| StefanDrg a întrebat:

Daca omenirea exista pe pamant de peste 6000 ani. De ce suntem in anul 2023? Ar trebui sa fim in 6023

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Primii noștri strămoși capabili să folosească unelte (Homo Habilis) au apărut acum aproximativ 2.8 milioane de ani.

2. Specia noastră (Homo Sapiens) a apărut acum aproximativ 300.000 de ani.

3. Modul în care stabilim anul în care suntem este doar o convenție care nu are nicio legătură cu apariția oamenilor pe pământ, ci cu faptul că o religie (cea creștină ) a căpătat mai multă influență decât altele și și-a impus propriul calendar.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Câți ani ai?

| relian a răspuns:

Pe la scoala nu ai trecut? Asa se pare, ca de ai fi fost, ori s-ar fi agatat ceva de tine, sigur ai fi stiut, evitai sa mai intrebi cacaturi ce le stie si unu de gradinita.

| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că de fapt nimeni nu știe exact câți ani are planeta.S-au folosit niște repere pentru a delimita perioadele.

| Lioana a răspuns:

Pentru ca anii se numara doar de la Isus incoace. Inainte nu se numarau.

| mastadont a răspuns:

Nimeni nu știe anul exact de când există omenirea, s-au descoperit picturi pe pereții peșterilor vechi de 40000 de ani, iar primele schelete umane sunt vechi de aproximativ 200000 de ani.
Ca fapt divers, musulmanii sunt acum prin anul 1480 și ceva, iar evreii prin 5800 și ceva parcă, fiecare civilizație numără anii în funcție de propria religie, musulmanii numără de la profet iar evreii de la facerea lumii cică.

| StoicAnalysis a răspuns:

Noi doar presupunem ca omenirea ar exista de atata timp ( nimeni nu poate spune cu exactitate asta ). In plus, chiar daca ar fi sa fie asa, numaratoarea se ia de la era lui Iisus Hristos, adica de peste 2000 de ani. Ce era inainte de Hristos fiind numaratoarea inversa a anilor. gen cam asa: anul 3 I.Hr., anul 2 I. Hr., anul 1 I.Hr., anul 0 I.Hr., apoi vine numaratoarea normala pana la anul nostru : anul 1, anul 2, anul 3, etc.

| sabin89 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu există anul 0. Există 1 î.Hr și 1 d.Hr

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sabin89):

E doar un exemplu logic de a privi cum merge timpul cu anii de dinainte si dupa. Nu stiam sigur daca exista sau nu anul 0, dar asa mi s-a parut mie ok sa-l pun, pentru a nu face confuzie la anul 1 I.Hr si anul 1 d. Hr.

| Darius50boss a răspuns:

Se ia de când sa născut Isus Hristos

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Asta e o teorie a conspiratiei care nu exista nici pe internet nici in cartile de la biblioteca. Ai imaginatie bogata, ceea ce e bine.