| bleakk a întrebat:

Daca ar trebui sa stabilim un scop pe pamant al omului acesta ar fi FERICIREA.Insa si fericirea aceasta este relativa si depinde de la persoana la persoana.Voi cum va alimentati fericirea? Ce va face fericiti? Pentru ce "luptati" in viata?

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Fericirea are şi-un factor complet nesubiectiv: a nu avea grija zilei de mâine. După depinde de fiecare. La mine fericirea înseamnă plimbatul, cititul, muzica, sexul.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Esti insurat?

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Nu. De ce?

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Cu cine faci sex?

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Păi stai puţin. Ce treabă are sexul cu căsătoria neapărat?! laughing

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Bitches? laughing

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Mmmnuuu... Omule, tu nu concepi ca un tip să aibă o relaţie stabilă cu o fată fără să fie însurat sau ce naiba ai? laughing

| baru a răspuns:

Totul este relativ!

| doctorandus a răspuns:

Fericirea este o gogorita mic-burgheza.

| Mădă0611 a răspuns:

Uau, ceva nou, oamenii se nasc pentru a fi fericiti.
Eu daca am liniste, caldura, lumina, curatenie, mancare si apa, sunt fericita.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai uitat sa mentionezi muzica. big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Mi-am incarcat deja subconstientul :d, asa pot observa mai bine natura, cu castile in urechi pierd multe. tongue

| suffarstar a răspuns:

Fericirii nu-i trebuie niciun motiv. Ori ești fericit aici și acum,ori nu vei fi niciodată. Scopul vieții? Depinde cum o privești. Cei mai mulți nici măcar n-au așa ceva. Să fim sinceri,omul se naște, trăiește și moare perfect inconștient de cine și ce este, alimentând doar dorințe animalice, mințindu-se, în clipe de bunăstare, că e fericit.

| Darkmagic a răspuns:

Fericit esti atunci cand esti impacat cu tine insuti, atunci fericirea e gasita in aproape orice, nu mai trebuie alimentata de factori externi, (peisaje, diverse activitati, diversi stimuli, etc)

Cat despre scop, scopul primordial este inmultirea, nicidecum fericirea.
Faptul ca doar oamenii si delfinii gasesc si placere in sex, asta doar mascheaza adevaratul tel, acela al inmultirii.
De aia si exact pentru atragerea unui partener ne-am concentrat pe "a fi" si "a avea".
Pentru asta vrem o casa mai mare, o masina mai "tare", haine intr-un mare fel, o pozitie in societate/anturaj mai inalta, etc, etc.
Evident, sunt si oameni (putini, fata de marea masa) carora acest tel le e strain, ajutati si "alimentati" de fel de fel de religii sau filosofii gasesc alte teluri in viata, eludandu-l pe cel primordial.

| bleakk explică (pentru Darkmagic):

Aici intra si crestinismul? "de fel de fel de religii"

| Darkmagic a răspuns (pentru bleakk):

Da.
Din categoria pustnicilor.
Preotii cu mercedes fac parte tot din uriasa categorie "a fi", "a avea".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista niciun scop.

| farfuriaverdex a răspuns:

Nu ma gandesc la ea si fac ceea ce imi da acel sentiment de bucurie si liniste interioara