| axelfcrazyfrog a întrebat:

Credeti ca viata este o lupta? un chin? La ce folos viata, pana la urma ne nastem, crestem, mancam, mergem la wc, uneori ne simtim rau, alteori avem impresia ca suntem fericiti...Cand esti mort nu-ti trebuie dragoste, mancare, nu ai nevoie de haine scumpe la moda, nu suferi ca n-ai noroc si esti un batut de saorta, nu ai nevoie de nimic, te odihnesti in pace fara stres si griji asa cum este aceasta "viata"...

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Mai bine sa traiesti si sa ai acele "griji" decat sa fii mort. Asta ii da pigment vietii. Pentru dragoste merita sa lupti oricat, de exemplu. Viata este ceva frumos dar doar daca are inclusa in ea si sentimentul de iubire.

| axelfcrazyfrog explică (pentru T0T):

"Viata este ceva frumos... dar doar daca este inclusa in ea si sentimentul de iubire..."

7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Traiesti pe acest pamant putin, dar ai obligatia sa realizezi ceva in viata asta scurta, sa revolutionezi, sa lasi ceva in urma, astfel, asigurandu-ti nemurirea - prin faptele tale, ramai mereu viu. Eminescu spunea ca geniul scapa de noaptea uitarii. Acesta e scopul vietii.

| SkyPilot a răspuns:

Viata are si momentele ei frumoase pentru care merita lupta si chinul.
Cat despre moarte, nimeni nu s-a intors de acolo ca sa ne spuna daca exista o alta lume si cam cum ar fi acolo.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pentru o persoana ca mine, as putea zice ca da, viata e o lupta. Dar daca am venit pe acest pamant, am de gand sa traiesc pana imi voi da duhul. Mai devreme sau mai tarziu tot mori. Si nu mi se pare viata un chin, e chiar amuzanta. Eu rad de ea, ea rade de mine...

| suffarstar a răspuns:

Viata poate fi orice.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Se poate sa fii deprimat acum. datorita faptului ca nu ai rezolvat anumite probleme in viata ta ce te impiedica sa te si bucuri de ea. "Cand esti mort nu-ti trebuie dragoste" e o greseala aici. e ca si cum presupui ca omul e mort dar inca mai exista. el nu exista. deci nu are cui sa ii trebuiasca sau nu dragoste.

| a3e6u9 a răspuns:

Toți oamenii mor dar nu toți oamenii trăiesc.