| anonim_4396 a întrebat:

Cum stiu pasarile calatoare ca e timpul sa migreze? Ce anume le spune?

10 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Simt temperatura ca scade ori este din instinct.

| antonius74 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns: instinctul! pentru ceva mai complex si sigur, intreaba un biolog happy

| danutza a răspuns:

Simt racirea vremii...caderea frunzelor...schimbarea culorii tot ce e verde parca dispare...

| gabriela_7862 a răspuns:

Darga mea, pasarile si animalele sunt mai in armonie cu natura decat noi toti si, la fel cum stiu taranii cand e vremea seceratului sau culesului, tot asa si pasarile stiu cand se face timpul sa plece.

| RappK a răspuns:

Instinctulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sefu le spune: haideti fetelor acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Instinctul, dezvoltat de-a lungul timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Migratia pasarilor are loc odata cu schimbarile de temperatura, cand hrana se imputineaza si cand durata zilei se micsoreaza. La anumite specii, puii isi urmeaza parintii si astfel invata drumul. Altele migreaza dupa instinct. Pasarile se orienteaza dupa pozitia Soarelui, a Lunii, a stelelor si a unor marcaje de pe sol. Unele percep campul magnetic al Pamantului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

! Natura racirea aerului, caderea frunzelor etc.

| MisterSteeck a răspuns:

Vecinu!"Mars de pe acoperisul meu pasari dobitoace"