| gemeni6226 a întrebat:

Am citit ca o persoana care rade la orice, prea mult, e goala in interior(asa spun psihologii). Cum interpretati voi ca cineva este gol, goala in interior?(eu cam intuiesc dar as dori sa citesc si parerile voastre).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cei care nu rad mult si nu vorbesc mult pot fi goi in interior. Cum e cazul meu. Poate in mod natural avem tendinta sa ne ascundem partile cele mai sensibile cum este sufletul. Cateva imagini:
https://ro.pinterest.com/pin/740631101201336906/
Punem o masca fericita pentru a fi pe placul societatii care ne vrea cat mai zambitori.
O persoana este goala in interior cand simte ca nu poate iubi sau nu primeste iubire, acea iubire dupa care tanjeste foarte mult.
Imi place foarte mult autorul Kafka pentru ca si el a alergat toata viata dupa iubire, dupa intemeirea unui camin. Nu a primit iubire din partea tatalui sau tatal isi manifesta foarte prost iubirea parinteasca. A avut mai multe logodne pe care le-a rupt. In poze Kafka apare aproape mereu zambitor dar stiind viata lui si ce a scris stim ca nu a fost prea fericit. In poze degeaba vrem sa parem fericiti, peste ani stim ca nu am fost asa. Putem pacali pe altii care ne vad pozele dar noi stim povestea din spatele cortinei

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prostii zic psihologii

| gemeni6226 explică (pentru mgtow):

Din raspunsurile tale(la alte intrebari) am dedus ca esti unul cu mare trecere la femei.Asa ca tu nu trebuie sa-ti bati capul nici cu psihologia nici cu filozofia.De as avea asa trecere ca tine nu as mai sta pe TPU.

| mgtow a răspuns (pentru gemeni6226):

Cum trecere?

| gemeni6226 explică (pentru mgtow):

Adica succes.Ai la femei citi vrei tu.

| mgtow a răspuns (pentru gemeni6226):

O sa fiu diplomat mai ales imi place sa respect persoanele in varsta, orice om ca mine care traieste singur si zice ca are femei la greu in patul lui minte, nu e usor pentru noi sa gasim des ocazii de o noapte competenta e mare si complexa. Nu am incredere in casatorie sau ceva de durata pentru ca stiu ca ma va insela sau ma va folosi ca un obiect de aia sant asa, uneori mi-e greu sa ma aflu in situatia asta dar continui sa trag mai departe cu bune si cu rele. Ne mai auzim pe aici

| gemeni6226 explică (pentru mgtow):

Nu am vrut sa te supar si mulțumesc pentru sinceritate.De acum incolo te voi respecta pentru acest lucru.O zi frumoasa.

| RAY a răspuns:

Traim intr o lume ipocrita, falsa, prefacuta, mincinoasa, egoista

| Freya1 a răspuns:

Da se spune ca de multe ori în fața zambeteleor se ascunde de fapt tristețea.Am avut o dată o discuție prostească cu cineva, ca daca ar fi sa fac schimb de corpuri cu altcineva ne-ar diferenția? Si atunci mi s-a spus ca da, ar putea sa faca diferenta printr-o singura chestie, si aia ar fi ca eu zâmbesc mereu.Niciodata nu poti sa stai sa te uiti la mine un timp fara sa zâmbesc, chiar dacă nu avem tangente, sau nu te suport in momentul in care interactionez cu tine zâmbesc, iar de ras rad la toate prostiile.Deci,cumva insemna ca si eu la randul meu sunt goală pe dinatru.
Asta nu inseamna ca esti un om rau neapărat, sau ca nu iubesti.Ba din contra, ai sentimente, esti un om bun dar trist si împovărat de greutăți si amintiri.

| gemeni6226 explică (pentru Freya1):

Cand am pus aceasta intrebare m-am gandit la o colega care a suferit f mult in viata ei si sufera si acum si mereu gaseste tot felul de motive sa rada si de chestii de care eu nu as rade deloc.Are un prieten care numai se foloseste de ea nu o respecta si totusi numai de el povesteste cat e ziua de lunga si din 8 ore de servici 6 ore rade de toate prostiile in timp ce noi restul nu gasim motive sa radem.

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

Bine,aici poate sa fie si altceva la mijloc. Uite eu spre exemplu, zâmbesc si rad pentru a încerca să mă relaxez in anumite situatii si ca sa nu fac anumiti oameni sa se simtă prost la fel cum poate si eu m-am simtit in decursul anilor in anumită situație etc.Dar mai sunt si alt gen de persoane ce nu prea judeca limpede.Si eu cunosc o persoana ce ii seamănă celei descrise de tine, doar ca are mici probleme din punct de vedere psihic.Deci,e o mica diferenta in a fi veselă si zâmbitoare din politețe si pentru ati acunde suferință si a fi un om cu probleme ce nu conștientizează gravitatea situației si penibilul.
Am avut o prietena in copilărie ce mereu încerca să râdă tare pentru a atrage atenția asupra ei, făcea glume neamuzante si râdea la toate prostiile.Era luată la mișto de cele mai multe ori si ori nu realiza ori încerca să pară nederanjata ca sa fie pe placul celorlalți si râdea si se amuza si ea de acele tampeni.Era in zadar sa ii explic anumite lucuri pentru ca pana pe la 18 ani ea a fost tot necoapta.
Conjunctura a facut sa ne separăm (probabil si din nepotrivire de caracter) si sa nu mai rămânem prietene.Doar ca era vecina mea, deci vrând nevrând aflăm lucuri despre ea.Intr-un tarziu, cand a constientizat ce viata are si probabil de problemele pe care le întâmpină (după o despărțire sau ceva) a încercat să se sinucidă.Sa dus într-un parc de copii si sa spânzurat cu un cablu de un melc din ala de cățărat, dar doi copii de la mine din bloc au gasit o la timp si au tăiat cablul.Acuma este plecată pe dincolo, nu pare nici acum chiar în toate mințile dar apreciez un lucru, lucreaza pentru niște fundații si ajuta familiile si copii cu probleme sau săraci.

| gemeni6226 explică (pentru Freya1):

Pai da vezi eu la asta m-am gindit si am avut in fata ochilor cum ai avut tu prietena din copilarie, asa se manifesta si colega mea, la ea m-am gindit cand am postat acest lucru. Ceea ce stiu despre ea este ca a fost abandonata de parinti crescuta la casa de copii ramasa gravida la varsta de 19 a luat-o de nevasta cineva din mila dar pentru aceasta mila a persecutat=o toata viata si abia acum la 42 de ani anul acesta a reusit sa divorteze de el traieste in concubinaj cu cineva dar din cate mi-a povestit despre omul cu care traieste in concubinaj toata ziua isi bate joc de ea deci a nimerit din put in fintina imi pare foarte rau de ea dar noi ce sa facem si da ii place sa iasa in evidenta cred ca pentru ca macar la servici sa fie ok cu lumea pentru ca deja toti ne-am saturat ca altceva nu are de povestit decat despre prietenul ei altii despre proprii copii nu povestesc atit ca el despre fiinta asta.Din cate povesteste o foloseste ca pe o cirpa.Nu e ok deloc.

| SG1995 a răspuns:

Nu știu ce psihologi zic asta, poate cei de duzină, cum interpretez? Destul de simplu: mai întâi să stabilim o chestie nu "există gol pe interior", de fapt senzația de gol interior, e o senzație doar, e senzația că îți lipsește ceva sau cineva din viața ta, deci practic golul interior e un alt nume pentru depresie.
Și deși ceea ce se spune despre oamenii care râd mult, că încearcă printr-un umor excesiv să își distragă problemele psihologice și emoționale cu care se confruntă, nu tot deauna, un simț al umorului excerbat este corelat cu depresia. De fapt se pot face niște studii clinice excelente pe tema asta, dacă cumva nu s-au făcut deja.

| Nemessys a răspuns:

Mie persoanele de genul ala mi se par ca o fac din reflex, fara a fi ceva amuzant, pur si simplu asa s-au obisnuit si nu e ras. natural ca sa zic asa. La fel ca zambetul. Cand intalnesti pe cineva, nu zambesti ca te bucuri sa o vezi, ci zambesti din reflex ca,, sa dai impresie buna". Si de aia multe persoane serioase si sincere, sunt confundate cu persoanele triste / arogante sau ca,, au ceva cu ei"

| StrongHeart a răspuns:

Adica atunci cand nimic nu te mai impresioneaza,nimic nu te mai bucura,ai multe goluri,lipsuri,lucruri pe care nu ai reusit sa le duci la capat,poate relatii distruse,etc.
Poate sa fie afara soare,frumos,pentru tine tot ploaie e. Poti sa ai oameni minunati in jurul tau,tu ii privesti cu dezinteres sau dispret desi ei iti doresc tie binele.
Totul pleaca de la atitudinea noastra,perspectiva din care privim lucrurile,daca alegem sa privim partea goala a paharului sau pe cea plina.
Psihologii au dat un nume acestei stari si anume depresia.Ea poate sa fie scurta,cu totii trecem prin momente de depresie intr-o viata de om,sau in cazuri mai grave poate sa dureze chiar si ani de zile.
Oamenii se feresc sa aiba in jurul lor o persoana depresiva pentru ca le poate afecta negativ viata.
Eu consider ca oamenii depresivi trebuie lasati in pace sa isi rezolve problemele sau nebuniile interioare,sa isi analizeze comportamentul,sa se uite bine in oglinda,sa indentifice monstrul din ei si sa se schimbe ei singuri.
Doar atunci poti sa-i ajuti,cand ei deja au initiativa,si totul e destul de usor de acolo.Dar daca esti depresiv si te complaci,nu te ajuta nici psihologu',nici pastilele de la psihiatru nici popa cu mataniile.Tu singur trebuie sa depasesti momentul.
Nimeni nu ne educa despre cum sa facem fata vietii,in scoala inveti multe lucruri esentiale si multe porcarii care nu te ajuta,in loc sa inveti cum sa iti gasesti vocatia sau un loc de munca,cum sa platesti o taxa,cum sa te descurci daca autoritatile din sistemul legal te nedreptatesc,sau daca esti discriminat,cum sa scapi de o bataie fara sa apelezi la violenta,prin vorba buna, cum sa scapi de o dependenta si multe alte probleme cu care ne confruntam in viata noastra cotidiana.
Suntem bombardati cu informatii inutile sau false de mici si nu stim mereu sa le filtram, plus ca se pune foarte mare accent pe aparente, e o lume destul de falsa in care trairile interioare pentru multi nu conteaza ci ce masina ai, daca ai un job bine platit sau cum arati fizic, ceea ce e total absurd sa pui niste standarde atat de inalte pentru milioane de oameni, foarte putin ating standardele astea fara sa o dea in bara, adica sa recurga la infractiuni.Plus ca lumea e destul de nedreapta si de multe ori e vorba de sansa.
Daca ai avut norocul sa te nasti intr-o familie bogata,viata ta e foarte usoara si nu te confrunti cu depresia,pe multi ii baga in depresie daca nu au ultimul model de iphone sau mai stiu eu ce fite,cand sunt oameni care au dus vieti cumplite si niciodata nu s-au plans.
Deci sa fii gol in interior de multe ori depinde de tine,depinde si de sansa,dar in ultima instanta tu poti sa iti schimbi viata in bine cu putina ambitie,sunt impotriva egalitatii,nu cred ca oamenii daca ar fi toti egali ar fi un lucru bun,e ceva imposibil de realizat,in primul rand de aia nu a functionat marxismul,dar cred ca orice persoana indiferent de circumstante si ce obstacole i-ar pune viata in cale,are dreptul sa isi doreasca sa se schimbe si sa faca ceva constructiv cu viata lor,indiferent de sex,nationalitate, nivel de educatie, situatie financiara, situatie legala, orientare sexuala, culoarea pielii sau de credinta sau nu in spiritualitate si alegerea de a participarea sau nu in religie organizata.
Concluzionez ca daca esti gol in interior, asa esti tu, si e total vina ta si nu ar trebui sa te agati de lucruri exterioare care sa iti ofere un colac de salvare ci sa te lupti singur cu tine si sa evadezi din inchisoarea mentala in care te afli.

| gemeni6226 explică (pentru StrongHeart):

Raspuns ce m-a impresionat profund.Pacat ca nu mai pot da inca o funda.Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo a răspuns:

Posibil sa fie chiar invers adica cei goi pe interior nu rad mai deloc pentru ca se simt nefericiti.

| Anonimus107 a răspuns:

Prostii! Si eu rad foarte mult fie ca e amuzant sau nu, dar îmi place sa fiu un om fericit toata viata decat sa fiu trist. Rasul e sanatos, doamna! Chiar dvs nu stiati? Nu inteleg de ce puneti întrebarea stupida? Psihologii is prosti la cap cand spun de chestiile astea! Cica e goala la interior, nu inteleg asa zis "profesionisti" care fac meseria asta degeaba

| gemeni6226 explică (pentru Anonimus107):

Si mie imi place sa rad mult dar cand am pus aceasta intrebare m-am gandit la o colega de la servici care a suferit toata viata ei sufera si acum si povesteste niste lucruri ce eu nu as accepta niciodata in viata mea si de care ea rade.Si in cele opt ore de servici ea rade 6 ore pe cand noi toti ceilalti nu gasim nici un motiv de a rade.Eu la asta m-am gandit.Nu ca nu-mi place sa rad(zilnic caut videoclipuri sau filme ce ma fac sa rid) si nu le place si altora dar din ce gaseste ea sa rada eu nu gasesc deloc sau maxim zambesc.

| gemeni6226 explică (pentru Anonimus107):

Nu stiu ce te ai ennervat in halul asta de intrebare nu era atac la persoana eu m-am gandit la o colega anume de a mea si atat.Tot acolo unde am citit acest lucru mai scria si faptul ca cine se ennerveaza din orice chiar si din lucruri marunte duce lipsa de dragoste, cine maninca mult e tensionat si cine doarme mult e trist.La sfarsit scria:incearca sa intelegi oamenii.A fost scris asta in pagina de pe Facebook revista sufletului am postat o mai departe si am primit multe like uri.

| Anonimus107 a răspuns (pentru gemeni6226):

Scuze dna, nu m-am enervat din cauza dvs, ci psihologii aia care habar nu au de meserie, pur si simplu ma enerveaza atat. Nu va suparati ca am scris asa, nu am vrut sa va jignesc! Si da, imi dau seama ca colega dvs a suferit, daca ea rade la toate prostiile, inseamna ca incearca sa uite toate problemele, asa patesc si eu de multe ori, vreau sa uit tot trecutul... Mmm daca mai are o problema mare si nu a putut sa uite, nu stiu ce sa zic eu... poate s-a intamplat ceva ce nu v-a spus mai multe, prietenul ei o provoaca cu ceva si nu mi se pare normal

| Anonimus107 a răspuns:

Daca persoana e goala la interior, ar rade? Nu cred! Depinde de cineva daca reuseste sa o faca sa rada, nu ea singura de la glumele care nu sunt deloc amuzante presupun