| Jonnymiksa a întrebat:

Cum şi de unde avea Albert Einstein un creier special şi diferit de cel al unui om simplu?

14 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

O intrebare cam stupida. Daca te intreb si eu, de ce exista oameni analfabeti sau mai putin inteligenti?
Pur si simplu fiecare se naste cu o capacitatea mai mare sau mai mica de IQ si asta depinde mai mult si de respectivul. Daca ii este lene sa invete sau nu il duce capu', aia e...
Cum unii sunt buni la un anumit sport prin talent si multa multa munca... asa si altii prin talent si prin invatare + experienta, sunt buni la o anumita meserie sau hobby-uri.
Din punct de vedere fizic, nu era deloc mai special. Toti avem aceeasi structura la creier, daca altii o folosesc mai mult sau mai putin na...
Este ca si la calculatoare. Daca ai un calculator de gaming de exemplu si il folosesti doar pe Facebook / Youtube. Nu il vei folosi niciodata la capacitatea maxima si degeaba e bun daca sta degeaba. Si peste cativa ani cand se "invecheste", practic nu va mai duce jocurile respective big grin
Prea multe comparatii am facut laughing ma rog, ai prins ideea.
Succes!

| RAY a răspuns:

Vad ca si azi e ziua einstein pe TPU, nu creierul la facut special si modul cum sa exprimat el, cum a vazut el universul, nu avea un iq asa mare dar o imaginatie mare avea

| Sn4k3 a răspuns:

Ai spus-o de parca era un extraterestru laughing. Era mai inteligent decat ceilalti, si e normal, deoarece toti oamenii sunt diferiti + ii placea mult fizica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu poti fi Einstein daca vrei! toti ne nastem cu aceeasi capacitate, oricine pote fi un geniu, trebuie doar sa vrea si sa isi FOLOSESCA CREIERUL! ''inteligenta unei persoane nu consta in cat si ce stie, consta in capacitatea creativa, imaginatie ''A.E. omul asta a vrut sa faca ceva pentru omenire, nu pentru el ..si a reusit! fara descoperirile lui Nikola Tesla, poate Albert Einstein ar fi facut cu totul altceva, ar fi ales alta cariera...

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Albert Einstein n-avea creierilul foarte diferit fata de al tau. El insa, folosea un procentaj mai mare din creierul sau. Se spune ca omul foloseste doar 10% din capacitatea creierului sau. Einstein a folosit putin mai mult de atat.

Cum a facut asta, nu se stie. Poate doar pentru ca era un om de stiinta foarte dedicat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Conceptul ''10%'' a fost inteles total gresit din cauza faptului ca doar 10% din creier este alcatuit din neuroni si restul de 90% din tesutul conjuctiv reprezentat de celulele giale! ne folosim toata capaciatatea..de ce nu respiram doar cu un plaman?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

*Gliale. nu am mai recitit comentariul, sorry!

| raMLesS a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu-i adevarat, omul nu foloseste 10% din capacitatea creierului, il foloseste pe tot.
Ce-aveti ma?

| OAly a răspuns:

Ce aveti toti cu Einstein? Lasati omul sa se odihneasca in pace! Era un om de stiinta ca multi altii.

| ovidiu29asd a răspuns:

Te astepti la un raspuns la intrebarea asta?

| Jonnymiksa explică:

Chiar dacă mărimea şi forma creierului lui Einstein păreau similare cu cele ale altor oameni, partea prefrontală, cea parietală, cea temporală şi cortexul occipital au caracteristici ieşite din comun"Forma unică a creierului lui Einstein ii putea permite acestuia să gândească în moduri extraordinare materia cenușie a creierului acestuia conținea un număr neobișnuit de mare de falduri, în comparație cu 85 de falduri, numărul deținut de un om normal.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Cati indivizi cu sindrmul DAWN a vazut printre marii intelepti, sau oameni de stiinta?winking laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

@ cati ai vazut?

| Jonnymiksa explică:

Una dintre cele mai strălucite minţi ale omenirii!
creierul lui Einstein era relativ usor si cantarea doar 1.230 de grame, greutatea medie a unui creier normal fiind de 1.400 de grame.
Un creier special şi diferit de cel al unui om simplu-obişnunit, aşa ca noi ok?