| XxXxAlessiaXxX a întrebat:

Cum descrieti perfetciunea?

Răspuns Câştigător
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

◕ Nu poate fi descrisa.

◕ Dar exista.

◕ Lucrurile care sunt perfecte.

◕ Sunt asa de perfecte, incat nu le mai vedem.

◕ Dar daca nu vedem perfectiunea, nu inseamna ca nu exista.

◕ Exista, dar se ascunde in alta perfectiune.

◕ E un puzzle in alt puzzle.

◕ Si pana la urma daca e asa

perfect,

nu poti sa iti dai seama ca e

perfect deoarece nu mai vezi

greseala.

54 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Un ideal pe care nimeni nu l-a atins vreodata si nu o sa-l atinga.Ci apartine numai de Dumnezeu, numai Dumnezeu l-a atins.

| XxXxAlessiaXxX explică (pentru AvalohAlyn):

Mai oamenii, prostia voastra devine extrem de enervanta pe cuvantul meu.Imi fac nervi citind raspunsurile voastre.Eu credeam ca cel putin 2% din creierul vostru e functionabil dar sunteti legumestraight face. Trebuie sa va desenez? Voi nu sunteti in stare sa pricepeti ca eu am zis ce inseamna pentru. voi perfectiunea nu am intrebat daca exstista perfectiune, daca perfectiunea poate fi atinsa.Ma enerveaza prostia din voi copii, sunteti foarte obositori.Eu am intrebat ce inseamna pentru. voi perfeciunea, cum o descrietinu daca exista sau poate fi atinsa. Aveti capul rotund si mintea in colturi.

| rody5 a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Pentru tine ce inseamna perfectiunea? Ca vad ca tot intrebi dar nu ai comentat nimic din ce am spus noi, tu la ce concluzie ai ajuns? Dezvolta ideile decat sa jignesti. Tu te crezi perfecta? laughing

| harciog a răspuns:

Ceva care stiu toti ca nu exista dar, paradoxal, pe care o cauta toti.

| Sentinel a răspuns:

Dezbraca omul de nume, dezbraca-l de viitor si de trecut, dezbraca-l de conditionari, si apoi "dezbraca-l" de carne. Astfel poti vedea ca de fapt totul este perfect.

| Dumnezău a răspuns:

Drog al celor slabi, si detasati de realitate, ce nu pot privi anumite situatii obiectiv, sau au nevoie de idealuri imposibil de atins.

| shadovv a răspuns:

Nu o descrii.

| Woodenpints91 a răspuns:

Mă uit în oglindă.

Şi să-i piş în freză pe cei care spun că perfectiunea nu poate fi atinsă. Dacă ei nu sunt în stare să o atingă, asta nu înseamnă că nu există.

| Downfall a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu există perfecţiune totală. Dacă găseşti tu o singură persoană care să nu fi făcut vreo greşeală (oricât de mică ar fi ea) în viaţa lui, mă anunţi şi pe mine

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Downfall):

Eu nu am făcut greşeli.

| Downfall a răspuns (pentru Woodenpints91):

Eh nu...
Nu te cunosc dar pot să-ţi spun sigur că ai făcut nu doar o greşeală, ba chiar mai multe, mai grave sau mai puţin grave, asta nu contează.
Nu există oameni perfecţi, să zicem că poate doar oameni care se aproprie de asta, dar e puţin probabil.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Downfall):

Eu mă simt 110% ok. Deci...nu am făcut greşeli. Poate doar când mi-am spart dinţii, da aia e neatenţie nu greşeală.

| Downfall a răspuns (pentru Woodenpints91):

Hmmm...Se pare că tu prin perfecţiune înţelegi să te simţi bine şi să fi mulţumit de tine, dar nu e vorba de asta. Sigur ai făcut greşeli, şi altele în afară de spartul dinţilor, dar poate că nu le-ai considerat tu ca fiind greşeli. O cauză a acestui lucru cred că ar fi nepăsarea faţă de acea faptă.
Dacă tu eşti aşa mulţumit şi sigur pe tine, e normal ca şi atunci cand faci o greşeală, tu să consideri că ai făcut bine.
Sper că mi-am exprimat bine părerea, nu mă prea pricep cand e vorba să aleg cuvintele cele mai potrivite tongue

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Downfall):

Tu chiar mă iei în serios? laughing

| Downfall a răspuns (pentru Woodenpints91):

Păi da...
Mai ştiu persone care se cred perfecte, am chiar şi in familie un exemplu.
Deci, m-am chinuit atata să-mi susţin părerea şi tu de fapt nu vorbeai serios? laughing Deşi luandu-mă după primul tău răspuns, aş zice că tu chiar te crezi perfect tongue

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Downfall):

Păi sunt perfect.

| Downfall a răspuns (pentru Woodenpints91):

No bine perfectule, să lăsăm discuţia asta că altfel ne contrazicem aici zile întregihee hee

| Inferno a răspuns:

Cunoasterea suprema.

| DrunkenRat a răspuns:

Viata este perfecta, de fapt totul este perfect daca ai ochi de persoana care priveste din culise.

| pwp a răspuns:

Nu exista :)
Dar baiatul asta ajunge cat-de cat la perfectiune :D
http://images4.fanpop.com/......00-303.jpg

| anonim_4396 a răspuns (pentru pwp):

Ba nu

| acinorev a răspuns (pentru pwp):

Ai dreptate!

| pwp a răspuns (pentru acinorev):

:*

| XxXxAlessiaXxX explică:

Oameni buni nu am zis sa imi descrieti o persoana perfecta.Doar sa imi ziceti cum va imaginati voi perfectiunea.Nefolositor si Eronat daca spuneti ca nu exista.

| pwp a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Ti-am dat o persoana si mi-ai dat nefolositor si eronat

| acinorev a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Asa e. nefolositor!

| ivy a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Imi pare rau ca vrei sa aflii perfectiunea... dar ce mai cauti aici daca vrei cu asa ardoare sa o cauti? citeste o carte iti recomand Perfecţiune - Ficțiune adulți. bafta!

| XxXxAlessiaXxX explică (pentru ivy):

Ivy draga mea eu am vrut sa vad ce insemna perfectiunea si din alte puncte de vedere.Eronat si nefolositor din partea mea.

| ivy a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Inseamna ca nu stii ce inseamna cuvantul "eronat", si...nu, nu sunt fata happy

| Rikudou a răspuns:

Utopie.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Dumnezeu.

| foxsilver a răspuns:

Subiectivismul din noi poate da nastere multor descrieri sau definitii:un adjectiv la modul superlativ, ceva ce poti califica doar prin comparatie, ceva unic, eventual post mortem-perfect prin faptul ca este irepetabil, si multe alte definitii nascute din subiectivism.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Eu vad perfectiunea in omul realizat si ferici.

Prin om realizat, eu vad un om cu o familie iubitoare, cu un servici care ii palce si cu o viata destul de frumoasa, o viata cu tot cu necazuri si probleme, dar peste care trece.

| PufarinaXD a răspuns:

Simplu! Nu exista happy! Cu asta am spus tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfectiunea este o utopie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfectiunea nu exista.

| acinorev a răspuns:

Eu zic asa: o fata buna in toate, cu un look perfect si fara retusuri, cu un par de aur si o rochie de matse, cea mai frumoasa dintre toate. happy

| BLKZ a răspuns:

Dumnezeu

| Wowhow a răspuns:

M-am gandit multi ani la cum as defini eu perfectiunea si am ajuns la o concluzie.Eu consider perfectiunea ca fiind capacitatea de a te adapta oamenilor si situatiilor.Adica sa ai toate tresaturile de personalitate posibile si sa stii sa le folosesti si sa le scoti la iveala in functie de ceea ce doreste si considera perfect fiecare persoana cu care intri in contact.Asta se aplica si situatiilor. De exemplu : sa fii obedient cu persoanele care vor sa fie langa un sclav/catelus, obraznic cu cei care vor sa te convinga de ceva, etc si sa faci asta natural. Sper ca ai prins ideea. Bineinteles ca asta e imposibil.Tocmai din cauza ca nimeni nu are acest talent si nimeni nu are cum sa stie exact ce fel de persoana vrea celalalt langa el in fiecare moment/situatie.Cu asta am spus si de ce mi se pare mie ca perfectiunea e imposibil de atins. Inca nu am perfectionat aceasta definitie, dar lucrez intens la ea.Sunt sigura ca nu o sa-mi iasa, dar macar ceva nu e nimic. laughing

| rody5 a răspuns (pentru Wowhow):

? si care ar fi sensul tau daca le-ai face tuturor pe plac?

| Wowhow a răspuns (pentru rody5):

Asta ai inteles tu din ce am scris eu acolo? Imi pare rau atunci. Ma refeream la faptul ca perfectiunea e ceea ce e considereata de toti ca fiind perfecta, careia nu-i poate fi reprosat vreun defect din orice directie ai privi. Trebuie sa gandesti abstract ca sa poti macar sa te gandesti la definirea perfectiunii, deci nu toti pot intelege. Oricum, asa cum dragostea are o definitie pentru fiecare dintre noi, sa definesti perfectiunea e de mii de ori mai dificil. Pentru mine inseamna ce am scris pana acum, asta nu inseamna ca pentru tine e acelasi lucru.Nu e posibil, nu cred si nu vreau sa fie.Ar insemna sa fii tu insuti/insati perfect/a.Si nu esti.Nimeni nu e.Nu trebuie sa te uiti la parerile celorlalti, incearca tu sa-ti dai seama ce inseamna pentru TINE!

| rody5 a răspuns (pentru Wowhow):

Ba cred inteleg ce vrei sa spui dar nu poti fi perfect pentru toti pentru ca indiferent cat de adaptabila e o persoana nu o sa reuseasca sa impace pe toti. Ceea ce spui ma duce cu gandul la manipulare. La un vanzator perfect.big grin
Si intr-un grup de oameni nu toti gandesc la fel.
Nu poti sa impaci si capra si varza.
In finee... happy
Noapte buna.

| Wowhow a răspuns (pentru rody5):

laughing Ultima expresie a ta chiar ca rezuma tot ce am scris eu in atatea randuri. Tocmai de-aia am spus ca asta e perfectiunea si ca e imposibil de atins.Pentru ca nu poate exista o persoana asa.Si nu ma refeream la manipulare, ci la o transformare fireasca, reusind sa ne inteleaga pe fiecare imediat, sa ne dea ceea ce vrem fara sa ceara ceva in schimb. Ceva divin, daca e sa o luam asa.Imposibil.De-aia o si cautam cu atata nebunie.Noapte buna si tie. happy

Răspuns utilizator avertizat
| ivy a răspuns:

In orice domeniu, ai incerca sa gasesti "perfectiunea "... e imposibil sa o gasesti pentru ca NU EXISTA! happy

| AnNaa67 a răspuns:

Perfectiunea e deja o descriere. Esti perfect, te descriu. Cred ca ai vrut sa spui cuvinte care te fac sa intelegi mai bine ce e aia perfectiunea.Nimeni nu e perfect...Hmm...
Perfect-bun in toate

| rody5 a răspuns:

Perfectiune consta in imperfectiunea tuturor lucrurilor care ne inconjoara.
Perfectionistii se limiteaza si devin neproductivi pentru ca impunandu-si singuri sau inconstient de catre altii; standarde foarte inalte se saboteaza singuri, pentru acestia fiind foarte greu sa inceapa sau sa termine ceva de teama ca nu vor ajunge la acele teluri maaaaareeeteeeee din mintea lor niciodata tongue
Nu poti ajunge la anuminte standarde sau maxime doar pentru ca doresti ceva mai mult sau mai inaltator din prima. Pentru a evolua omul trebuie sa traiasca, experimenteze, sa se dezvolte firesc fara teama ca nu e suficient de bun!

| NeedYouNow a răspuns:

Nu are nici un defect... dar din pacate nu exista..sau poate ca exista dar nu am aflat-o noi? thinking

| Illvix a răspuns:

Perfetciunea poate fi descrisa doar matematic.
Dupa cum am aflat, matematica descrie perfetc realitatea si mai mult, existenta insesi, putem deduce astfel, folosind o matematica ontologica, faptul ca universul poate genera perfectiunea (neavand niciun rationament suficient pentru un caz contrar).

| killmereb a răspuns:

Simplu..Eu

| Louisaa a răspuns:

Nimeni si nimic nu poate fi perfect!

| CreeperTamer a răspuns:

Nutella.