu nimic adica e impartial. Hazardul sau haosul nu tine nici cu iubirea nici cu cooperarea nici cu necooperarea nici cu viata nici cu ura nici cu familia nici cu copiii nici cu guvernarile nici cu legile nici cu materia nici cu antimateria nici cu viata nici cu moartea nici cu binele nici cu raul. Interesant este ca teoria "mama" Big Bang a teoriei evolutiei are la baza haosul sau hazardul iar acum cand este afirmata evolutia hazardul sau haosul este NEGAT cand el aparent exista in aceeasi masura si azi odata cu studierea fizicii cuantice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform teoriei evolutioniste omul NU trebuie neaparat sa iubeasca. Ori iubeste ori NU iubeste este acelasi lucru adica PURA INTAMPLARE!

Conform teoriei creationiste intrebarea de mai sus seamana cu urmatoarea intrebare: "Trebuie sa pui roti la automobil? Cine poate da raspuns la aceasta intrebare? Constructorul sau clientul sau ambii?"

Care dintre cele doua teorii sunt rationale SAU care au un sens sau o logica?

| RandyMarsh a răspuns:

Daca e sa vorbim strict din perspectiva evolutionista totul se reduce la binele speciei.
Iubirea permite legarea unor relatii solide ce faciliteaza supravietuirea si cresterea copiilor.

| Rimidalvv a răspuns:

Raspunsul intrebari tale se poate adresa cu o alta intrebare,

Poate omul sa creasca copii fara sa ii iubeasca?
parerea mea este ca raspunsul nu este unul alb sau negru, este undeva in mijloc. ca sa-ti raspund mai direct la intrebare pot spune: Nu si Da.