| BlackMan a întrebat:

Cum o sa fie sfarsitul pamantului? chiar o sa murim in 2012?

Răspuns Câştigător
| cioko19 a răspuns:

Buna!

Doar Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul lumii.

Nu are rost sa ne batem capul cu chestia asta, caci nimeni nu stie cu siguranta.

Traieste clipa!

67 răspunsuri:
| Devochka a răspuns:

NASA a spus ca nu exista nicio planeta Nibiru, ca ar fi fost descoperita cu un deceniu in urma si acum s-ar vedea cu ochiul liber pe cer, deci suntem in siguranta! happy

| amylove a răspuns:

Pamantul ne va distruge pentru ca il epuizam...insa doar Dumnezeu stie cand va fi data exacta...am citit un articol de pe net in care zicea ca acum cateva mii de ani cercetatorii de atunci spuneau ca sfarsitul lumii va fi in 2012 dar acum nu se stie sigurwinking traieste viata la maxim:*:*:* niciodata nu se stie

| Roxana_2865 a răspuns:

Citeste din Biblie(daca ai) Matei capitolu 24 versetele de la 36-49.Numai in Biblie poti gasi raspunsul fiindca a fost spus de Dumnezeu ci nu o speculatie a omului.

| Slayer4Ever a răspuns:

Antropologul englez Sir Eric Thompson a comparat datele ambelor calendare si a confirmat banuiala ca inceputul Marelui Ciclu curent a fost la data de 13 august 3114 i.Hr., facand ca finalul acestei perioade sa fie, asa cum probabil banuiti deja, 21 Decembrie 2012. Teoreticienii cred ca aceasta este ziua in care lumea se va termina si toate fapturile vii vor muri. Totusi, maiasii insisi nu credeau cu adevarat ca lumea se va termina la finele acestui interval. De fapt, ei considerau ca este chiar un prilej de mare bucurie si noroc atunci cand planeta tranzita cu succes un intreg Mare Ciclu. La urma urmei, omenirea a mai suferit alte trei astfel de treceri si Pamantul se afla inca aici.

Ceea ce unii cred insa ca face acest al patrulea ciclu mai special, este ca el se termina odata cu desfasurarea unui important eveniment astronomic. In perioada zilei de 21 decembrie 2012, Soarele se va alinia cu centrul Caii Lactee, eveniment care se intampla o data la aproximativ 26.000 de ani si al carui efect nu poate fi decat presupus si speculat. Oamenii de stiinta rationali sunt insa de parere ca este putin probabil ca acest fenomen sa afecteze cumva Pamantul si se asteapta ca presupusa "Zi a Judecatii" sa treaca la fel ca oricare alta. In calendarul Marea Numaratoare, datele sunt reprezentate prin cinci campuri, asa cum datele noastre au numai trei. Acestea reprezinta, consecutiv, numarul de baktuni, cel de katuni, tuni, uinali si kini trecuti de la inceputul Marelui Ciclu pana la ziua urmarita.

| teodora99 a răspuns:

Crede-ma unii spuneau ca in 9-09-2009 se va sfarsi Pamantul! tu chiar crezi ca va veni in in 2012? eu nu cred dar cine stie? stie doar Dumnezeu

| Mirunabball4 a răspuns:

Nostradamus a prezis foarte multe care s-au intamplat in trecut si el a prezis si sfarsitul lumii deci este posibil... FUNDA?

| daniro98 a răspuns:

Eu in asta nu cred. DAR VOI? am niste date de apocalipsis
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020.
in aceste date tot nu cred

| florin_8893 a răspuns:

D
umnezeu Singurul stie cand va veni asa ca incercati sa lasati de ispita celui rau ca nimic nu-i mai frumos ca RAIUL