| KeopsJr a întrebat:

De ce omenirea incearca sa se intalneasca cu o civilizatie extraterestra, adica sa ne gandim la o rasa superioara care primeste energie de la 2 sori poate si o stea si are multe resurse, automat ca acea rasa se va dezvolta foarte repede din punct de vedere al transportului in spatiu, dar asta nu inseamna ca se va dezvolta si moral, adica exemplu din viata reala, in general oamenii bogati sunt plin de ei insasi in comparatie cu saracii care sunt mai altruisti, practic putem fi mancati de catre o rasa de extraterestri pentru ca nu stam in banca noastra...

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De ce vă bateți joc de categoria asta? Nimeni nu o să mai ia în serios site-ul cu așa întrebări pe o categorie ce ar trebui să dezbată subiecte ceva mai inteligente.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"rasa superioara care primeste energie de la 2 sori poate si o stea".
mergi la un popa, ca sa iti explice ce-i acela un soare.winking laughing

| KeopsJr explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Spune-mi ce crezi tu ca este un soare?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru KeopsJr):

Eu CRED fara pic de indoiala ca: oamenii de stiinta au definit suficient de clar ce inseamna o stea.winking tongue laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Noi cautam. Daca e sa gasim, oricum nu o sa ne intalnim cu ei vreodata.

Raza universului nostru observabil e de aproximativ 46 miliarde de ani-lumina. Asta inseamna ca pentru a ajunge la capatul universului observabil plecand de pe Pamant, ti-ar lua 46 miliarde de ani daca ai calatori cu viteza luminii.
Si cum viteza luminii nu poate fi nici macar atinsa (ca sa nu mai vorbim de depasirea ei), ti-e cam imposibil sa ajungi la ei...

| Theo94 a răspuns:

"care primeste energie de la 2 sori poate si o stea"
Soarele este o stea.

| Uvox a răspuns:

Ba sa te manance doar pe tine copil mic si nestiutor ce esti. (sori si stea)
Sunt sigur că dacă si-au facut cont pe TPU si citesc unele întrebări/răspunsuri NU O SA NE CONTACTEZE PREA CURÂND.
Mulțumescsad