| Parakeets a întrebat:

Deci aș dori să întreb ceva pe baza unei observații sau să fac o analogie, dar nu prea știu cum să încep.
Sper să răspundeți sincer, doar cu părerea voastră. happy

M-am uitat recent la filmul SPLIT și de la începutul filmului, deși nu bănuiam cum va fi, am bănuit că fata mai "ciudățelă" va supraviețui. Așa s-a și întâmplat.

Acum mă uitam la un alt film, THE CONFERENCE, cu o gașcă de angajați ce merg la un team-building și fără să vrei, poți să le citești personalitatea fiecăruia, iar tipa asta Lina, părea tot ca tipa din Split, cea mai ciudățică, anxioasă și introvertă. Și când a început filmul, am presupus că tot ea, Lina asta va supraviețui. Și cred că or mai fi filme de genul, în care personajul mai ciudățel, introvert sau anxios, este cel care supraviețuiește de obicei. happy

Acum întrebările.

1. Credeți că asta este doar un scenariu de film și aleg ei pe cine să lase să supraviețuiască sau nu? Sau credeți că în spatele acestor "supraviețuiri" ale oamenilor ciudăței și anxioși, stă un adevăr general valabil?

2. Dacă asta ar fi adevărat, atunci credeți că de fapt, oamenii anxioși, deși la prima vedere, par fricoși și fobioși, ei să fie mult mai puternici de atât?

3. Oricare ar fi adevărul, credeți că în realitate oamenii anxioși ar fi capabili să supraviețuiască unor calamități naturale sau umane inimaginabile? happy

30 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In viata reala persoanele cu reale probleme, anxietate ca si tulburare cronica, nu ar rezista nicidecum cat o persoana "normala" iti dau si un exemplu prostesc
2 persoane intr-o confruntare cu multi canibali, una anxioasa social si una sigura si stapana pe situatie, care are sanse de supravetuire?
aceleasi 2 persoane ramase singure pe o insula pustie, care crezi ca are sanse sa supravetuiasca? cea cu anixetate sigur nu, nu v-a bea apa de la frunza florilor ca sigur are microbi, intelegi unde batwinking

In filme e altceva, probabil acele persoane care par nesigure sa fie ele personajele principale, filmele de care ne zici nu sunt filme obisnuite sunt din aceeasi categorie cu ce a facut David Lynch

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu cred asta.
3. Cred că da. La greutăți extreme, omul se schimbă.

| dullcat a răspuns:

E vorba de dezvoltarea personajului principal.O fi o asemanare cu teoria aia lunga de bildungroman, numai ca aplicata filmelor.laughing

Nu stii cum te comporti in cazul unei calamitati pana cand nu te afli in una.Survival instinct kicks in.

Ps: Anya Taylor-Joy are o multime de roluri in care personajul feminin e asa mai ciudat.Te invit sa mai cauti in ce apare ea, eu am vizionat mai multe filme si e una din actritele favorite.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Scenariu, ca sa existe un punct culminant in care majoritatea sa zica "Incredibil" in loc de "Eram sigur".
2. Vezi 1.
3. In principiu da, fiindca ar lipsi brusc majoritatea motivelor anxietatilor lor si ar fi relaxati si focusati pe supravietuire.

| relian a răspuns:

Este doar un scenariu de film, fac asta ca acei anxiosi, ciudatei etc sa se simta si eimai bine laughing adevarul este in partea ailanta.
Astia ce spui tu nu ar supravietui la nimic, doar cine stie ce noroc chior sa aiba laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Mai taci, măi, Relian. laughing) Nu știi tu ce puteri deținem noi, oamenii anxioși. happy

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca oamenii anxioși, ciudatei aleși de regizori pentru happy end are legătură cu faptul ca oamenii care privesc acel film empatizeaza cu aceștia fiindcă în realitate majoritatea oamenilor au temeri, ciudățenii și e ușor de empatizat cu astfel de personaje, în plus un om are resurse pe care nu le poți bănui, aparentele pot fi înșelătoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudăţelă / Ciudăţică happy

Nu am urmarit filmele!, deci nu pot sa ma pronunt asupra continutului happy
( dar inteleg la ce analogie vrei sa faci referire! happy )

E exact acel tip de analogie prezent chiar si in telenovele! happy
Stii din start ca personajul pozitiv al povestii va invinge in final soarta cruda si isi va gasi tot in final sufletul pereche cu care se va casatorii si va trai fericit pana la vesnice si adanci batraneti! laughing
In filme de genul acesta, se numeste plot twist de calitate! Adica personajul la care te astepti mai putin, ala e cel care in final supravietuieste!
Gen Tocilarul care invinge Bad Boy-ul clasei!
Ceva de genul...
Se pare ca ne place sa ne surprinda ceva surprinzator de nesurprinzator laughing

1. "și aleg ei pe cine să lase să supraviețuiască sau nu? "
Daca te referi la regizori, da happy, clar ei decid soarta si destinul personajelor!

Depinde de ciudat happy, cat e de ciudat! laughing
Unii ciudati mor, altii supravietuiesc, depinde de sansa data de Regizorul suprem!
happy

2. Singurul adevar ar fi asta: Ai vazut vreodata reactia sobolanului atunci cand nu are nici o cale de scapare si e infruntat iar viata ii e pusa in pericol!?!

3. Daca sunt Super anxiosi si total nepregatiti! - vor murii cel mai probabil de frica/ atac de panica / decat din cauza " unor calamități naturale sau umane inimaginabile? happy

Daca modul supravietuire preia controlul... se pot schimba datele problemei.

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Da, păi la aia cu predicția e sigură laughing)
De obicei în telenovele știi tot ce se întâmplă sau prezici cine va supraviețui și trăi, exact cum spuneai tu până la adânci bătrâneți. happy Trist că, e doar un mare bullshit. Și uite de aia nu pricepe mama de ce naiba sunt eu fană horror. laughing)
Însă, admit că acum, stând singură pe aici prin pensiune, cam nu prea-mi arde nici mie de filme horror. Nici pe ăsta de care vă povesteam azi, nu am avut stare să-l termin. laughing) Acum cu atât mai mult nu mă mai interesează să-l termin. E prea noapte. Poate nu mai dorm la noapte. laughing)
Dar cert e că, asta ador la filmele de groază, că de obicei, cei mai ciudați sau cei mai tăcuți și introverți ori anxioși, mereu supraviețuiesc happy cam așa era și în filmele alea americane cu studenți care dădeau party-uri și se distrau, tocilarii sau cei mai puțin populari supraviețuiau mereu. Însă tot aici a fost prezentat mereu și paradoxul. laughing) Uneori oamenii ciudăței și tăcuți supraviețuiau, comparativ cu cei sociabili, însă uneori în filmele astea de groază, tot acești ciudăței, erau cei care atacau și ucideau cu sânge rece. laughing)

De aceea și ador filmele de groază, special pentru aceste paradoxuri nebunești. laughing) Ori ne pune într-o lumină prea bună, pe noi introverții și anxioșii, ori ne pune într-o lumină neagră, dar tot lucitoare, ca fiind foarte puternici. Arrr, arrr. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

" că de obicei, cei mai ciudați sau cei mai tăcuți și introverți ori anxioși, mereu supraviețuiesc happy "

Or fi avand astia toti un pact cu fantomele care bantuiesc filmul!?!laughing - fiind mai ciudăței... laughing

Ceva ce cred ca-ti va placea happy si e reality / talent show! happy

https://youtu.be/d_etsAX53Ys?feature=shared

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Jesus!
Eu nu mă pot uita în seara asta la tot, dar i-am dat like și o să-l urmăresc pe tot, abia weekendul viitor, dar pe zi. Pe lumină. laughing)
Mi se pare prea creepy. laughing)
Ești sigură că fata aia nu e posedată? :O
Sau nu are probleme pdihice ori parapsihologice? laughing)
E prea ciudățică. Sau treaba cu ticul din cap, o fi fost doar teatru pentru scenă? laughing)
Cred că la noapte nu mai dorm. De ce mi-a dat așa ceva măi Pufi la ora asta să văd? laughing)
Parcă m-am uitat la un film horror, jur. laughing) Ciudată rău tipa.
Mă mir că există așa ceva pe live, la emisiuni TV laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Sau sufera de sindromul Tourette laughing

" Cred că la noapte nu mai dorm. De ce mi-a dat așa ceva măi Pufi la ora asta să văd? laughing) "

Păi, nu esti tu prietena fantomelor? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Daca vrei intr-adevar sa ti se faca parul maciuca laughing, urmareste canalul PULS ZERO!
Apoi, clar nu o sa dormi! laughing
Decat cu Biblia si tamaia langa pat si lumina aprinsa! laughing

https://youtube.com/shorts/z_gN3p3lmX0?feature=shared

Noapte buna! laughing

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Eram, la mama acasă. Aici nu-mi mai permit să vorbesc despre fantome și alte chestii creepy. I'm alone girl, in a strange city. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

So you're having a lot of fun laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Pufuleti cu usturoi?

https://www.innit.com/......4690054902

:))

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Esti sigur ca nu o sa- ti cada coltii de la ei, Domnule Dracula? big grin laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Adica de la usturoiul (... care poate e si bine sfintit laughing, inainte de a ajunge in punga laughing)

big grin

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Awww :) ce deja-vu am acum. :D

Îmi amintesc de vremurile din iarnă, când toți trei râdeam și glumeam așa :))) Eu, tu și Domnul Dracula, de fapt și mister Fanta, (Dumnezeu să-l ierte! Săracul!) :)))

Dar mna, 4 și chiar și cu alți TPUași funny. Ce vremuri. :))) Păcat că acum nu mai suntem chiar așa de funny pe aici, și nici eu nu mai dețin atât de mult timp, să mi-l dedic TPU-ului și TPUașilor :( dar nici energie :))) Mi-au mâncat-o pe toată niște păpuși blonde de 2 ani, dar păpuși umblătoare. :)))

Ahh, dar ce vremuri am trăit aici, cândva, cu voi toți. :)

Răspuns utilizator avertizat
| EliLeli a răspuns:

3. Nu.

| DorinaK a răspuns:

Cred ca ai prea mult timp liber.

| Parakeets explică (pentru DorinaK):

Părerea ta.
Aveam.
Dar acum lucrez de luni până vineri de dimineață până seara. Și chiar dacă aș avea, e problema mea, nu a ta. happy Eu mi-am ales o viață singură și liniștită, dacă ești invidios/invidioasă, te invit să alegi și tu o viață alone, să vezi dacă reziști și apoi mai vorbim.winking
Cius!
Am spus, că noua eu, sunt mai tranșantă.
Dacă nu-ți place ce întreb, e problema ta. Nici nu ești bine venită aici. happy
Ciau!

Răspuns utilizator avertizat
| Parakeets explică (pentru DracuIa):

Ehh, aveți și dv dreptate, domnule Dracula laughing) doar încerc să fac pe dura. laughing) Dar da, așa este, tot eu am rămas. Dar ceva oleacă mai sigură pe mine/de mine. laughing) Prozacul ăsta și terapia și-au făcut efectul. happy Cred laughing)

| Cherciumihai a răspuns:

1. E posibil ca această alegere a personajelor ciudate și anxioase să fie un element comun în scenariile de film, pentru a adăuga un element de surpriză și de interes. Totuși, în viața reală, supraviețuirea nu este determinată de astfel de caracteristici. Fiecare situație este unică și rezultatul depinde de o mulțime de factori.

2. Ce părere ai tu despre asta? Ai observat și în alte filme această tendință?
3.Cred că da

| Parakeets explică (pentru Cherciumihai):

Păi, părerea mea, ar fi că deși oamenii cu anxietăți, oamenii fobici sunt oarecum marginalizați de societate, ba chiar sunt ultimii aleși undeva (de la work, la o relație amoroasă și la a fi într-un grup de oameni, pe motiv că transmit o stare bad) totuși anxioșii au ceva ce oamenii fericiți nu au. Obișnuința la stres, la frică supremă. Ei trăind cu frica mereu, e posibil ca atunci când ceva cu adevărat tragic chiar să se întâmple, ei să știe de fapt să gestioneze mai la rece situația, pe când cei happy, să aleagă doar fuga haotică. happy

E doar un punct de vedere, nu susțin că acum și așa e. De aceea aș fi vrut să aflu răspunsul unui psiholog poate sau cineva care a studiat mai multă psihologie decât mine. happy