| chelstone a întrebat:

Conform teoriilor biblice omul a fost creat in a 7-a zi de cand dumnezeu si-a inceput creatia. Insa cu totii stim ca au existat si dinozauri pe acest pamant, moment in care oamenii nu existau, deci biblia minte. Atat timp cat existenta dinozaurilor a fost dovedita, si acestia au trait cu mult inainte ca oamenii sa apara, deci toate cele scrise in geneza din biblie cad, deci cade toata biblia. Acum sa vad cum o sa ma mai contrazica ultrasii religiosi, sa vad cum neaga realitatea evidenta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti sunt mincinosi, iar eu detin adevarul absolut! Ce ma distreaza fazele astea, in care pretinsii credinciosi sparg seminte pe paginile Bibliei, si comenteaza ca niste babe stafidite despre "curva aia a lu' Fanica, aia din capu' satului". Mergeti ba la munca, ajutati-va semenii la necaz, si lasati credinta in suflet, n-o mai fluturati pe site ca niste catele in calduri!
Nu sunt o persoana religioasa, dar cand ii vad pe unii cum canta la trompeta fara sa aiba habar ce-i aia "octava", imi vine sa-i pun in genunchi si sa-i spovedesc ca pe niste fetite de centura. Damn!

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai mai pufule? 13? care realitate evidenta? de acum jdemilioane de ani? A saptea zi Dumnezeu s-a oprit din lucrul sau, nu a facut omul.si a sfintit ziua respectiva, ca zi de odihna.si cine te-a obligat pe tine sa crezi biblia? daca mie-mi place sa cred in minciuna asta, care-i problema ta? de ce te-as contrazice? ai dreptate fatul meu. Dumnezeu e al tuturor.ca nu-l vrei tu e alta ceva.nu ti-l baga nimeni pe gat, si nici el nu te forteaza sa crezi.in schimb are grija de tine zilnic sa te trezesti dimineata, sa l poti denigra, si batjocori. uite eu unul sa-ti iau dinozaurii in p.a.fiindca oricum nu are mare importanta.dar daca mori azi sau peste 50-60 de ani are importanta? nu esti decat un a; lt carcotas in privinta celor religioase de parca de asta nu puteti voi sa va mancati scrumbia azi, ca va sta biblia in gat.vedeti-va mai baieti de treaba si de florii sau de onomasticele voastre si lasati pe Domnul cu treburile lui.ce nu e loc? chelstone? daca tot nu are atata importanta pentru tine, ce atata efort?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cazut pe spate si ma minunez.Cum naibii e posibil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... si inca rad cu gura in jurul capului...

| Bobina91 a răspuns:

Bai marilyn manson ia si documenteaza-te mai bine un pic si apoi faci astfel de afirmatii... Biblia spune de dinozauri, numai ca nu ii numeste "dinozauri". ii numeste dragoni, balauri sau serpi si acestia au coexistat cu oamenii doar ca au disparut din cauza vanarii lor excesive si potopului lui Noe. te rog sa te mai informezi cu privinta la veridicitatea bibliei si sa nu mai faci astfel de afirmatii in necunostinta de cauza!

| chelstone explică (pentru Bobina91):

''au disparut din cauza vanarii lor excesive si potopului lui Noe''
Hai nu zau?! Si cine vana dinozaurii?! Oamenii?! laughing
Potopul lui Noe, n-am stiut pana acum ca Noe a avut un potop dar in fine. Potopul lui Noe?! Pe langa faptul ca a salva toate speciile de animale cu ajutorul unei ambarcatiuni e ceva imposibil, asta si in conditiile in care Noe era un simplu meltean asa ca si tine, eu din cate imi aduc aminte dumnezeu i-a dat prunca lui Noe sa salveze cate doua exemplare din toate speciile, deci inclusiv dinozauri, tocmai pentru asigurarea perpetuarii speciei, asa ca acesta nu este un argument al disparitiei dinozaurilor.
Apoi, de la inceputurile timpurilor, adica de atunci cand oamenii locuiau in pesteri, acestia au ''pictat'' pe zidurile din pesteri o multitudine de animale, dar niciodata vreun dinozaur sau ceva ce sa semene cu acestia.

| erdna a răspuns:

Ziua 1: lumina
Ziua a2a: cerul
Ziua a3a: pamantul(uscatul) si marile, vegetatia
Ziua a4a: soarele, luna si stelele
Ziua a5a: animalele, toate vietuitoarele de care misuna apele si orice pasare inaripata.
Ziua a6a: omul
"Astfel au fost sfarsite cerurile si pamantul si toata ostirea lor."
Ziua a7a: ziua de odihna

Si mai departe scrie:
Geneza 2:4 "Aceasta este geneza cerurilor si a pamantului, cand au fost create;"
Mai departe explica cum l-a creat pe om, mai amanuntit, tot ce s-a intamplat in ziua a 6a. In Geneza 1:26-27 spune doar ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lor, iar in Geneza 2 scrie cum l-a facut pe om, partea barbateasca mai intai, "si Domnul Dumnezeu a luat pe om si l-a asezat in gradina Edenului, ca s-o lucreze si s-o pazeasca". Apoi Dumnezeu a facut ajutorul potrivit pentru om, femeia.
Foarte simplu, doar ca oamenii au tendita sa complice tot ce este scris in Biblie, cand de fapt Dumnezeu a scris-o ca noi sa o intelegem exact asa cum este ea scrisa. Este adevarat, nu toti oamenii o inteleg, pentru ca sunt orbi din pct de vedere spiritual, dar cine isi doreste cu adevarat sa Il cunoasca pe Dumnezeu, cere lumina de la El si astfel va intelege Biblia exact cum a fost menita sa fie inteleasa.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze si sa ne lumineze pe fiecare in parte!

| Polozache_Florin_1964 a răspuns:

1 Ianuarie 2014. discutile purtate cu intrebari si raspunsuri, au fost in anul 2011. Prieteni nu este gluma sau imaginatie religia, este lucru adevarat. Apa care noi o folosim in diferite moduri, este apa vie, la fel si religia. daca mai se uita cineva pe acet site, o sami spun si eu cunostinta acumulata, voi fi foarte scurt. Geneza cap 1, relateaza facerea lumii si pe intaiul om,, Adam,, mai departe scrie in biblie : ziua intai, ziua a doua, si asa mai departe pana la ziua a seaptea, in aceste zi asa vezi omul facut in ziua a sasea le vezi ordinea care a fost facute. capitolu 2 doi este cheia intelegeri. Iata istoria pamantului Daca vreai sa afli ca dinozauri erau mai inainte de om citeste si vei afla./ De la Adam, pana in anul 2014 este 6014 ani sursa informatiei este Scriptura.