| anonim_4396 a întrebat:

"De ce ţi-e frică, de aia nu scapi!" adevărat sau fals?

Răspuns Câştigător
| Isabela96 a răspuns:

Poti sa o ei ca fiind adevarata pentru ca daca iti este frica de ceva te candesti aproape mereu la acel lucru si de exemplu daca iti e frica de monstri(dau doar un exemplu si asta mi-a venit prima in minte) parca ii vezi atunci cand e intuneric si bate vantul si vezi cum misca crengile sau daca iti e frica de intuneric e cam acelasi lucri, in fine deci daca iti e frica de ceva nu scapi de el pentru ca e in mintea ta si sti ca iti e frica dar asta se intampla in cazuri fantastice iar daca de exemplu iti e frica sa nu fi dat afara de la munca si tu iti vezi de treaba si nu ti-ai facut dusmani nu are nici un motiv sa te conciedeze.
Deci citatul tau nu este nici adevarat nici fals pentru ca pentru fiecare om e altfel.
PENTRU MINE ACEST CITAT ESTE FALS DEOARECE IMI PLACE SA IMI TRAIESC VIATA SI NU MA GANDESC LA CE SE POATE INTAMPLA IN VIITOR EU JUDEC DOAR PREZENTUL SI DIN ACEASTA CLAUZA IMI PASTREZ MEREU ZAMBETUL PE BUZE
Deci pe scurt ar fi trebui sa spun ca trebuie sa iti infrunti frica si vei izbandi.
Sper ca te-am ajutat.

30 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Adevarat.Frica iti va pune stapinire pe ginduri, le va goni si se va lafai singura intr-o minte goala.Te vei duce acolo fara sa-ti dai seama.

| FucktheSystem a răspuns:

Depinde. Uneoir nu scapi, alte ori scapi. Nu cred că există o persană care să nu fi scăpat niciodată sau una care a scăpat mereu. Chiar mă îndoiesc.

| DianaScorpio a răspuns:

In mare parte adevarat. Atunci cand ne este frica de ceva, ne gandim involuntar destul de mult la acel ceva. Iar legea atractiei spune ca:
"Dupa cum Gandim, noi Simtim
Dupa cum Simtim, noi Vibram
Dupa cum vibram, noi Atragem".

| Dumnezău a răspuns:

Frica apare prima data in gand; e indusa de subconstient.Fiecare isi creeaza in subconstient o teama, si apoi apare tot indusa de catre noi, teama ca se va materializa.Deci,e o chestie de control a gandurilor, dar din cate stim nimeni nu-si poate controla gandurile.Era si un japonez, Masaru Emoto, care a demonstrat ca daca scrii ceva pe un pahar cu apa si il ingheti va apare acel lucru dupa ce apa ingheata pe pahar.Ganduri! Se poate scapa, daca nu se auto-creeaza a doua teama, cea de realizare a primei.Eu consider ca asta e o picatura de paranoia in fiecare,frica de o chestie pe care noi o creem. Oricum,adevarul e undeva la mijloc,deoarece gandurile noastre(foarte puternice,de altfel) controleaza totul. Daca am reusi sa ne controlam gandurile, fara greseala, ar insemna ca am putea conduce lumea fara prea mari probleme.Revenind la expresie, majoritatea dintre noi dovedesc acea picatura de paranoie cand recepteaza acea frica, transformand-o treptat intr-o obsesie.Cred ca daca nu te gandesti mult la acea temere nu se va indeplini, pentru ca frica se alimenteaza din cele mai nebanuite colturi ale subconstientului. Ajunge o mica abatere si frica poate pune din nou stapanire pe noi.Nu stiu daca exista concret o cale de a lupta cu frica,probabil alungarea ei din gand, insa iti trebuie o stapanire de sine peste posibil, totala.Doar daca am putea sa controlam gandurile...

| luana1 a răspuns:

E imposibil sa nu treci prin experiente nedorite pe toata durata vietii.Nu cred in zicala asta.

| bybyana21 a răspuns:

Depinde...
Nu exista un om fara o frica anume, unii spun,, nu mi-e frica de nimic", dar daca ii pui in fata mortii sa vezi cum se sperie. Ma rog, nu asta e important acum...
Este adevarat, insa unele persoane isi infrunta frica si astfel putem spune si,, fals".
Orice poate fi infrant, cu exceptia mortii. Orice boala, orice animal, totul e sa credem in noi happy

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy asa se zice de cand e lumea, s-au de cand ma stiu eu asa am auzit mereu, dar nu totdeauna se adevereste. uite mie imi era frica de chiuretaje ca de moarte, colegele de servici mereu imi ziceau: De ce iti e frica de asta nu ai cum sa scapi... vreau sa zic ca, mereu ma rugam la Dumnezeu, sa nu trec si eu prin ce trecea de fapt toata lumea, uite ca ma ferit Dumnezeu, am doi copii, si o sarcina pierduta,( fara voia mea) am 23 de ani de casnicie, si la mine nu sa adeverit aceasta zicala.trebuie sa fii optimist si sa gandesti pozitiv, asta e parerea mea, o fi buna, rea thinking papa si o zi buna app aceste "mituri"cred ca pot fi demontate de noi, daca nu ne incredem prea mult in povesti.

| Ofiintă a răspuns:

Sincer mi-e frica de acesta zicala dar se pare ca este adevarata, Vorbesc din experientzawinking

| candygirl a răspuns:

E cam adevarat. ai putea sa urmaresti documentarul "the secret" care dovedeste stiintific ca daca ne dorim ceva foarte mult, eliberam energie pozitiva (sau asa ceva laughing) si intr-un fel sau altul, o sa primim acel ceva. si daca ne este teama ca se va intampla ceva rau si ne gandim mult la asta, eliberam energie negativa si acel ceva rau se va intamplahee hee. nu stiu daca ai inteles ceva din ce am spus, dar ai putea urmari documentarulhee hee.

| GigiSecuristu a răspuns:

Adevarat pentru ca daca iti este frica de ceva inseamna ca atragi acel ceva...

| BrokenAngel_2369 a răspuns:

Luând după propria mea experiență da, este adevărat.

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Experienta te las pe tine sa raspunzi:
-Eu sincera sa fiu este foarte adevarata zicala.

| marya a răspuns:

E foarte adevarat!
Mie mai mereu asa mi s-a intamplat :p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o zicala veche si s-a dovedit de multe ori a fi foarte adevarata.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eh, chestie de autosugestie.

| ღAncaღ a răspuns:

Uneoi da, uneori nu! proverbul vrea sa spuna ca nu poti scapa de ceea ce ti-e frica, dar uneori infrunti frica; cei care nu o pot infrunta se zice ca nu scapa!

| Alice1122 a răspuns:

Adevarat

| Dιєиυтzα a răspuns:

Foarte adevarat!

| alexandra5251 a răspuns:

Uneoro poate poate este adevarat, depinde! Sper ca te-am ajutat, pa pa!

| Adita_8424 a răspuns:

Eu spun ca e adevarata! O spun din propria experienta.

| ShoriceL43 a răspuns:

Pau dupa mine este adevarat pentru ca mereu la scoala cand avem mate cu diriga imi este ff frica sa nu ma scoata la tabla si si mereu ma trece.si de asta
Sau la o testare mi-e frica sa nu iau nota mica.mereu iau nota mica da nu stiu ce amstraight face
Dar pentru o colega este fals pentru ca ea mereu cand se teme sa nu o scoata la tabla. diriga nici nu o baga in seama.sau la testari cand se teme ca ia nota mica ia 9 sau 10laughing.
Ea zice mereu "Ba da ma enerveaza mereu cand zic ca iau nota mica de fapt iau nota mare si cand zic ca iau nota mare iau nota micalaughing)" si mie mi se mai intampla uneori.
In fine:*
Fundabatting eyelashes?[-o

| hello123 a răspuns:

Uneori adevarat, alteori fals.depinde si de noroc tongue

| Tamyna a răspuns:

La mine de cele mai multe ori sa adeverit asta crying

| Gaby119711 a răspuns:

Poate da poate nu depinde de persoana mai exact de vointa persoanei.

| IsaBeLLaa a răspuns:

Nu e adevarat DEPINDE:d

| Christinel a răspuns:

Foarte adevarat. trebuie sa iti infrunti teama!

| Maela a răspuns:

Da proverbul e cel mai corekt

| teodora86959 a răspuns:

In unele cazuri e adevarat de putine ori e fals dar mai bine ne infrangem frica dar daca e vorba de dragoste... lucrurile se complica

| laurentiu_7857 a răspuns:

Da este adevarat gandeste-te la cevaceva ce iti era frica ai scapat?

funta?