Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

E mai important cum e scrisa fraza decat ce vrea sa exprime ea (sau un cuvant)?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

O idee genială exprimată incorect din punct de vedere gramatical este tot genială, o idee proastă scrisă perfect nu devine genială. Conţinutul este baza.

Dar, desigur, ideal ar fi ca ceea ce transmitem să fie corect şi din punct de vedere gramatical.
Întăreşte şi sporeşte inteligibilitatea şi credibilitatea.

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Conţinutul este mai important, desigur, dar dacă este ambalat neîngrijit, îşi pierde din valoare (sau cel puţin lasă această impresie).

NOname
| NOname a răspuns:

Am revenit cu un răspuns mai puţin abstract, ca să mă fac mai bine înţeleasă.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

happy intzelesei din prima. Mie nici nu mi-z trecut prin cap pana acu sa nu iau in considerare un raspuns din cauza ca e scris gresit. Bineinteles ca ma distrez in sinea mea, dar un raspuns e o parere, nu e lectie de gramatica. Merci!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa e. Dar când este scris cu tz-uri şi k-uri şi sunt câte 5 greşeli pe cuvânt, de abia reuşeşti să-l înţelegi, parcă tot te uiţi cu suspiciune la el şi îţi scade din respect, involuntar.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Depinde un pic de starea mea atunci. Daca Sunt un pic mai ciufutica ma zgarie, chiar ma irita, dar inca nu mi-e clar daca e din cauza starii mele sau din cauza scrisului. Am rude si prieteni care-mi scriu cateodata pe mess cu nisye prescurtari de nu inteleg nimic. Ce pretentii sa am de la niste straini. Bineinteles ca e putin diferit, ca aici e um regulament care nu permite asta. Dar chiar si-asa, apreciez ult mai mult un raspuns scris incorect decat unul care ma ia la misto, cu o atitudine care se vrea vizibil superioara sau care ma injura de-a dreptul chiar daca e scris perfect gramatical. E un site de socializare, e normal sa se intample si asta. Accept un raspuns atata vreme cat se poate intelege ceva din el.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

În cazul prietenilor suntem subiectivi. Ne sunt dragi şi micile lor greşeli ni se par simpatice şi amuzante. Sau cel puţin aşa e în cazul meu.

Pe un site de socializare însă, când postările sunt publice, scrierea corectă este o formă de respect faţă de cei care ne citesc şi nu putem pretinte de la ei aceeaşi subiectivitate pozitivă. Este important să ne facem cât mai bine înţeleşi şi să nu chinuim ochii şi nervii nimănui, măcar din punct de vedere gramatical.

Acum...cine poate, bine, cine nu, ar fi cazul să depună un minim efort, să-şi dea silinţa şi să înveţe. Însă unii, din păcate, nici nu vor şi exact această atitudine o consider a fi lipsa de respect.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu incurajez asta, sper ca nu m-ai inteles gresit. Depinde de toti participantii cum decurge acea discutie.

| harciog a răspuns:

Am fost odata boul si am cautat prin culturi intinse dar n-am gasit decit plante goale fara nici un rod si atunci am mincat ce am gasit dar cadea rau de tot la rumegat.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Vad ca evolutia iti prieste Har, ai ajuns rumegator, ai parasit talanga?

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Am mai inaintat in functie mai.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Mai ai un pic si devii capra lui, e functia suprema happy

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Am probleme cu vertebrala, nu stiu daca pot sa stau capra

| groaha a răspuns (pentru harciog):

In ce functii, dezamagiri

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Stai tap atunci si pica hombre de capra cu functie :-)

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

As zice ca sunt la fel de importante. Degeaba insiri cuvinte scrise corect, daca enuntul nu are niciun sens.
Asa cum, oricat sens ar avea enuntul, daca e plin de greseli, nu se chinuie nimeni sa-l citeasca pana la capat.
Graba si greselile "de tastare" nu se pun ca scuze, in conditiile in care, calculatorul iti permite sa recitesti si sa corectezi ce ai scris, fara sa faci stersaturi si taieturi.

| Leocerba a răspuns:

Vechea poveste: Forma vs Fond.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este important și clar înțeles modul de exprimare gramatical!
Pa, pa.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.Este important ce vrea sa exprime.Pe mine nu ma deranjeaza cum este scris daca inteleg ce scrie.Altii vad ca fac circ pentru un singur cuvant scris gresit.

| Kaℓi a răspuns:

De obicei, aceia care sunt capabili sa exprime clar ceea ce vor sa spuna sunt in stare si sa scrie corect.
Cred ca e mai importanta ideea, daca e inteligibila, decat forma... pentru ca exista si greseli de tastare, sau graba, si oricum, toti mai gresim.
Mie personal mi se pare aiurea si inutil sa faci observatii unor necunoscuti pentru o cratima sau o cacofonie happy

| neutrino a răspuns:

Modul in care te exprimi, scris si/sau vorbit, este oglinda ta. Aici, fiecare va primi raspunsul asteptat, (si) in functie de modul in care scrie intrebarea.

| Lizzu a răspuns:

Nu cred ca se poate unua fara alta. Se cam completeaza.

| WhatheWow a răspuns:

Am să-ţi postez o mică parte dintr-un eseu de pe blogul meu și care reflectă puțin gandurile mele cu privire la exprimare :
" Nu puțini sunt acei care au încetat să aprecieze valoarea cuvintelor, aceia pentru care timpul și-a mărit viteza iar preocupările de zi cu zi îi privează de panorama peisajelor lingvistice, de filosofia literelor și nu în ultimul rând, de arta exprimării. Nu pot vedea mai departe de contrastul între albul hârtiei și negrul tuşului ce dă formă cuvintelor. Poate din dorința de a face economie de cuvinte, indolenți cu puterea acestora sau pur și simplu ignoranți ai sentimentelor pe care cuvintele le reprezintă, ajung din ce în ce mai puțin să includă limbajul în rândul proceselor cognitive și din ce în ce mai mult să fie asociat cu o mecanică repetitivă a comportamentului, într-atât de evidentă încât aproape că par niște roboţi incapabili de a trece dincolo de programul care le-a fost introdus.
Încă totuși mai există persoane care văd dincolo de contraste, pentru care lumea cuvintelor e una plină de culoare, care au abilitatea de a citi printre rânduri, valorând mult fiecare cuvânt cât și semnificaţia lui, oameni cărora cuvintele le dau energie sau îi pot seca de ea, îi pot scufunda în agonie sau ridica în extaz.
Astăzi, trăim într-o lume în care nevoia de comunicare e mai prezentă ca oricând și se face cu o rapiditate aproape instantanee însă e lipsită de armonia cuvântului, de sunetele lui melodioase, de frumusețea lui aproape nebună, de fantezia poetică și uneori de romantismul prin care acesta a fost zămislit. Toate sunt înlocuite de un limbaj de lemn, de rupturi de cuvinte fără formă și cu fond anost, clone lipsite de originalitate, cuvinte sterile, insipide și inodore, cuvinte insignifiante crescute artificial și transformate în cuvinte mari, de bâlbâieli sau de clişeele ieftine și cu sunete atât de false, uzate într-un asemenea hal încât pentru cunoscători nu sunt decât supărătoare scrâșnete de dinţi."

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Dar asta se intampla pentru ca s-au schimbat oamenii cu totul. Nu are scrisul nimic a face cu asta. E ca si cum ai compara pe Jane Austen cu Sandra Brown.

| madyddd a răspuns:

Dupa parerea mea conteaza mai mult cum e scrisa fraza. Poti scrie acelasi lucru de mii de ori dar bineinteles de fiecare data intr-un alt mod si cu accelasi mesaj.
Uita-te aici, e destul de interesant...
http://www.youtube.com/watch?v=Hzgzim5m7oU

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodata. Dar asta nu inseamna ca nu conteaza deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ii citesc raspunsurile. Nu ma intereseaza deloc felul in care le scrie. Ce-i drept, s-ar putea obosi sa le scrie mai bine, dar nu ma apuc acum sa am pretentia ca toti sa scrie perfect pentru mine. De fapt, pentru mine e mai impprtant felul in care inteleg eu ce scrie acolo decat felul in care scrie el sau oricine altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din moment ce dai o fraza din fundul ratiunii, trebuie sa ai grija s-o scrii si corect.....bla bla bla Din moment ce ai citit de mic, ai deschis din cand in cand o carte, scrisul se compara cu mersul pe bicicleta, pentru ca nu-l uiti niciodata, poate doar cand esti beat.Asa ca e important cum e scrisa, chiar foarte important sau chiar esential.
Altfel n-o sa creada nimeni ca te-ai nascut intr-un trib izolat din Romania, cu o capacitate de a explica universul, dar fara talent la scris.
Ce-i asa greu de inteles? pfff, mai devreme am gasit si un exemplu:
"spune ca cea ce fac eu face miliarde de persoane"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa este, pentru mine e esential cum scriu eu, dar mi se rupe foarte tare cum scriu altii.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Subscriu.

| DARCEINGEĂL a răspuns:

Sunt la fel de importante.

| thebeggar a răspuns:

Daca poti citi printre randuri si intelegi feelingu', atunci ai sa reformulezi infunctie de imaginatia ta

| Messerschmitt a răspuns:

Cel mai important este sa nu cauti a parea ceea ce nu esti. Dupa cum ai pus problema, cred ca ai cel putin o coarda rupta la vioara.

| Suiram06 a răspuns:

Atunci cand o cratima lipseste, o poti lua ca si greseala de tastare sau graba, dar cand o pui unde nu trebuie, pe mine, personal, MA SCOATE DIN SARITE. Daca nu stii unde trebuie pusa, mai bine nu o pune nicaieri. Sa nu mai amintesc de pluralul cuvintelor... ex: i-ti, face-ti, s-a facem, enunturii, greselii etc. Ma ingrozesc cand citesc comentarii pe youtube sau in alte locuri.

| Montsegur a răspuns:

Bre, tipul chiar are chestii interesante de zis, dar dacă nu le exprimă într-un mod corect d.p.d.v gramatical, chiar dă impresia că e prost.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Montsegur):

Raymusic? laughing
Nu, nu are chestii interesante de zis. Doar reproduce aberaţii pe care le gaseşte pe tot felul de site-uri. Şi de cele mai multe ori, le reproduce prost şi fără logică.

| Montsegur a răspuns (pentru Wøodenpints):

Eah, unele sunt ok. Într-un timp, tot vorbea de neanderthali, ceea ce nu e o aberaţie, dar totuşi da, le reproduce prost, mna.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Dar daca ar scrie ceva interesant pentru tine, chiar si-asa sarac gramatical, eu pun pariu ca le-ai citi. De fapt e clar ca le mai citesti ca altfel nu ai avea habar de continutul lor happy.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Le citeam înainte, să ştiu dacă zice ceva interesant sau doar face risipă de pixeli. Şi m-am convins. Acum nu mai citesc nici măcar un rând din răspunsurile lui. Pierdere de vreme.