| Andreea`:) a întrebat:

E adevarat vine sfarsitul in 2012?

20 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Pe.Marte,
În condiţiile, în care omul se depărtează cu bună ştiinţă de Dinivinitate, se miră cum de este posibil ca prăpastia dintre el şi Dumnezeu să crească mare. Din acest labirint al haosului, necunoaşterii şi disperării satanice în care a intrat cea mai mare parte a omenirii, încep să răbfunească tot mai multe glasuri vulcanice cu pretenţii profetice şi accente "apocaliptice". Este o reacţie malefică firească.
Să-ţi dau un exemplu, de un doctor teolog, şi anume - "Paul Mallonette" ce pretindea că la Ierusalim a descoperit un document datând de acum 2000ani, ce cuprindea profeţiile secrete ale lui Hristos, privind "Sfârşitul Lumii". Iar în papirus se specifica faptul că Iisus Hristos se va întoarce pe Pământ în 1999 ca să se lupte cu "diavolul". Sau, mai întâi America - va deveni lăcaşul Antihristului care va începe să-i ucidă pe credincioşi şi va determina un nou război mondial înainte de reîntoarcerea lui Hristos, pe Pământ. Din cele menţionate mai anterior NIMIC nu este credibil, şi lista ar putea continua, cu exemple...
Deci, unde poate ajunge psihologia omenirii, în disperarea ei, determinată de faptul că nu-L poate găsi pe Dumnezeu, nu poate să-L vadă, să-L "pipăe", să se convingă că există şi că ne poartă de grijăhappy : ei, inventând tot felul de "năzbâtii" şi crede în ceea ce inventează. Din păcate, ei, nu sunt capabili să SIMTĂ că Dumnezeu EXISTĂ permanent în jurul nostru, în tot şi în toate. happy
Dar, asta nu înseamnă că omenirea nu va avea un sârşit; va avea sigur, dar nu din cauza lui Antihrist şi în niciun caz curând. Chiar şi cel mai mare prezicător al omenirii, celebrul "Nostradamus", şi-a prezentat omenirii previziunile sale exacte până la anul 3797, fără ca să fi ajuns la sfârşitul lumii.
"Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl"; aşa cum precizează în mod categoric chiar Iisus Hristos (Marcu 13, 32).
În concluzie, toate previziunile apocaliptice care aduc date "exacte" referitoare la sfârşitul lumii nu sunt, aşa cum s-a mai confirmat în ultimele 15 secole, îs decât "basme" scornite fie pentru a speria anumite popoare, fie pentru a face profit publicaţiilor respective, care îşi bazează existenţa pe "minciuni senzaţionale". happy

| Razvan a răspuns:

Aduce chiar si facilitati. Tu cum vrei sa mori?
a)ucis de un val tsunami
b)surf pe un asteroid
c)ars de focuri biblice
d)zgaltaiat de un mega cutremur
Pana in 2012 cadem de acord si cum vom muribatting eyelashes

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu, nu vine. Mai citeşte o carte, decât să te uiţi la toţi idioţii. happy

| georgesur a răspuns:

S-a schimbat data? Eu ultima pe care o stiam era... 2000!

| fabiola a răspuns:

Vine, nu vine... tu fii pregatit! Traieste clipa!

| NoKidding a răspuns:

Odata ce mayasii(1000 iHr - 1687 dHr) au ceeat un calendar planetar aproape exact pentru urmatorii 2000 de ani (max 10 sec decalare) doar cu ochiul liber fara telescoape sau chestii d'astea ca doar nu exista atunci, si calendarul lor se opreste brusc pe 21-12-2012 eu zic ca au stiut ei ceva, si chiar ma pune pe ganduri.Sa speram ca nu o sa fie nimic.

| Elena1234456 a răspuns:

Nu.Sunt fel de fel de afirmatii eronate.Astazi am vazut la televizor ca sfarsitul lumii vine in 4001 big grin.Om trai si om vedeahee hee.

| Alex_7297 a răspuns:

M-am săturat să tot răspund la asemenea întrebări. Daţi la search "2012" şi vei găsi destule întrebări şi, implicit, răspunsuri. NU va veni sfârşitu' în 2012, dar dacă vrei tu să vină, vine!

| soricica a răspuns:

Eu nu cred. Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul lumii. Poate fi si peste 5 minute, poate fi si maine, poate fi oricand... Nu mai crede toate prostiile spuse de altii.
Poi cica trebuie sa fie sfarsitu lumii si in 2000 si nu s-a intamplat nimic. In legatura cu semnele sfarsitului lumii nu pot sa zic nimic. Stiu si eu cateva: inundatii, cutremure si altele, dar nu pot sa comentez in legatura cu ele. Aceste semne pot dura si cateva zile, sau luni, ani sau secole, poate chiar si milenii.
Asta e, cand va fi va fi. Nu mai fiti asa creduli.
Bye:*

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu, nu vine adica asa am crezut si eu, dar acum nu mai cred.

| KimY a răspuns:

S-ar putea!

| johnny_1840 a răspuns:

Ma doare-n basca atata timp cat o sa moara toti asa ca... si asa sf lumii e individual pentru toti oamenii odata cu imbatranirea si moartea. asta e cel mai bun raspuns din cate exista si trebuie sa recunosti acest fapt! happy

| spiga92 a răspuns:

Calendarul mayas se termina pe 21 decembrie 2012.si atunci se va alinia soarele cu calea lactee pe aceeasi linie... uita. te pe youtube la filmulete si o sa intelegi mai multe

| Morenastyle a răspuns:

Nu vine nici un sfarsit! prostii

| danaalexandra00 a răspuns:

Poate da poate nu... ew cred ca nu...adica daca venea sfarsitu in 2012 trebuia sa avem vreun semn sau ceva de genu ca sa avem si noi timp sa ne traim viata pana atunci si sa ne rezervam bilete spre africa [potrivit filmului 2012]. hai ca ma duc sa sun la TAROM tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat. e doar o gluma pe seama filmului redus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred si cu siguranta asa e. Deci: doar o singura fiinta cereasca stie cand va veni sfarsitul lumii (Dumnezeu), asa cum scrie si in Biblie.

| Iubesc Limonada a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul lumiihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Nico_9876 a răspuns:

Eu nu cred. S-a mai zis ca va fi in 2000 si nu a fostoh go on...