| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu se stie cu exactitate daca Biblia este adevarata si exista mai multe evanghelii printre care si cea dupa Iuda in care scrie ca Isus nu este fiul lui Dumnezeu si ca el nu a inviat etc. de ce au mai mers apostolii sa predice Cuvantul si de ce unii dintre ei chiar au murit pentru credinta din moment ce Isus nu savarsise acele minuni? Va intreb pentru ca am vorbit cu cineva si la faza asta m-a incuiat.Nu stiu daca sunteti de acord cu ce am zis eu mai sus, dar vreau doar sa aflu...

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

In primul rand evangheliile au fost scrise dupa mult timp de la moartea lui Isus. Si dupa cum ai vazut probabil, sau nu ai vazut, nici o evanghelie nu seama prea bine cu cealalta. Este o dezordine totala si unele evenimente se contrazic intre ele.cu siguranta multe lucruri scrise in evanghelii sunt eronate sau voit adaugate. Apostolii care au plecat mai apoi sa predice despre Isus cred ca nici macar nu l-au cunoscut iar ce se stia despre el era transmis pe cale orala. Probabil ei au crezut in Isus, au crezut ca el a facut minuni si ca este fiul lui d-zeu si de aceea au mers sa predice.

10 răspunsuri:
| Aicilef a răspuns:

Eu stiu ca in traducerea Bibliei dupa Cornilescu sunt doar 28 de carti in Noul Testament si in nici una nu scrie ca Isus nu ar fi inviat.deci asta nu tine de biblie.

| adrian_6103 a răspuns:

Draga vevet, eu imi manifest punctul meu de vedere, si sa nu se anteleaga gresit ca am ceva cu cineva, dar anprejurarile sunt de asa natura ca ma vad an situatia de a-ti da un raspuns

Ancepem?!

Prima biblie a iesit cand Guttenberg a inventat stampa, si a stampat biblia dar asta nu ne spune nimic concret de originea ei.

Mergem sa scavam mai dedesubt nu?

De unde este inspirata biblia? Biblia nu numai ca ne spune adevarul, dar ea pe deasupra este inspirata de DUMNEZEU.

-2 TIMOTEI 3:16, 17

- Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
- pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

An biblie Dumnezeu a inspirat conceptiile, dar forma si stilul bibliei sunt realizate de peronalitatea profetilor ce le-au scris an functie de cultura lor.

Care sunt evidentele ca biblia este inspirata cu adevarat de Dumnezeu?

1) Biblia este protejata de Dumnezeu?

Isaia 40:8

- Iarba se usucă, floarea cade; dar cuvântul Dumnezeului nostru rămâne în veac."

Vrea sa spuna ca vorbele lui Dumnezeu nu au fost posibile sa le distruga ba din contra el le-a protejatt.

Multe declaratii din biblie, ca si aceasta de mai sus, mentionata pagani romani au ancercat sa distruga, biserica medievala si razionalisti atei.

1 Pagani romani :

Pe durata persecutarilor ampotriva crestinilor, diversi imperatori romani au tentat fizic sa distruga biblia.

Dioclezianul, de exemplu era convins ca el a reusit sa distruga toate bibliile toate copiile facute care existau an acel timp, dar D umnezeu ca se trata de o carte inspirata de el, o protejeaza miraculos.

Biserica din evul mediu condamna biblia si pe toti aceia care o practica

Si acum daca tot vorbim de evul mediu sa vorbim de atei?

Dupa revolutia franceza a iesit imediat rationalismul ateu.

a anceput sa se difuseze o ipoteza ca si cum ca Dumnezeu este mort si asa ancepe evolutionimul, si ancep a denigra biblia.

Voltaire a pezis ca an mai putin de un secol biblia are sa dispara sau an cel mai bun caz are sa se reduca drastic asta imediat dupa ce GUTTENBURG O STAMPASE AN MAI MULTE EDITII SI LUASE O AMPLOARE MAI MARE DECAT AN EVUL MEDIU.

D in nefericire pentru ei si feritirea altora biblia supravietuieste

Astazi e cartea cea mai vanduta din lume, este tradusa an peste 2. 000 de limbi si santt vandute peste 100 de milioane de copii pe an dar, biblia contine peste 1. 000 de profetii, unele amplinite, altele an faza de a se anplini si altele sunt anca de andeplinit.

De fapt ce este biblia?

Biblia e compusa din 66 carti si este anpartita an 2

Noul testament din 27 carti
scrise imediat de la moartea lui Isus.

Sa nu uitam ca prima carte din cele 66 a fost scrisa circa 1. 500de ani anainte de a se naste Isus si ultimul verset la sfarsitul anului 100 d. c.

Pentru a ttermina aceasta carte Biblia a fost nevoie de 1. 600 de ani, si 46 autori umani (profeti )toti diferiti uni de alti, din epoca ann epoca

ps. Pentru a confrunta o biblie, trebuie cel putin sa mai ai 2 biblii langa tine sa faci deosebirea dintre ele, deoarece cu parcurgerea anilor diversi autori au schimbat traducerea, sau mai bine zis cuvintele, nu spre rau zic asta dar semnificatul lor au ramas acelasi, de ex nu poti sa dai un verset din biblie si sa pleci cand vorbim de un subiect din biblie trebuie sa confirmam cu cel putin 3 veresete acea dezbatere,...

tot ce faci sa faci din dragoste,

. Cel încet la mânie preţuieşte mai mult decât un viteaz, şi cine este stăpân pe sine preţuieşte mai mult decât cine cucereşte cetăţi. –
proverbi 16:32

| ely92music a răspuns:

Biblia este adevarata. Oamenii sunt cei care cauta dincolo de puterile lor, lucru pe care Dumenzeu il uraste. Scrie chiar in Vechiul Testament. Iisus este fiul Lui Dumnezeu, de asta nu te indoi si nu te mai lua dupa fanatici de la Discovery sau National Geografic.

| vasy_8839 a răspuns:

Daca se poate, iti raspund(figurativ) cu o alta intrebare... cel care te-a "incuiat" era crestin(catolic sau ortodox) sau unul din adeptii multitudinii de pseudoreligii(eu le numesc secte), fiecare dintre aceste secte(ei se autointituleaza culturi religioase)avand propriile idei pe care le "propavaduiesc" cu fanatism!

| luckyluke a răspuns:

Pai "au mers sa predica Cuvantul si chiar au murit pentru credinta" tocmai pentru faptul ca Iisus a facut ce a facut si a fost cine a fost

| dragutzyka29 a răspuns:

Iisus exista cu siguranta

| chrystyna a răspuns:

Pai daca nu se stie sigur ca Biblia e adevarata, atunci nici evangheliile dupa Iuda nu st adevarate, nu? Iar cei care au murit pentru credinta, inseamna ca ei au considerat Biblia adevarata, si ca urmare a reactiilor celor necredinciosi, au dovedit ca e adevarat ce cred, sp ei.Sau cel putin au murit incercand.Eu cred in Biblie si Dumnezeu.Si chiar daca nu se pot demonstra multe lucruri(adevarul despre acea perioada, existenta lui Dumnezeu, ale minunilor lui Hristos), asta nu inseamna ca nu exista.Cred ca noi oamenii il simtim pe Dumnezeu si nu e neaparat sa-L vedem.Important e sa stii ca e acolo, oriunde, si te vegheaza, e acea speranta care nu moare niciodata, indiferent de situatie.Nu trebuie demonstrat, ci simtit.Asa se intampla cu multe sentimente.De ex iubirea, de fapt toate sentimentele, nu a reusit nimeni sa le explice, sa le demonstreze.Nu st palpabile, dar totusi le simtim cu totii.

| alina_3921 a răspuns:

Dumnezeu inseamna iubire, speranta, incredere! ganditiva la creatia omului.plantele si animalele de pe terra. minunatiile Universului.cine credeti ca ar fi creat asa ceva? sa fim seriosi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia...ca si politica...
ori mergi pe principiul "crede si nu cerceta", ori cercetezi dar niciodata nu vei afla adevarul sau macar un raspuns concret...
http://zossor.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia...ca si politica...
poti merge pe principiul "crede si nu cerceta", sau poti cerceta dar niciodata nu vei afla adevarul sau macar un raspuns concret...
http://zossor.blogspot.com/