| VladHapsan a întrebat:

Credeti cu adevarat in Dumnezeu? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Nu cred in povesti.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cred in Dumnezeu fiindca natura NU ESTE o entitate inteligenta sa poata creia viata atat de complexa. Fiintele de pe pamant sunt in general (majoritar) COMPLEMENTARE (mascul si femela), natura nu putea creia asa ceva. Bing Bangul este alta snoava, NIMICUL nu poate exploda NICIODATA, singura alternativa este ca o fiinta (Dumnezeu) sa fi creiat totul iar daca citesti Biblia poti intelege ce si cum (totul e sa te duca si mintea putin), nu ca amaratii de asazisi intelectuali atei, samd.

| RAY a răspuns:

Defineste ce inseamna termenul dumnezeu,pe viitor scrie un creator,entitate sau cum definim noi pe acel creator ca asa nici nu stim ce sa raspundem,vad ca cineva scrie ca evolutia nu e adv si de asta crede in dz uita ca biserica catolica accepta evolutia iar cea ortodoxa e neutra,in fapt evolutia tine de stiinta,cunoastere nu de ateism,teism,deism ateismul nu este o convingere,dogma,religie, credinta,stiinta,nu are legatura cu big bang,evolitia,un ateu nu crede atat,asa cum un crestin nu crede in zeus asa un ateu nu crede in iahve,iisus simplu,un crestin nu are nevoie de evolutie,big bang sa nu creada in zeus,indiferent daca e adv big bang,evolutia ele nu dovedesc ca exista sau nu un creator,eu personal nu cred,apropo e mare diferenta intre a crede si a stii,una e sa crezi alta e sa stii,eu cred in zana maseluta dar nu stiu daca exista, e la fel si cu iahve poti crede dar de stiut nu stie nimeni, desi suntem agnostici cu toti si teisti si atei, cat despre mine eu nu cred in iahve, este personificarea acelor vremuri, daca iti face bine poti crede dar nu impune credinta ta altora

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred.
Pentru că este o poveste.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred, dar poate nu chiar in Dumnezeul de care spui tu aici. Asa ca, pentru a nu duce la alte controverse... ce intelegi tu prin Dumnezeu si apoi iti spun daca cred sau nu.

Acest concept este inteles de multe persoane in diferite feluri, daca ne gandim ca un om cu barba care judeca fara mila acolo sus... nu chiar. Existenta nu poate fi explicata, absolut nimeni nu stie raspunsul la asta. Cu alte cuvinte existenta este totul, tot ce cunoastem noi. Iar cu inca alte cuvinte, aceasta existenta este Dumnezeu. Inca de la prima particula si pana la ultima din univers, sau dincolo de el, din necunoscut, totul se leaga si face parte din existenta.

Nu putem sa Il percepem pe Dumnezeu ca un om, ca noi... pentru ca atunci si pe El l-ar fi creat cineva. Nu suntem in postura sa stim raspunsul. Poate ca nu este un raspuns. Pana la urma raspunsul in sine, ca termen intrinsec, este tot inventat de noi.

Acestea fiind spuse, cred in El.

| Celcestietot a răspuns:

Uita-te in istorie si apoi vei vedea daca Exista sau nu.

| VladHapsan explică (pentru Celcestietot):

Daca privim istoria nu, nu exista.

| Celcestietot a răspuns (pentru VladHapsan):

Potopul, piatra spartă din Biblie, cele 300+ profeții cu privire la Iisus, profeții care s-au împlinit și se împlinesc s-a.m.d.

| Meme10Memu a răspuns:

Majoritatea fosilelor indică stabilitate în rândul viețuitoarelor pe parcursul unor perioade lungi de timp. Dovezile nu arată că un tip de viețuitoare ar fi evoluat dintr-un alt tip de viețuitoare. Structurile anatomice distincte apar brusc în arhiva fosiliferă. Noile trăsături apar, de asemenea, brusc. De exemplu, liliecii care folosesc ecolocația nu au nicio legătură evidentă cu vreun strămoș primitiv.

| Digikey a răspuns:

Chiar daca Biblia este o farsa, asta nu inseamna ca totul se limitaza la materie.De fapt materia este energie condensata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Digikey):

Iar de fapt energia condensată nu mai are nimic de a face cu Dumnezeu de la Big Bang încoace, chiar dacă Big Bangul e o farsă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred deloc. Insa cred ca Biserica Originala (Catolica) e Ok pentru viitor. Nu ca as vrede in vreun omulet imaginar., insa noi oamenii avem nevoie de cineva sa ne conduca. Ps nu sunt Catolic dar am cunostinte in istoria religiei

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cred în Dumnezeu, fără de Care nicio existență nu poate fi explicată, a lucrurilor și a ființelor, a lumii văzute și a celei nevăzute. Dumnezeu este principiu creator pentru noi oamenii; pentru Fiul este principiu prin naștere mai înainte de veci iar pentru Duhul Sfânt prin purcedere din Ființa Sa.

| GicaGigekGica a răspuns:

Sa zicem ca Universul a fost creat prin evolutie. A explodat o stea care in miliarde de ani au aparut planete si fiinte. Problema e cine a creat steaua care a explodat, nu e asa?
Acum o sa ziceti: Da, dar daca Dumnezeu a creat lumea cine l-a creat pe Dumnezeu?
Nici o teorie nu e precisa, dar totusi noi EXISTAM. Deci cineva sau ceva ne-a creat, asa ca din aceste doua teorii doar una e corecta! Prima teorie: nu poate sa demonstreze nimeni ca a existat acea stea veodata. Pentru ca asta s-a intamplat acum miliarde de ani
A doua teorie: Daca exista Dumnezeu poate sa se demonstreze. Logic, ceva ce exista se poate demonstra, chiar daca dulceata divinitatii sta in credinta si nu date fixe care oricum nu ne-ar ajuta sa stim de unde vine si ce face Dumnezeu. Dar sa zicem ca Dumnezeu nu vrea sa arate tuturor oamenilor ca el exista. Dar credinciosi daca nu ar fi asistat la minuni si Dumnezeu nu i-ar fi ajutat in viata oare nu s-ar fi pierdut in atatia mii de ani ideea de Dumnezeu? Adica sa te inchini la un zeu inexistent atatia ani te-ar descuraja. Acum fiecare are parerea lui, asta e parerea mea! Eu acum ceva timp ma gandeam care din aceste doua variante e adevarata si am ajuns la raspunsul acesta. Dumnezeu exista!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Noțiunea de Divinitate există și în zonele unde Biblia sau misionarii nu au ajuns niciodată, și a existat dintotdeauna (conform dovezilor arheologice și istorice), atât noțiunea cât și interacțiunea, în diferite moduri și denumiri. Statistic vorbind, și cei care cred, și cei care nu cred, uneori ori o duc bine, alteori o duc rău, bucurându-se însă toți de "liberul arbitru", referitor la deciziile și comportamentul lor.

| VladHapsan explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. In continuare cred cu desăvârșire ca Dumnezeu este pur si simplu o poveste.