| RAY a întrebat:

Cum pot niste celule sa dea constinta omului? din toate speciile de ce doar omul o are? celule au propia constinta?

9 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

De unde stii ca doar omul o are? Ce intrebi tu se numeste "Hard problem of consciousness", si nu exista un raspuns stiintific. Pentru mai multe detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_problem_of_consciousness

| unul1 a răspuns (pentru Radu284):

Explica-mi de ce omul este singura fiinta care are posibilitatea sa se sinucida in mod constient, sa renunte la instinctul de supravietuire!

| Radu284 a răspuns (pentru unul1):

Umm. omul nu este singura fiinta care poate face asta. Exista pasari care se sinucid, ursi, scorpioni.

| unul1 a răspuns (pentru Radu284):

Si o fac in mod constient? Da un exemplu clar sustinut de ceva link (daca te poate ajuta).

| Mădă0611 a răspuns (pentru unul1):

Compara informatiile pe care le primeste omul (volumul lor) si informatiile pe care le primeste alt animal.

| unul1 a răspuns (pentru Radu284):

Asta nu poate dovedi ca a fost facuta intentionat. Pot exista 2 variante: prima ar fi ca poate nu a putut manca din cauza durerilor. La a doua varianta putem face referire la elefanti care din cauza depresilor pot muri. Dar asta nu demonstreza ca se sinucid intentionat.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Pentru cei care au vazut atat creierul uman cat si cel animal raspunsul este simplu. Nu seamana mai deloc. Sau, se aseamana dar intr-o proportie foarte mica.